Sejm odrzucił projekt ustawy o związkach partnerskich

Parlamentarzyści nie przyjrzą się kontrowersyjnym propozycjom Ruchu Poparcia Palikota oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W głosowaniu przeciwni projektowi byli dziś posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski. Podobnie jak większość obecnych z Platformy Obywatelskiej.

Oba projekty traktowały o możliwości zawarcia związku partnerskiego, nie tylko przez osoby hetero-, ale i homoseksualne. Związek zostałby sformalizowany po złożeniu przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego wymaganego oświadczenia. By jednak do tego doszło, obie osoby muszą być pełnoletnie. Projekty umożliwiały również przejęcie nazwiska partnera oraz określenie zobowiązania majątkowego, na podstawie przedłożonego aktu notarialnego.


Sejmowy spór dotyczył zdjęcia z porządku obrad dwóch projektów ustawy o związkach partnerskich autorstwa Ruchu Poparcia Palikota oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Posłowie głosowali na wniosek Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski.

Zdaniem członków klubu parlamentarnego PiS, oba projekty są niezgodne z konstytucją. Podobnie twierdzi Solidarna Polska. Stanowiska partii podparte są decyzją sejmowej komisji ustawodawczej, która pod koniec czerwca negatywnie oceniła proponowane przez partie Janusza Palikota oraz Jerzego Millera nowelizacje.

Podczas głosowania nad porządkiem obrad, za rozpatrzeniem propozycji ustawy Ruchu Poparcia Palikota było 88 posłów. Przeciwnych zajęciu się tym tematem było jednak 323; wstrzymało się 14 parlamentarzystów. Bardzo podobne wyniki przyniosło głosowanie nad propozycją Sojuszu. Debata związana z projektami nie trafiła, więc do sejmowego porządku obrad.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

anna

30.7.2012 10:30:41

Re: Sejm odrzucił projekt ustawy o związkach partnerskich

Jestem za a nawet przeciw, jak mowil jeden pan. Jestem za prawami majatkowymi dla osob zyjacych w zwiazkach partnerskich. nie interesuje mnie, co dorosly czlowiek robi pod koldra.Jestem za zwiazkami partnerskimi jako uklad malzenski- nie jest to choroba psychiczna, to pomyslka chromosomow, wiec nie zachowujmy sie jak dyletanci w temacie. ale jestem PRZECIW adoptowaniem przez te pary dzieci, zapladnianiem sztucznym, czy wynajmowaniem kobiet do rodzenia. Dziecko nie jest CZYMS, co kazdy moze miec, tylko KIMS.Jak z kazdym marzeniem. Homofobie rozwijaja w ludziach wlasnie homo. Te parady, zenujace i tematy w mediach, ktore juz sie przejadaja.Sa czlonkiem spolecznosci i powinni zachowywac sie jak oni, Czy blondynki wyszly na ulice, bo byly przedmiotem kawalow, czy policjanci robili strajki, kiedy zalala Polske fala dowcipow o nich? wiec i homo powinni zyc, jak kazdy. Czy musza sie afiszowac z upodobaniami erotycznymi? Prowokuja wszystkich, wszedzie i zawsze. Byc blondynka nie jest wstydem, jak i byc homo czy lesbijka. wiec moze DOSYC problemow zastepczych?

Aleks

25.7.2012 18:37:34

Re: Sejm odrzucił projekt ustawy o związkach partnerskich

Niech się w sejmie zajmą gospodarką, łatwym dostępem do przedszkoli i szpitalami które upadają, czyli czymś dla normalnych ludzi. Tymi, mającymi problemy psychiczne powinni zajmować się lekarze. A w ogóle, to co to za demokracja gdzie garstka dziwaków wymusza na większości przegłosowanie ustaw tylko dla nich. Ustaw które mogą przynieść tylko jedno: jeszcze większe problemy z niżem demograficznym, brakiem pieniędzy na naukę i przyszłe emerytury. Jeżeli dzisiaj usankcjonuje się związki homoseksualne, to jutro trzeba będzie zaakceptować zooseksualne. Ci którzy będą tego chcieli też będą pełnoprawnymi obywatelami RP.

magnet

25.7.2012 15:49:47

Re: Sejm odrzucił projekt ustawy o związkach partnerskich

To dobra wiadomość. Oba projekty są niezgodne z konstytucją.

Mastah

24.7.2012 16:10:33

Re: Sejm odrzucił projekt ustawy o związkach partnerskich

Poslowie powinni miec obowiazek uzasadnienia swojej decyzji. Bo obecnie wyglada to na zwyczajna homofobie.

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 5.10.2017

  Będą związki zawodowe dla samozatrudnionych

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw. Przewidziano, że osoby wykonujące pracę zarobkową - czyli również (...)

 • 30.8.2019

  Większe uprawnienia pracownicze funkcjonariuszy

  Najważniejszą zmianą wprowadzaną ustawą o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej oraz ustawy o Służbie Więziennej jest przyznanie policjantom oraz funkcjonariuszom Straży (...)

 • 29.4.2019

  Karta Polaka na cały świat

  Propozycja rządowa zakłada rozszerzenie ustawy o Karcie Polaka na cały świat tak, aby objąć jej przepisami wszystkie osoby posiadające polskie pochodzenie oraz wszystkie środowiska polonijne.

 • 3.8.2018

  Zmiany w związkach zawodowych

  Najważniejsza zmiana ustawy o związkach zawodowych polega na objęciu pełnym prawem koalicji związkowej wszystkich osób wykonujących pracę zarobkową, które na gruncie konstytucyjnym (...)

 • 16.9.2019

  Pomoc dla osób doświadczonych ubóstwem

  Ponad 76 tys. ton artykułów spożywczych - o łącznej, szacunkowej wartości około 354 mln zł brutto - trafi do osób najbardziej potrzebujących.