Sejm nie zagłosuje nad zakazem palenia

Podczas dzisiejszych obrad Sejmu posłowie mieli zdecydować o kształcie ustawy antytytoniowej. Dokument może wprowadzić zakaz palenia we wszystkich lokalach gastronomiczno-rozrywkowych. W łagodniejszej wersji pozostawi właścicielom wybór, czy w restauracji wolno, czy nie wolno palić.

Głosowanie nad komisyjnym projektem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wypadło z dzisiejszego porządku obrad w Sejmie.

Kontrowersyjny projekt zakładał w pierwotnej wersji niemal całkowity zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych. Autorzy dokumentu chcieli, aby kategoryczny zakaz obowiązywał m.in. w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, takich jak dyskoteki, restauracje czy bary.

Wprowadzona w drugim czytaniu poprawka łagodzi restrykcje. Platforma Obywatelska zaproponowała, aby dać właścicielom lokali możliwość tworzenia palarni lub osobnych pomieszczeń dla palaczy.

W przypadku lokali jednoizbowych, których powierzchnia jest mniejsza niż 100 mkw., właściciel podejmowałby decyzję, czy lokal w całości przeznaczyć dla osób niepalących, czy dla osób palących.

Karą za palenie w miejscu niedozwolonym miała być grzywna w wysokości 100 zł. Po przejściu noweli przez Komisję Zdrowia kwota ta została podniesiona do 500 zł.

Aktualna wersja projektu pozwala palić w specjalnie wydzielonych pokojach, m.in. w hotelach, akademikach, w budynkach uczelni wyższych, a także np. w domach spokojnej starości i domach zakonnych. Z dokumentu zniknął również zakaz produkcji i wprowadzania do obrotu e-papierosów.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Jerzy

20.2.2010 10:31:5

Re: Sejm nie zagłosuje nad zakazem palenia

Urzedy wydajace zezwolenia na funkcjonowanie lokali gastronomicznych powinny reglowac aby na danym terenie istnialy rownierz lokle wylacznie dla niepalacych.

Piopio

19.2.2010 15:58:11

Re: Sejm nie zagłosuje nad zakazem palenia

I słusznie, bo to kompletny idiotyzm! Tworzenie z Polski enklawy zakazów na każdym kroku jest gorsze, aniżeli braki dostępności do wszelkich dóbr w czasach "realnego socjalizmu", jak i "zakaz plucia" w knajpach. Takie "uszczęśliwianie" na siłę społeczeństwa świadczy tylko o głupocie decydentów.

Piopio

19.2.2010 15:57:50

Re: Sejm nie zagłosuje nad zakazem palenia

I słusznie, bo to kompletny idiotyzm! Tworzenie z Polski enklawy zakazów na każdym kroku jest gorsze, aniżeli braki dostępności do wszelkich dóbr w czasach "realnego socjalizmu", jak i "zakaz plucia" w knajpach. Takie "uszczęśliwianie" na siłę społeczeństwa świadczy tylko o głupocie decydentów.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.10.2017

  Płyn do e-papierosów i wyroby nowatorskie objęte akcyzą?

  Płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie mają być opodatkowane akcyzą od 1 stycznia 2018 r. Produkty te będą traktowane tak samo jak tradycyjne wyroby tytoniowe. 

 • 18.2.2018

  Za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości nie można stracić prawa jazdy

  Sąd Najwyższy rozpoznał kasację Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie rowerzysty ukaranego zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości. Kasacja (...)

 • 25.1.2018

  Płyny do e-papierosów objęte akcyzą

  Nowelizacja przewiduje objęcie podatkiem akcyzowym od 1 stycznia 2019 r. płynu do papierosów elektronicznych i tzw. wyrobów nowatorskich (mieszaniny zawierające tytoń lub susz tytoniowy, (...)

 • 28.2.2018

  Ograniczenie handlu w niedziele

  1 marca br. wchodzą w życie przepisy ograniczające handel w niedziele. Pierwsza niedziela bez handlu przypada 11 marca br. Zmiany wprowadzane są stopniowo. W 2018 r. w każdym miesiącu handlowe (...)

 • 20.7.2017

  Zakaz propagowania komunizmu

  Nowelizacja ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej wprowadzi instrumenty prawne, które (...)