Rząd przychylny ustanawianiu pełnomocników w sprawach karnych

Rada Ministrów popiera dalsze prace nad projektem nowelizacji procedury karnej, według którego jako pełnomocnik osoby pokrzywdzonej mógłby występować nie tylko adwokat lub radca prawny, ale także osoba najbliższa pokrzywdzonemu - poinformowało Centrum Informacji Rządu.

Rząd popiera ustanowienie pełnomocnika pokrzywdzonego, ponieważ zapewni mu to poczucie ochrony jego interesów i większy komfort psychiczny. Byłoby to rozwiązanie wyjątkowo korzystne dla osób starszych, które potrzebują szczególnego wsparcia - podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.

Rząd zwrócił uwagę na potencjalne trudności mogące towarzyszyć takiemu rozwiązaniu: Pełnomocnik będący osobą najbliższą to uczestnik procesu, któremu przysługują określone prawa. Ma on np. prawo wzięcia udziału w określonych czynnościach, a także w śledztwie lub dochodzeniu. W praktyce może pojawić się problem, gdy taki pełnomocnik jest też świadkiem w postępowaniu karnym. Jego udział w przesłuchaniach innych świadków może wpływać, nawet podświadomie, na jego własne zeznania. Pełnomocnikowi należy też doręczać pisma procesowe, co może skutkować wydłużeniem postępowania karnego.

Porady prawne

Obecnie pokrzywdzony w postępowaniu karnym może być reprezentowany przez trzech pełnomocników, z których każdy dysponuje wiedzą prawniczą i odpowiada dyscyplinarnie za naruszenie etyki zawodowej. Rząd zwraca uwagę, że w przypadku postępowania karnego ustawodawca zabezpieczył pokrzywdzonego przed ryzykiem niewłaściwej ochrony prawnej, dając mu prawo do ustanowienia pełnomocnikiem osoby najbliższej, ale tylko jednej. Jest to właściwe rozwiązanie, bo pokrzywdzony ustanawiając dwóch pozostałych pełnomocników będzie mógł wybrać do tych ról osoby z wiedzą prawniczą - czytamy w komunikacie.

Pod koniec lipca Sejm opowiedział się za dalszymi pracami nad przedstawionym przez posłów PO projektem nowelizacji kodeksów karnego i w sprawach o wykroczenia.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika