Specjaliści w karetkach. Sejm uchwalił nowelizację ws. ratownictwa medycznego
W karetkach będą jeździć lekarze posiadający specjalizację lub tytuł specjalisty ratownictwa medycznego. Sejm przyjął właśnie ustawę, która określa między innymi jakie warunki muszą spełniać lekarze pracujący w karetkach.
Po 1 stycznia 2013 roku ponad 600 lekarzy straciłoby uprawnienia niezbędne do pracy w zespołach ratownictwa medycznego. Nowelizacja w Ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym, określała bowiem, że od nowego roku w karetkach może jeździć tylko lekarz specjalista, ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu.
Nowelizacja wydłuża okres przekwalifikowania do 2020 roku. Lekarzem systemu ratownictwa może zostać lekarz posiadający specjalizację lub tytuł specjalisty, albo ten, który ukończył co najmniej drugi rok specjalizacji w dziedzinach: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej lub dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii lub pediatrii.
Ustawa dopuszcza również, że lekarzem systemu może zostać też lekarz, który ma doświadczenie 3 tys. godzin w wykonywaniu zawodu lekarza w szpitalnym oddziale ratunkowym, zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub izbie przyjęć szpitala. Musi jednak do 2015 roku rozpocząć specjalizację z ratownictwa medycznego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?