Sąd będzie zbędny. Wystarczy internet

Sklep on-line nie uwzględni reklamacji lub nie odda pieniędzy? Zamiast długiego postępowania przed sądem sprawę załatwisz "elektronicznie" w ciągu 30 dni.

Nowa dyrektywa w sprawie alternatywnych metod rozstrzygania sporów ma ułatwić życie osobom robiącym zakupy w zagranicznych sklepach internetowych.

Zaproponowane przez Komisję Europejską zmiany zakładają m.in. stworzenie e-platformy, która bez sądów i ławników pomoże rozwiązać problemy konsumentów.

- Ten pojedynczy punkt kontaktowy będzie miał postać łatwej w użyciu interaktywnej strony internetowej, dostępnej nieodpłatnie we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej – wyjaśniono na stronie komisji.

W jakiej sytuacji skorzystamy z nowej usługi?

Gdy zakupy zrobimy drogą internetową w innym państwie wspólnoty. Jeśli zagraniczny e-sprzedawca spróbuje nas oszukać – np. odmówi naprawy objętego gwarancją laptopa – nie będziemy musieli tracić czasu na pozew i występowanie na drogę sądową.

Problem zgłosimy na wspomnianej platformie internetowej. Formularz wypełnimy w języku polskim. Jeśli przedsiębiorca działa np. w Niemczech, to nasza skarga zostanie automatycznie przesłana do tego kraju. Otrzyma ją podmiot, który zajmuje się tam alternatywnymi metodami rozstrzygania sporów. Pracownicy takiego centrum sami skontaktują się ze sklepem i w ciągu 30 dni przedstawią wypracowane rozwiązanie.

W wielu państwach wspólnoty takie podmioty już istnieją i skutecznie rozwiązują spory klient-przedsiębiorca zamiast sądów. W Polsce jest to Europejskie Centrum Konsumenckie.

- Jeśli firma zagraniczna naruszyła prawa konsumenta, udowadniamy jej popełnione błędy i staramy się zaproponować rozwiązanie sporu satysfakcjonujące dla obu stron. Stoi za nami autorytet Komisji Europejskiej oraz przepisy prawa. Wywieramy „miękką presję”, która bywa skuteczniejsza niż groźba postępowania przed sądem – wyjaśnia na stronie centrum dyrektor organizacji Piotr Stańczak.

- Ponad 50 procent spraw prowadzonych przez ECK kończy się ugodą. Często udaje się wynegocjować pełną rekompensatę finansową w sytuacjach, gdy konsument już dawno stracił nadzieję na odzyskanie choćby symbolicznego 1 euro – dodaje Dyrektor ECK.

KIEDY E-PLATFORMA ZOSTANIE URUCHOMIONA?
CO JESZCZE SZYKUJE KOMISJA EUROPEJSKA?
CZYTAJ NA DRUGIEJ STRONIE

Nowe przepisy wzmocnią obecną strukturę

Propozycja Komisji Europejskiej zakłada również ujednolicenie zasad działania podmiotów, które zajmują się alternatywnymi metodami rozstrzygania sporów.

- Obecnie pozasądowe rozstrzyganie sporów w UE możliwe jest jedynie w przypadku niektórych branż lub niektórych dziedzin – przypomina Komisja Europejska.

Proponowane zmiany mają zagwarantować, że wszyscy konsumenci wspólnoty będą mieli możliwość pozasądowego rozwiązywania sporów bez względu na rodzaj produktu czy usługi, których problem dotyczy.

Państwa członkowskie zagwarantują to bądź przez poszerzenie zakresu kompetencji istniejących podmiotów, bądź, w miarę potrzeb, poprzez utworzenie nowych. Wszystkie centra będą musiały również przestrzegać podstawowych kryteriów obejmujących odpowiednie kwalifikacje, bezstronność, przejrzystość, skuteczność (procedura z reguły nie powinna przekraczać 90 dni) oraz sprawiedliwość. Władze krajowe będą nadzorować przestrzeganie tych zasad.

- Nie do przyjęcia jest fakt, że tak wiele problemów konsumentów pozostaje nierozwiązanych tylko dlatego, że nie dysponują oni praktycznymi i skutecznymi środkami rozstrzygania sporów z przedsiębiorcami. To nie tylko przynosi konsumentom straty finansowe, ale też podważa ich zaufanie i hamuje wzrost gospodarczy Europy – powiedział na konferencji prasowej komisarz UE ds. konsumenckich John Dalli.

Zaoszczędzimy miliardy, ale od kiedy?

Według szacunków Komisji Europejskiej wzmocnienie pozasądowych metod rozstrzygania sporów pozwoli konsumentom zaoszczędzić rocznie około 22,5 miliarda euro.

Komisja chce, by takie centra były ogólnie dostępne na terenie całej wspólnoty w drugiej połowie 2014 roku. Platforma pozwalająca załatwić sprawę całkowicie przez internet miałaby zostać w pełni uruchomiona na początku 2015 roku. By przepisy weszły w życie, muszą je poprzeć Parlament Europejski oraz kraje UE.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

WOJTUS

11.12.2011 20:48:11

Re: Sąd będzie zbędny. Wystarczy internet

SRANIE W BANIE !

LAS

5.12.2011 14:17:50

Re: Sąd będzie zbędny. Wystarczy internet

Pytania zasadnicze: 1) Od jakiej wartości przedmiotu sporu będzie się zaczynać obszar zainteresowania i działania tej Komisji Rozjemczej? 2) Kto zapłaci osobom zaangażowanym w rozwiązywanie sporów - i ile? 3) Jakimi środkami nacisku będzie dysponować ww Komisja?

robcook

1.12.2011 14:42:48

Re: Sąd będzie zbędny. Wystarczy internet

Na to wychodzi że lepiej będzie robić zakupy za granicą niż w Polsce. W Polsce na razie nie ma możliwości szybkiego rozwiązania,a nawet nacisku na przedsiębiorce jeśli sprzedał na bubel..

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Zgromadzenia wspólników przez Internet?

  Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt zmiany ustawy – Kodeks spółek handlowych dotyczący możliwości udziału w zgromadzeniu wspólników spółki przy wykorzystaniu (...)

 • Zmiany przy zakładaniu spółki z o.o. przez internet

  Przyjęte przez Sejm zmiany dotyczą stosowania podpisu elektronicznego przy zawieraniu umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet oraz składania wniosku o rejestrację (...)

 • PIT 2010 – przez Internet szybko i prosto

  Czasy, kiedy podatnicy godzinami stali w Urzędach Skarbowych, aby złożyć zeznanie na dzienniku podawczym przed końcem kwietnia odchodzą do lamusa. Coraz mniej zeznań wysyłamy także pocztą. W (...)

 • E-meldunek

  W razie zmiany miejsca zamieszkania bądź powrotu z zagranicy i braku meldunku w Polsce, nie trzeba już iść do urzędu. Można zameldować się przez Internet.

 • Kilka rad na wakacje...

  Z jednej strony wakacyjny wyjazd to świetna sprawa. Z drugiej – to masa spraw, z którymi musimy się uwinąć zanim ruszymy. Robimy wszystko, żebyście musieli się skupiać tylko na tym (...)