e-prawnik.pl Porady prawne

Składka rentowa w górę. Ile na tym stracisz?

13.12.2011

Nie tylko pracodawca odczuje zapowiadany wzrost tego ubezpieczenia. Samozatrudnieni też zapłacą więcej.

Rada Ministrów zajmie się dzisiaj nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dokument przygotował resort pracy i polityki społecznej. Zgodnie z nim składka rentowa wzrośnie od marca 2012 roku z 6 proc. do 8 proc.

Bezpośrednio podwyżka nie dotknie wypłacanych pensji. Pracownicy nadal będą finansować składkę rentową w wysokości 1,5 proc. Firmy pokryją natomiast 6,5 proc. całej składki, czyli o 2 proc. więcej niż obecnie.

Według ministerstwa taka zmiana ma wpompować w przyszłym roku dodatkowe 6,5 mld zł do funduszu rentowego.

Jak zwiększą się koszty dla pracodawcy?

Koszt utrzymania pracownika będzie wyższy dla firmy w zależności od pensji podwładnego. Gdy pracodawca zatrudnia osobę z najniższą krajową, która wyniesie od stycznia 1500 zł brutto na pełnym etacie, to w przyszłym roku zapłaci za nią w sumie 200 zł więcej. W kolejnych latach koszt będzie wyższy o 240 zł w skali rocznej.

Teraz za osobę zarabiającą 1.500 zł szef odprowadza 67,50 zł składki rentowej miesięcznie. Składka za marzec 2012 roku będzie już o 20 zł wyższa i wyniesie 97,50 zł. Jeśli pracownik zarabia 2.500 zł brutto, to miesięczna danina wzrośnie o 37,5 zł.

Firmy mogą ograniczyć zatrudnienie?

Zdaniem Pracodawców RP zapowiedziane podwyższenie składki rentowej będzie negatywnym impulsem dla rynku pracy, zwłaszcza w perspektywie nadchodzącego spowolnienia gospodarczego.

Firmy w poszukiwaniu niższych kosztów pracy mogą redukować etaty lub decydować się na wypowiedzenia warunków umowy o pracę (tzw. wypowiedzenia zmieniające, które obniżą wypłatę pracownika).

- W dłuższej perspektywie można oczekiwać wpływu proponowanej zmiany na wysokość płac osób ubezpieczonych – pisał w uwagach do projektu Adam Jasser, pełnomocnik rządu do spraw ograniczania biurokracji.

Samozatrudniony też musi płacić więcej

Według resortu pracy podniesienie składki rentowej najbardziej odczują małe firmy, które zatrudniają kilku pracowników oraz niektóre osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Ci drudzy zapłacą bowiem za siebie składkę w wysokości 8 proc. (zamiast 6 proc.). Można już obliczyć, o ile więcej wydadzą początkujący biznesmeni, którzy dopiero zakładają firmę.

Dla nich podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych na preferencyjnych zasadach stanowi 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. W 2012 roku będzie to zatem 450 zł. Oznacza to, że składka za marzec wyniesie dla nich 36 zł miesięcznie (8 proc. podstawy). Teraz jest to 27 zł (6 proc. podstawy.).

W przyszłym roku samozatrudniony odprowadzi więc na ubezpieczenie rentowe o 90 zł więcej. W kolejnych latach koszt będzie wyższy o 108 zł w skali rocznej.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

Re: Składka rentowa w górę. Ile na tym stracisz?

ustalacz

13.12.2011 22:13:26

Re: Składka rentowa w górę. Ile na tym stracisz?

"taka zmiana ma wpompować w przyszłym roku dodatkowe 6,5 mld zł" -to podnieście najlepiej do 100% tylko w końcu skąd ludzie na to wezmą.Ludzie nie rozumiecie że już dawno doją nas lepiej niż greków,tylko oni dano się zorientowali?

Re: Składka rentowa w górę. Ile na tym stracisz?

Krzychoo

13.12.2011 18:2:58

Re: Składka rentowa w górę. Ile na tym stracisz?

Nie, tak samo, jak nie choruję przez cały rok, ale poszedłem ostatnio do dentysty i musiałem dopłacić do plomby 50zł. Pieniądze jak w studnię.

Re: Składka rentowa w górę. Ile na tym stracisz?

merinfo

13.12.2011 11:32:23

Re: Składka rentowa w górę. Ile na tym stracisz?

A ja ostatnio się zastanawiam nad takim faktem. Renta jest wypłacana w sytuacji kiedy tracimy zdolność do pracy z jakiś powodów. A co w sytuacji, kiedy osoba dożyje wieku emerytalnego i nie korzystała z świadczeń rentowych? Czy wtedy zus wypłaca to co wpłaciliśmy na rentę?

Re: Składka rentowa w górę. Kto na tym straci?

Asid

13.12.2011 7:28:54

Re: Składka rentowa w górę. Kto na tym straci?

rynek dość szybko zareaguje - tworząc więcej bezrobotnych...

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ