Sejm precyzuje zasady funkcjonowania rynku gier

Sejm znowelizował ustawę o grach hazardowych. Spółki akcyjne oraz spółki z o.o. mające siedziby na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) będą mogły prowadzić w Polsce działalność dotyczącą określonych gier hazardowych.

Chodzi o kasyna, salony gry w bingo, zakłady wzajemne oraz loterie audioteksowe. Działalność taka będzie mogła być prowadzona za pośrednictwem utworzonego w Polsce oddziału albo ustanowionego przedstawiciela.

Przedstawicielem będzie mógł zostać przedsiębiorca prowadzący w Polsce działalność gospodarczą. Przy czym przedsiębiorcy, którzy są osobami fizycznymi, będą musieli mieszkać w Polsce oraz posługiwać się językiem polskim. Natomiast osoby prawne - mieć siedzibę w Polsce oraz przynajmniej jednego polskojęzycznego członka zarządu.

Porady prawne

Zgodnie z ustawą, decyzje, w których Minister Finansów rozstrzyga, czy gra wskazana we wniosku zainteresowanego przedsiębiorcy podlega ustawie czy też nie, będą mogły być wydawane także przez upoważnione przez niego organy. Zmiana ta powinna skrócić czas oczekiwania na wydanie takich rozstrzygnięć.

Nowelizacja doprecyzowuje ponadto zasady funkcjonowania rynku gier i dokonywania rozliczeń. W zakresie rozwiązań podatkowych ustawa wprowadza wyraźny zakaz sumowania podstaw opodatkowania podatkiem od gier. Ma to rozstrzygnąć wątpliwości interpretacyjne dotyczące stosowania obecnych przepisów.

W nowelizacji doprecyzowano również, że podatnikami podatku od gier nie są organizatorzy loterii promocyjnych. Podatkiem tym nie są obciążone także loterie fantowe i gry bingo fantowe, w których pula wygranych nie przekracza przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Prace nad ustawą będą teraz prowadzone w Senacie.

Nowe rozwiązania są zgodne z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz wychodzą naprzeciw postulatom Komisji Europejskiej.

źródło: sejm.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika