Seminarium nt. możliwości rozwoju polsko-słoweńskiej współpracy i promocji inwestycji bezpośrednich
17 kwietnia 2009 roku w Lublanie odbyło się seminarium inwestycyjne organizowane przez Ambasadę RP i Izbę Gospodarczą Słowenii.
W seminarium uczestniczyło 27 przedstawicieli przedsiębiorstw słoweńskich zainteresowanych możliwościami zacieśniania współpracy. Ambasador RP w Słowenii Piotr Kaszuba i dyrektor Izby Gospodarczej Samo Hribar Milicz przedstawili aktualną sytuację gospodarczą w Polsce i Słowenii.
Ogólne informacje nt. dotychczasowej współpracy i wagi Polski, jako partnera gospodarczego i inwestycyjnego Słowenii przedstawiły Metka Jerina, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Gospodarki RS i Mateja Czepin, dyrektor Centrum Konkurencyjności Izby Gospodarczej Słowenii. Sławomir Majman, członek zarządu PAIiIZ zaprezentował sytuację gospodarczą w Polsce na tle pozostałych krajów regionu i paletę usług oferowanych inwestorom przez Agencję i jej oddziały regionalne zachęcając słoweńskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce. Andrzej Maciejewski, członek zarządu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad szczegółowo omówił projekty planowane w najbliższych latach oraz procedury uczestniczenia w przetargach organizowanych przez GDDKiA. Możliwości finansowania i instrumenty finansowe dla słoweńskich eksporterów, importerów i inwestorów zaprezentował Pan Roman Rojc z Słoweńskiego Banku Eksportu (SIB). Przedstawiciele słoweńskich przedsiębiorstw (wieloletni dyrektor LEK w Polsce obecnie prywatny inwestor Polfa Łódź Pan Marko Dolzan i dyrektor ETI POLAM Pan Marin Pavsek) opowiedzieli o swoich doświadczeniach na polskim rynku.
Podczas seminarium Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Słoweńska Agencja Przedsiębiorczości i Inwestycji Zagranicznych reprezentowane przez członka zarządu Pana Sławomira Majmana i p.o. dyrektora Igora Plestenjaka podpisały memorandum w sprawie technicznej współpracy odnośnie obustronnej promocji krajów.
Obie agencje zobowiązały się do wzmacniania kooperacji w zakresie inwestycji oraz do rozwijania bezpośrednich kontaktów pomiędzy kręgami biznesowymi w Polsce i Słowenii. Memorandum przewiduje również prowadzenie działalności informacyjnej wśród środowisk zainteresowanych inwestowaniem w obu krajach, także poprzez wspólne realizowanie projektów inwestycyjnych. Ponadto strony będą organizować spotkania polskich i słoweńskich przedsiębiorców oraz przekazywać im informacje o potencjalnych projektach inwestycyjnych oraz przepisach prawnych warunkujących te inwestycje. W porozumieniu wymieniono też wspieranie innych form współpracy dwustronnej takich, jak reklama, wystawy, fora ekonomiczne czy konferencje, których celem ma być zwiększanie wzajemnych inwestycji w Polsce i Słowenii.
- Wzajemna współpraca pomiędzy naszymi krajami rozwija się dynamicznie - powiedział Sławomir Majman, Członek Zarządu PAIiIZ, po podpisaniu porozumienia. - Systematycznie wzrastają obroty handlowe, a liczni słoweńscy biznesmeni są już obecni w Polsce. Od momentu wstąpienia do UE zniknęły najpoważniejsze bariery utrudniające współpracę gospodarczą. Inicjatywy podejmowane przez przedsiębiorców skutkują zacieśnianiem się relacji pomiędzy środowiskami biznesowymi w obu krajach. I to właśnie jest najistotniejszy cel dzisiejszego spotkania: wspieranie rozwoju bezpośrednich kontaktów polskich i słoweńskich inwestorów. Jestem przekonany, że memorandum podpisane przez PAIiIZ i JAPTI przyczyni się do wzmocnienia polsko-słoweńskiej aktywności inwestycyjnej.
- Wierzę, że podpisanie porozumienia usprawni współpracę pomiędzy obydwoma agencjami, pobudzi procesy inwestycyjne oraz będzie sprzyjać gospodarczym relacjom między Słowenią i Polską. Podpisanie tego dokumentu ma olbrzymie znacznie dla przyciągania zagranicznych inwestycji w obu krajach. Memorandum będzie obowiązywać przez następne pięć lat, podczas których liczymy na pojawienie się pozytywnych rezultatów bliskiej współpracy - skomentował Igor Plestenjak, dyrektor JAPTI. (PAIiIZ)
Memorandum zostało podpisane na okres 5. lat z możliwością przedłużenia.
Źródło: PAIiIZ - www.paiz.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?