Sportowe emocje zamiast przemocy - porozumienie w sprawie programu "Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży"
W dn. 5 listopada 2008 r. w Centralnym Ośrodku Sportu w Warszawie, szefowie czterech resortów - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Schetyna, Minister Sportu i Turystyki Mirosław Drzewiecki, Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall oraz Minister Zdrowia Ewa Kopacz, podpisali porozumienie o współpracy dotyczące realizacji rządowego programu zwalczania przemocy wśród młodego pokolenia poprzez zaszczepianie w nim sportowych idei.
W spotkaniu uczestniczyli też m.in. parlamentarzyści, wojewodowie, marszałkowie województw, rektorzy uczelni wyższych z obszaru wychowania fizycznego, a także przedstawiciele Policji.
Dzieci na boiska, nie pod budki z piwem
Minister Mirosław Drzewiecki zaznaczył, że wdrożenie projektu przeprowadzonego w woj. warmińsko-mazurskim stanowi wypełnienie zaleceń Komisji Europejskiej. Daje szansę, że wykorzystując te doświadczenia w perspektywie krajowej możliwe będzie obniżenie poziomu agresji wśród dzieci i młodzieży.
- Zależy nam na tym, aby młodzi ludzie spędzali jak najwięcej czasu uprawiając sport, a nie stojąc w bramach, czy przy piwie - podkreślił Minister, wskazując na aktywność fizyczną jako lekarstwo przyszłości - antidotum na wiele dolegliwości społecznych.
Chcemy wychowywać dobrych obywateli i przyjaznych kibiców
O wychowaniu poprzez propagowanie zaangażowania młodych ludzi w sport mówił też Wicepremier Grzegorz Schetyna. Odnosząc się do porozumienia pomiędzy MSiT, MSWiA, MEN i MZ zwrócił uwagę na wspólny wysiłek resortów: - Chcemy rozszerzyć akcję lokalną na cały kraj - dlatego jesteśmy tu razem. Jak stwierdził, działania w województwie warmińsko-mazurskim pokazują jak niwelować przyczyny patologicznych zachowań i przejawów agresji wypływającej od dzieci i młodzieży. Przypomniał o ważnej roli jaką odgrywa projekt budowy boisk sportowych na terenie całej Polski do czasu rozpoczęcia Mistrzostw EURO 2012 - jest to niezwykle istotna akcja społeczna rządu.
Z doświadczeń lokalnych skorzysta cały kraj
Sygnowanie dokumentu było poprzedzone prezentacją pilotażowego programu „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży" został wdrożony i realizowany w 2008 r. w województwie warmińsko-mazurskim. Przystąpiło do niego 180 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W ramach programu wsparciem objęto 150 nauczycieli wychowania fizycznego, którzy przeszkoleni zostaną na studiach podyplomowych.
Cele programu obejmowały zmniejszenie poziomu agresji oraz patologii wśród nieletnich, podniesienie poziomu sprawności fizycznej wśród dzieci i młodzieży oraz promocję pozytywnych zachowań w sporcie w ramach idei fair play i kształtowanie postaw poszanowania prawa.
Założenia programu przedstawili jego pomysłodawcy: Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu Poseł Beata Bublewicz i Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Agresji i Patologii wśród Dzieci i Młodzieży dr Jarosław Klimczak.
Więcej ruchu, mniej przemocy
Głównym zadaniem programu „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży" jest zredukowanie poziomu agresji i patologii młodego pokolenia m.in. poprzez:
stworzenie możliwości udziału dzieci i młodzieży w różnych formach aktywności fizycznej,
działania w zakresie wsparcia programów profilaktycznych dotyczących przeciwdziałania agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży;
promocję zdrowego stylu życia i odżywiania oraz zahamowania negatywnych tendencji w rozwoju biologicznym dzieci i młodzieży;
organizację zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych, obozów sportowo-rekreacyjnych oraz imprez sportowych, w tym rozszerzenie oferty w zakresie kultury fizycznej mające na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania obiektów sportowych w ramach m.in. programów „Moje Boisko Orlik - 2012" i „Blisko Boisko";
szkolenie i doskonalenie zawodowe kadry pedagogicznej i trenersko-instruktorskiej;
zapewnienie prawidłowego wychowania dzieci i młodzieży i przygotowanie ich do udziału w masowych imprezach sportowych w duchu idei „fair play";
Realizacja projektu przebiegać będzie z wykorzystaniem środków finansowych, pochodzących z Unii Europejskiej (w ramach perspektywy finansowej 2007-2013) oraz z budżetu państwa i Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Współpraca pomiędzy resortami w ramach realizacji ogólnokrajowego programu „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży" ma na celu przede wszystkim:
integrację działań oraz aktywizację organów administracji publicznej, samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych oraz innych instytucji,
zmniejszenie poziomu agresji oraz patologii wśród dzieci i młodzieży, podniesienie poziomu ich sprawności fizycznej oraz poprawę stanu zdrowia dzieci i młodzieży, a także wyrobienie pożądanych nawyków żywieniowych,
uzyskanie wiedzy na temat czynników wywołujących agresję oraz sprzyjających powstawaniu przestępczości i zjawisk patologicznych oraz sposobów ich przeciwdziałaniu,
promocję pozytywnych zachowań w sporcie.
Podpisane porozumienie przewiduje dla MSWiA szereg istotnych zadań:
zapewnienie synergii i współpracy przy realizowaniu działań na rzecz przeciwdziałania poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży z rządowym programem „Razem Bezpieczniej" oraz programem „Zapobiegania niedostosowaniu społecznemu i przestępczości wśród dzieci i młodzieży",
opracowanie zasad współpracy między służbami podległymi Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji a samorządami terytorialnymi realizującymi działania w tym obszarze;
upowszechnienie idei i działań w resorcie spraw wewnętrznych i administracji;
kreowanie właściwych postaw uczestnika imprez masowych (m.in. budowanie przyjaznego podejścia do innych niż własny klubów sportowych, propagowanie właściwego modelu kibica - przeciwwagi dla chuligana).
Międzyresortowa inicjatywa wsparcia programu „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży" wpisuje się w szeroko pojęte zaangażowanie polskich władz w działania na rzecz zmniejszenia skali przemocy w tej grupie wiekowej. Skutecznym narzędziem w walce z tym zjawiskiem jest propagowanie sportowego ducha walki i wszelkie formy aktywności ruchowej. Dla przykładu, wśród licznych działań profilaktycznych podejmowanych przez Policję można wymienić np. program SPORT - wdrażany przez Wyższą Szkołe Policji w Szczytnie, program „Pseudokibic" realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie, czy też „Wojewódzki Konkurs Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie" organizowany przez KWP w Łodzi w Centrum Zajęć Sportowo-Rekreacyjnych. Kwestia edukacja dla bezpieczeństwa jest również jednym z zadań rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań pn. „Razem bezpieczniej".
Źródło: www.mswia.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?