Sposób na nietrzeźwych. Gdzie ich zamkną?

W takim pokoju można spędzić nawet pół dnia bez jedzenia i picia. To pomysł rządu na Euro 2012.

Resort spraw wewnętrznych chce odświeżenia przepisów dotyczących osób nietrzeźwych. Zmiany mają wejść w życie już w maju.

– Projekt wprowadza szereg nowych regulacji prawnych. Jedną z nich jest możliwość tworzenia tzw. pokoi przejściowych – tłumaczy ministerstwo.

Prawo do ich otwierania będzie miała policja. Jeśli ktoś tam trafi, to posiedzi maksymalnie 6 godzin. – W czasie pobytu nie będzie przysługiwać posiłek i napój – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Osadzony dostanie do dyspozycji 3 metry kwadratowe, na których znajdzie krzesło oraz stół. Będzie miał również dostęp do ubikacji. Za pozwoleniem funkcjonariusza zapali nawet papierosa. Nietrzeźwy będzie musiał zapomnieć jednak o wygodnej drzemce, ponieważ w pokoju nie będzie ani prycz, ani miękkich materacy.

Porady prawne

Bardziej spartańskie warunki mają panować w tzw. tymczasowych pomieszczeniach przejściowych. Tutaj projekt nie wspomina nawet o krześle. Zatrzymany ma przebywać tam do 8 godzin. W tym czasie nic nie zje, ale dostanie prawo do ugaszenia pragnienia. Podobnie jak w pokojach przejściowych i tutaj możliwe będzie – oczywiście w wyznaczonym miejscu – zapalenie papierosa.

- Powstanie regulacji prawnej pozwalającej na tworzenie przez policję tymczasowych pomieszczeń przejściowych jest szczególnie istotne w kontekście Euro 2012 – twierdzi resort spraw wewnętrznych.

Takie rozwiązanie ma być receptą na niewystarczającą liczbę miejsc w policyjnych izbach zatrzymań. Pomieszczenia będą przyjmować nie tylko nietrzeźwych, lecz również inne osoby naruszające przepisy podczas turnieju – przykładowo te, które postanowią wejść na stadion z własnym alkoholem.

Pomieszczenia tymczasowe – w odróżnieniu od wspomnianych pokoi – będzie można utworzyć poza budynkiem policji. Niemożliwe będzie osadzenie tej samej osoby najpierw w jednym, a następnie w drugim miejscu.

Kamery w toalecie i pod prysznicem

Projekt ministerstwa precyzuje również zasady stosowania monitoringu. Wymieniono w nim pomieszczenia, gdzie mogą pojawić się kamery. Będą to policyjne izby zatrzymań czy wspomniane pokoje przejściowe.

Śledzone będą też osoby, które pójdą do ubikacji lub pod prysznic. W takim przypadku postawiono jednak warunek. – W pokojach sanitarnych należy stosować kamerę wyposażoną w funkcję uniemożliwiającą ukazywanie intymnych części ciała oraz intymnych czynności fizjologicznych – zastrzega resort spraw wewnętrznych.

Nowymi przepisami ministerstwo chce też rozwiązać problem z nietrzeźwymi osobami, które nie zgadzają się na badania lekarskie. Obecne regulacje nie podpowiadają, co ma zrobić policjant w sytuacji, gdy doprowadzony na izbę nie pozwala się przebadać.

W konsekwencji lekarz nie może wystawić zaświadczenia, które jest niezbędne do przyjęcia na izbę. Po zmianach z zaświadczeniem czy bez – przyjęcie ma być możliwe. Ponadto zniknie zakaz umieszczania w policyjnych izbach nietrzeźwych kobiet w ciąży. Jeśli lekarz na to zezwoli, to przyszła matka spędzi tam nawet całą dobę.

Kiedy zapłacisz za wytrzeźwienie?

Wszystko zależy od tego, gdzie zostaniesz przewieziony. – Gdy zatrzymany nietrzeźwy jest sprawcą przestępstwa, to trafia do policyjnej izby zatrzymań – tłumaczy w rozmowie z e-prawnik.pl kom. Adam Jopek z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach.

Jeśli nietrzeźwy nie popełnił przestępstwa, ale okoliczności w jakich się znalazł stwarzają zagrożenie dla niego lub innych osób, to możemy go przewieźć do miejskiej izby wytrzeźwień. Tak samo jest, gdy nietrzeźwy sieje zgorszenie w miejscu publicznym – dodaje funkcjonariusz.

Do policyjnych pomieszczeń można też przewieźć osoby, dla których zabrakło łóżka w izbie miejskiej. Projektowane przepisy stanowią, że będą one płaciły za nocleg tak samo, jak osoby trzeźwiejące w pomieszczeniach gminy. Maksymalna stawka to 250 złotych.

Zwolnione z opłat będą oczywiście osoby, które w stanie upojenia złamały prawo. Wówczas za noc na komisariacie zapłaci państwo, czyli podatnicy.

Na koniec warto wspomnieć, że do policyjnej izby mogą nas przewieźć nie tylko funkcjonariusze tej formacji. Takie prawo mają również inne służby, np. straż miejska.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jar 2014-04-21 06:22:45

    Ten kraik mentalnie od komuny nigdy nie odszedł.Tak zaciekle oplua tz komune,ale z lubością jej rozwiazania stosują! Nic dziwnego,że w Anglii gazety ostrzegają przed przyjazdem do dzikiego kraju...

  • Rafał 2014-04-19 21:54:41

    Dobrze a jakie prawo przysługuje osobą , które policja chce przewieź n a izbę wytrzeźwień a nie spowodowały ani zagrożenia ani nie są specjalnie pijani. Miałem sytuację, że policjant za picie piwa ( 1 piwo- 0,3 l na 2 osoby) na pustym placu o godz 1 w nocy straszył wywiezieniem na izbę bo człowiek odważył zapytać się o nr legitymacji ? Jakie prawa przysługują obywatelowi w przypadku kontroli policji ? co mogą policjanci a co nie ? w jakiej ustawie lub przepisach jest to opisane ?

  • R32 2014-04-18 18:17:54

    Tutaj podobno jest demokracja, ale wieje jeszcze komuną niestety...

  • Janusz Bartkiewic 2014-04-18 15:25:54

    To takie małe gulagi? A gdzie prawa człowieka i obywatela?

  • R32 2014-04-18 10:14:51

    Pewnego dnia znaleziono ciało martwego mężczyzny z obrażeniami wskazującymi na pobicie, jego zwłoki poddano badaniu na zawratość akloholu w organizmie...badanie wykazało 3 promile alkoholu w organizmie...biegli stwierdzili, że obrażenia takie mogły powstać w skutek upadku i uderzenia się o asfalt...tak straszne żarty...pijcie dalej...śledztwo zostało umożone, gratulacje dla biegłych...

  • Anda 2014-04-17 22:46:13

    To chyba jakieś żarty?

  • R32 2014-04-17 20:37:43

    Po co sprzedawany jest w tym kraju alkohol? Jaki miesięczny dochód ma budżet państwa ze sprzedaży tego gówna? Co dzieje się z tym społeczeństwem, które pije? Kto uświadamia społeczeństwu o tym, że pijane osoby można zabijać i sprawców się nie poszukuje wówczas? Dlaczego w tym kraju nic nie mówi się o tym jak traktowane są pijane ofiary przestępstw?! Co to za śmieszne państwo?

  • abstynent 1 2014-04-17 07:03:53

    A co z pijanymi lekarzami z izby wytrzeźwień ? gdzie będą "odpoczywać" po libacjach alkoholowych ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika