Sąd Najwyższy przyznał rację pracodawcom
Umowy na czas określony, które wygasły między 22 sierpnia a 31 grudnia 2011 r., nie przekształcą się w umowy stałe - zdecydował Sąd Najwyższy. W ten sposób przychylił się do stanowiska środowisk pracodawców.
W rozprawie rozpoznanej 9 sierpnia Sąd Najwyższy orzekł, że umowy na czas określony zawarte przed ustawą antykryzysową (czyli przed 22 sierpnia 2009 r.) rozwiązują się w przewidzianym w nich terminie, nawet jeśli trwały przeszło 24 miesiące po 21 sierpnia 2009 r. Oznacza to, że umowy, które zostały rozwiązane pomiędzy 22 sierpnia a 31 grudnia 2011 r. nie przekształcą się w umowy stałe.
Ustawa antykryzysowa przewidywała, że okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony oraz łączny okres zatrudnienia między tymi samymi stronami nie mógł przekroczyć 24 miesięcy.
Jednocześnie, w czasie obowiązywania ustawy wyłączono mechanizm z art. 251 Kodeksu pracy, według którego trzecia umowa na czas określony automatycznie przekształca się w umowę na czas nieokreślony.
(PSZ)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?