Sędziowie pokoju

Sprawiedliwość blisko ludzi...

Polacy bÄ™dÄ… mieć wreszcie realny wpÅ‚yw na sÄ…dy. WiÄ™kszość spraw mniejszej i Å›redniej wagi bÄ™dÄ… rozstrzygać cieszÄ…cy siÄ™ zaufaniem spoÅ‚ecznym sÄ™dziowie niezawodowi – sÄ™dziowie pokoju, wybierani w powszechnym i demokratycznym gÅ‚osowaniu. SÄ™dziowie zawodowi zostanÄ… odciążeni, dziÄ™ki czemu dochodzenie sprawiedliwoÅ›ci przed sÄ…dami powszechnymi stanie siÄ™ szybsze – zapowiedziaÅ‚ podczas konferencji prasowej Minister SprawiedliwoÅ›ci Zbigniew Ziobro.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt wprowadzający do polskiego porządku prawnego instytucję sądów i sędziów pokoju. To rozwiązanie zgodne z oczekiwaniem społecznym. Potwierdził to sondaż przeprowadzony w lutym br. na zlecenie Ministerstwa. 58 proc. Polaków poparło w tym badaniu pomysł wprowadzenia sędziów pokoju wyłanianych przez obywateli.

- "Projekt, który prezentujemy, oznacza, że sądy będą blisko ludzi, a społeczność lokalna będzie mieć wpływ na wybór sędziów pokoju i rozstrzyganie ważnych dla niej spraw. To także przyspieszenie postępowań i odciążenie sądownictwa powszechnego" - zaznaczył minister Zbigniew Ziobro.

Porady prawne

Wybierani w każdym powiecie 

Szczegóły nowych rozwiÄ…zaÅ„ przedstawiÅ‚ wiceminister Sebastian Kaleta. – "SÄ™dziowie pokoju to hasÅ‚o, które powraca w dyskusjach o zmianie modelu sÄ…downictwa. Dlatego prezentujemy gotowy projekt, dziÄ™ki któremu ta instytucja weszÅ‚aby do polskiego wymiaru sprawiedliwoÅ›ci" – powiedziaÅ‚.

Niezawodowi sędziowie, wybierani w wyborach powszechnych, będą orzekać w drobnych sprawach cywilnych i karnych, jak kradzieże i akty wandalizmu, wadliwe wykonanie usług, np. remontu, sprzedaż wadliwego towaru. Rozpoznawane będą przez nich sprawy o wartości przedmiotu przestępstwa, wartości szkody lub wartości roszczenia do 10 tys. złotych.

SÄ™dziowie pokoju bÄ™dÄ… wybierani w każdym powiecie na piÄ™cioletnie kadencje w trakcie wyborów samorzÄ…dowych, które cieszÄ… siÄ™ wysokÄ… frekwencjÄ…. Taki tryb wyboru gwarantuje sÄ™dziemu pokoju mandat zaufania spoÅ‚ecznego. Liczba sÄ™dziów pokoju w danym powiecie bÄ™dzie zależeć m.in. od liczby jego mieszkaÅ„ców, a także osób przebywajÄ…cych tam czasowo, np. w zwiÄ…zku z pracÄ…. 

Urząd sędziego pokoju będzie mógł sprawować każdy mieszkaniec powiatu w wieku od 30 do 75 lat. Wyższe wykształcenie prawnicze nie będzie wymogiem ubiegania się o tę funkcję, a od wyborców zależeć będzie, czy jej sprawowanie powierzą osobie legitymującej się wykształceniem prawniczym, czy też wybiorą osobę o innym wykształceniu, lecz cieszącą się autorytetem w społeczności lokalnej, np. z uwagi na dotychczasową działalność zawodową, nieskazitelność charakteru, doświadczenie życiowe.

Pełna niezawisłość

UrzÄ…d sÄ™dziego pokoju tylko wyjÄ…tkowo bÄ™dzie można Å‚Ä…czyć z innÄ… aktywnoÅ›ciÄ… zawodowÄ…, jeżeli nie wpÅ‚ynie to na wykonywanie zadaÅ„ sÄ™dziowskich. Z uwagi na ewentualny konflikt interesów sÄ™dziÄ… pokoju nie zostanie osoba wykonujÄ…ca zawód prawniczy, np. adwokat, radca prawny, notariusz, komornik czy prokurator. To samo dotyczy przedstawicieli sÅ‚użb mundurowych, a także pracowników organów administracji rzÄ…dowej czy samorzÄ…dowej. 

SÄ™dzia pokoju bÄ™dzie niezawisÅ‚y, podlegajÄ…c w zakresie orzekania tylko konstytucji i ustawom. Sprawy bÄ™dÄ… przydzielane sÄ™dziom losowo. Orzeczenia sÄ…dów pokoju bÄ™dÄ… wykonywać sÄ…dy rejonowe. Od orzeczenia sÄ…du pokoju bÄ™dzie sÅ‚użyć odwoÅ‚anie do sÄ…du rejonowego. 

Zmiany w konstytucji

Wraz z ustawÄ… o sÄ™dziach pokoju Ministerstwo SprawiedliwoÅ›ci przygotowaÅ‚o projekt zmian w konstytucji. To wyjÅ›ciowe propozycje sygnalizujÄ…ce, które przepisy konstytucji winny zostać zmodyfikowane, by sÄ™dziowie pokoju mogli dziaÅ‚ać skutecznie. 

Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie do ustawy zasadniczej nowych przepisów stanowiÄ…cych, że „wymiar sprawiedliwoÅ›ci w zakresie okreÅ›lonym w ustawie mogÄ… sprawować także sÄ™dziowie pokoju" (art. 175 ust. 3), którzy „sÄ… wybierani na 5-letniÄ… kadencjÄ™ w wyborach powszechnych, równych, bezpoÅ›rednich i w gÅ‚osowaniu tajnym" (art. 182a ust. 1). 

Bez zmian w konstytucji postępowania przed sądami pokoju byłyby trójinstancyjne. Taki model spowolniłby rozpoznawanie prostych spraw, ponieważ Sąd Rejonowy musiałby przeprowadzić pełne postępowanie dowodowe.

Zmiana konstytucji wprowadzająca sądy pokoju pozwoli uznać je za sądy pierwszej instancji, dzięki czemu Sąd Rejonowy rozpoznawałby jedynie apelację. Zostałaby zachowana dwuinstancyjność postępowania, a sądy pokoju w oparciu o uproszczoną procedurę mogłyby rozpoznawać szybciej proste sprawy.

– "Cieszymy siÄ™, że Prezydent RP, który jest strażnikiem konstytucji, zdecydowaÅ‚ siÄ™ podjąć inicjatywÄ™ prac nad wprowadzeniem sÄ…dów pokoju. Uważamy, że autorytet gÅ‚owy paÅ„stwa umożliwia zbudowanie wiÄ™kszoÅ›ci potrzebnej do zmiany konstytucji.  Dlatego przekazujemy prezydentowi nasz projekt. Mamy też nadziejÄ™, że opozycja wzniesie siÄ™ ponad bieżące spory i emocje polityczne i takÄ… wiÄ™kszość uda siÄ™ stworzyć" – podkreÅ›liÅ‚ minister Zbigniew Ziobro. 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika