Rząd zatwierdził projekt zmian w prawie lotniczym

Nowelizacja zatwierdzona przez Radę Ministrów dotyczy różnicowania wysokości opłat lotniskowych w zależności od wielkości lotniska. Zmiany odciążą przede wszystkim małych przewoźników.

Projekt reguluje przepisy prawa lotniczego dotyczące ustalania wysokości opłat, które ponosić muszą przewoźnicy by móc korzystać z obiektu. Zatwierdzone przez Radę Ministrów zmiany wprowadzają podział lotnisk na dwie kategorie ze względu na wielkość rocznego ruchu pasażerów.

Pierwszą kategorią są lotniska powyżej 5 milionów korzystających osób rocznie. Jedynym polskim obiektem spełniającym to założenie jest Warszawskie Okęcie. Zarządca lotniska będzie przeprowadzał coroczne konsultacje ze stałymi przewoźnikami na temat wysokości opłat lotniskowych. W przypadku wynegocjowania zmian, wejdą one w życie po zatwierdzeniu przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Urząd będzie również sprawował nadzór nad konsultacjami obu stron i badał jakość świadczonych przez nie usług.

Porady prawne

W drugiej kategorii zawierają się lotniska mniejsze, czyli te, w których ruch pasażerski nie przekracza 5 milionów osób rocznie. Taryfa opłat lotniskowych nie będzie wymagała zatwierdzania Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a będzie wprowadzana tylko przez zarządcę obiektu. Wciąż jednak wysokość opłat będzie wymagała konsultacji z przewoźnikami. Dzięki możliwości ustalania opłat bez ULC procedura trwać będzie znacznie krócej.

Zmiany pomogą głównie mniejszym przewoźnikom. Skrócenie czasu ustalania opłat pozwoli na szybsze dostosowywanie oferty do obecnej sytuacji na rynku. Linie korzystające z mniejszych lotnisk nie będą już uiszczać wysokich opłat nieodpowiadających ich faktycznej pozycji na rynku. Regulacja może więc w obniżyć ceny biletów pomniejszych linii, które będą płaciły mniej za możliwość korzystania z lotniska.

Projekt jest oparty o unijną dyrektywę 2009/12/WE nowelizującą zasady naliczania opłat lotniskowych w całej Unii Europejskiej. Regulację przedstawił Radzie Ministrów Minister Transportu. Zmiany wejdą w życie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw.


(BS)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika