Sejm odrzucił projekt ustawy o związkach partnerskich

Parlamentarzyści nie przyjrzą się kontrowersyjnym propozycjom Ruchu Poparcia Palikota oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W głosowaniu przeciwni projektowi byli dziś posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski. Podobnie jak większość obecnych z Platformy Obywatelskiej.

Oba projekty traktowały o możliwości zawarcia związku partnerskiego, nie tylko przez osoby hetero-, ale i homoseksualne. Związek zostałby sformalizowany po złożeniu przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego wymaganego oświadczenia. By jednak do tego doszło, obie osoby muszą być pełnoletnie. Projekty umożliwiały również przejęcie nazwiska partnera oraz określenie zobowiązania majątkowego, na podstawie przedłożonego aktu notarialnego.
Porady prawne


Sejmowy spór dotyczył zdjęcia z porządku obrad dwóch projektów ustawy o związkach partnerskich autorstwa Ruchu Poparcia Palikota oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Posłowie głosowali na wniosek Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski.

Zdaniem członków klubu parlamentarnego PiS, oba projekty są niezgodne z konstytucją. Podobnie twierdzi Solidarna Polska. Stanowiska partii podparte są decyzją sejmowej komisji ustawodawczej, która pod koniec czerwca negatywnie oceniła proponowane przez partie Janusza Palikota oraz Jerzego Millera nowelizacje.

Podczas głosowania nad porządkiem obrad, za rozpatrzeniem propozycji ustawy Ruchu Poparcia Palikota było 88 posłów. Przeciwnych zajęciu się tym tematem było jednak 323; wstrzymało się 14 parlamentarzystów. Bardzo podobne wyniki przyniosło głosowanie nad propozycją Sojuszu. Debata związana z projektami nie trafiła, więc do sejmowego porządku obrad.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • anna 2014-07-30 10:30:41

    Jestem za a nawet przeciw, jak mowil jeden pan. Jestem za prawami majatkowymi dla osob zyjacych w zwiazkach partnerskich. nie interesuje mnie, co dorosly czlowiek robi pod koldra.Jestem za zwiazkami partnerskimi jako uklad malzenski- nie jest to choroba psychiczna, to pomyslka chromosomow, wiec nie zachowujmy sie jak dyletanci w temacie. ale jestem PRZECIW adoptowaniem przez te pary dzieci, zapladnianiem sztucznym, czy wynajmowaniem kobiet do rodzenia. Dziecko nie jest CZYMS, co kazdy moze miec, tylko KIMS.Jak z kazdym marzeniem. Homofobie rozwijaja w ludziach wlasnie homo. Te parady, zenujace i tematy w mediach, ktore juz sie przejadaja.Sa czlonkiem spolecznosci i powinni zachowywac sie jak oni, Czy blondynki wyszly na ulice, bo byly przedmiotem kawalow, czy policjanci robili strajki, kiedy zalala Polske fala dowcipow o nich? wiec i homo powinni zyc, jak kazdy. Czy musza sie afiszowac z upodobaniami erotycznymi? Prowokuja wszystkich, wszedzie i zawsze. Byc blondynka nie jest wstydem, jak i byc homo czy lesbijka. wiec moze DOSYC problemow zastepczych?

  • Aleks 2014-07-25 18:37:34

    Niech się w sejmie zajmą gospodarką, łatwym dostępem do przedszkoli i szpitalami które upadają, czyli czymś dla normalnych ludzi. Tymi, mającymi problemy psychiczne powinni zajmować się lekarze. A w ogóle, to co to za demokracja gdzie garstka dziwaków wymusza na większości przegłosowanie ustaw tylko dla nich. Ustaw które mogą przynieść tylko jedno: jeszcze większe problemy z niżem demograficznym, brakiem pieniędzy na naukę i przyszłe emerytury. Jeżeli dzisiaj usankcjonuje się związki homoseksualne, to jutro trzeba będzie zaakceptować zooseksualne. Ci którzy będą tego chcieli też będą pełnoprawnymi obywatelami RP.

  • magnet 2014-07-25 15:49:47

    To dobra wiadomość. Oba projekty są niezgodne z konstytucją.

  • Mastah 2014-07-24 16:10:33

    Poslowie powinni miec obowiazek uzasadnienia swojej decyzji. Bo obecnie wyglada to na zwyczajna homofobie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika