Rząd przyjął Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce

Celem Planu jest stworzenie warunków dla rozwoju elektromobilności Polaków (tj. transporu elektrycznego), rozwój przemysłu związanego z tym nowym sektorem oraz stabilizacja sieci elektroenergetycznej. Rząd przyjął dokument 16 marca 2017 r. 

- „Rozwój transportu elektrycznego to dla Polski duże wyzwanie, ale i ogromna szansa. Decyzja Rady Ministrów to ważny krok. Plan Rozwoju Elektromobilności tworzy fundament pod rozwój zupełnie nowego i konkurencyjnego rynku” -  ocenił wiceminister Kurtyka.

Wiceminister podkreślił też, że w budowę nowych ram sektora elektromobilności musi być włączony zarówno przemysł, przedsiębiorstwa, instytucje finansowe, jak i świat nauki oraz organizacji pozarządowych. – „Rozwój tego obszaru musi opierać się na wzajemnym oddziaływaniu różnych instytucji, firm i środowisk. Bez stworzenia ekosystemu elektromobilności nie powstanie nowa gałąź gospodarki” – ocenił wiceminister. 

Zaznaczył, że Plan określa korzyści związane z upowszechnieniem stosowania pojazdów elektrycznych w Polsce. Identyfikuje także potencjał gospodarczy i przemysłowy tego obszaru. - „Zawiera również propozycje działań, które mają doprowadzić m.in. do rozwoju przemysłu elektromobilności, wykreowania popytu na pojazdy elektryczne, czy poprawy współpracy nauki z sektorem przedsiębiorstw” – podkreślił. 

Porady prawne

Fazy rozwoju elektromobilności

Zgodnie z Planem rozwój elektromobilności powinien następować w trzech fazach, które będzie różnicował stopień dojrzałości rynku oraz niezbędne zaangażowanie państwa.

  • Pierwsza faza będzie miała charakter przygotowawczy i potrwa do 2018 roku: stworzone zostaną warunki rozwoju elektromobilności po stronie regulacyjnej oraz ukierunkowane finansowanie publiczne.
  • W II fazie (2019-2020) w wybranych aglomeracjach zbudowana zostanie infrastruktura zasilania pojazdów elektrycznych: zintensyfikowane zostaną zachęty do zakupu pojazdów elektrycznych. Oczekiwana jest komercjalizacja wyników badań z obszaru elektromobilności rozpoczętych w fazie I oraz wdrożenie nowych modeli biznesowych upowszechnienia pojazdów elektrycznych. 
  • W III fazie (2020-2025) zakłada się, że rynek elektromobilności osiągnie dojrzałość, co umożliwi stopniowe wycofywanie instrumentów wsparcia.

Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce wraz z Krajowym Ramami polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych stanowi podstawę dla toczących się obecnie w ME prac nad ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Więcej informacji w Planie Rozwoju Elektromobilności.

Wsparcie

Zainicjowany przez Ministerstwo Energii projekt wsparcia elektromobilności to szansa na rozwój dla polskiego przemysłu, nauki oraz narzędzie wzmacniana wzrostu gospodarczego. Rozwój tego obszaru wspierają kolejne instytucje. 13 marca 2017 r. ruszył nabór wniosków w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiebiorczości o dofinansowanie dla projektów dotyczących elektromobilności.

Wniosek można złożyć za pośrednictwem strony internetowej PARP w terminie: od 13 marca do 26 kwietnia 2017 r. Dofinansowanie może być przyznane na projekty dotyczące wdrożenia prac badawczo-rozwojowych. Przeznaczone jest na realizację projektów w zakresie elektromobilności. Prace mogą obejmować wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, prowadzących do wprowadzenia na rynek nowych, bądź znacząco ulepszonych produktów (wyrobów lub usług). Więcej informacji o konkursie na stronach PARP.

Ponadto:


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika