Osoby skazane prawomocnym wyrokiem nie będą miały możliwości kandydowania do Sejmu oraz Senatu - zakłada nowelizacja konstytucji.
Dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja konstytucji, zabraniająca „skazańcom" reprezentowania społeczeństwa na salach Sejmu oraz Senatu. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku została uzupełniona o ust.3 w art. 99. Według nowego zapisu „wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego". Zmienione przepisy zaczną jednak obowiązywać dopiero od przyszłej kadencji - zastrzega ustawodawca. Nowy zapis - zgodnie z art. 127 ust. 3 Konstytucji - będzie dotyczył również kandydatów na urząd Prezydenta RP.
Prof. dr hab. Marek Chmaj - który przedstawił swoją opinię do nowelizacji na rządowej stronie Senatu RP - twierdzi, że „zamierzenie legislacyjne zawarte w ustawie należy ocenić pozytywnie. Posłowie i senatorowie powinni posiadać szczególne predyspozycje moralne i etyczne do zasiadania w ławach parlamentarnych i reprezentowania Narodu. Proponowana nowelizacja jest zatem logiczną konsekwencją dążenia do ograniczenia przywilejów parlamentarzystów" .
Prof. Chmaj zastrzega jednak, że mimo, iż przepis ten został sformułowany prawidłowo, to nie odnosi się do pewnych grup osób. Oznacza to, że do Sejmu i Senatu kandydować może osoba skazana wyrokiem nieprawomocnym przez sąd pierwszej instancji. Poza zapisem pozostają również osoby skazane prawomocnym wyrokiem na karę ograniczenia wolności lub grzywnę, osoby posiadające prawomocny wyrok kary pozbawienia wolności za przestępstwo nieumyślne oraz skazani prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia prywatnego.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl