Samochód zastępczy dla każdego kierowcy
Zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego przysługuje każdemu poszkodowanemu kierowcy – stwierdziła prezes UOKiK.
Urząd wydał decyzje przeciwko Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń oraz Uniqa uznając, że ubezpieczyciele bezprawnie ograniczają odpowiedzialność. Łącznie muszą oni zapłacić ponad 12 mln zł kary. Decyzje nie są jednak prawomocne, przedsiębiorcy mogą odwołać się do sądu.
Według urzędu każdemu właścicielowi uszkodzonego auta należy się zwrot pieniędzy za najem samochodu zastępczego, ponieważ utrata możliwości korzystania z pojazdu zawsze stanowi szkodę majątkową.
- Warto podkreślić, że poszkodowany nie musi wykazywać, że uszkodzony samochód jest mu niezbędny do wykonywania pracy lub po prostu do życia codziennego – czytamy na stronie urzędu.
UOKiK zaznacza, że wydane stanowisko jest zgodne z uchwałą Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 roku. - Sąd stwierdził wówczas, że zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego przysługuje każdemu poszkodowanemu kierowcy. Zakłady ubezpieczeń nie mogą odmawiać zwrotu kosztów osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej - pisze w komunikacie Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.
Jak zawinili ubezpieczyciele?
Postępowania urzędu wykazały m.in., że bezprawnie ograniczają swoją odpowiedzialność z tytułu zawartej z kierowcą umowy ubezpieczenia OC. UOKiK wyjaśnia, że zakwestionowane działanie prowadzi do tego, że nie każdy właściciel uszkodzonego podczas kolizji samochodu dostaje zwrot pieniędzy za najęcie auta zastępczego.
Zgodnie z praktyką stosowaną przez obu ubezpieczycieli, zwrot kosztów przysługuje osobom, które prowadzą działalność gospodarczą. Konsumenci mogli na to liczyć tylko w wyjątkowej sytuacji. Wtedy, gdy wykazali, że samochód był im niezbędny do życia codziennego (np. dojazd do pracy, do szkoły) i nie mieli możliwości skorzystania z innych środków komunikacji (np. komunikacji publicznej).
W pozostałych przypadkach sytuację, w której konsument nie może korzystać z uszkodzonego samochodu ubezpieczyciele traktują jako tzw. szkodę niemajątkową – za którą wynagrodzenie się nie należy.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?