Spotkanie z dziennikarzami ukraińskimi, UKIE, 15 września 2008

W dniu 15 września odbyło się spotkanie z dziennikarzami ukraińskimi, którzy przyjechali do Polski w ramach wizyty studyjnej na zaproszenie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wizyta ta jest wynikiem wspólnej inicjatywy ambasad Polski, Francji i Niemiec w Kijowie. Pobyt sześciorga przedstawicieli ukraińskich gazet („Gazeta 24", „Deń", „Glavred", „Dżerkało Tyżnia", „Gazeta po Ukrainsky", krymskie gazety regionalne) zorganizowany został przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele MSZ oraz Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

"Polsko-ukraińskie stosunki gospodarcze są bardzo dobre, jednak niewystarczające jeśli chodzi o potencjały obu państw", stwierdził rozpoczynając spotkanie dyrektor departamentu zagranicznej polityki ekonomicznej MSZ Wojciech Poniekiewski. W I poł. 2008 r. obroty handlowe Polski z Ukrainą wzrosły o 40 proc. w przeliczeniu na dolary, jednak tylko o 20 proc. w przeliczeniu na euro i wyniosły niecałe 4,5 mld $. Ukraina zajmuje 8 miejsce jeśli chodzi o eksport Polski na świecie, ale dopiero 22 w imporcie.

Jeszcze bardziej rozczarowuje sytuacja w dziedzinie inwestycji zagranicznych: do 1 lipca 2008 r., Polska zainwestowała na Ukrainie jedynie 730 mln $, co plasuje ją na 12 miejscu wśród zagranicznych inwestorów na Ukrainie. Ukraińskie firmy inwestowały w w dziedzinach bardzo dla Polski istotnych i o znaczeniu symbolicznym, m.in. w Stoczni Gdańskiej i w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu w Warszawie. Podczas dyskusji zauważono, że inwestycji w Polsce dokonują duże, prywatne firmy o sporym potencjale ekonomicznym (także filie firm, nie rejestrowane na Ukrainie), zaś na Ukrainie inwestują polskie firmy średniej wielkości, co może częściowo tłumaczyć niewystarczającą wysokość polskich inwestycji w tym kraju.

Dwustronna współpraca gospodarcza obu państw ma szczególne znaczenie również z tego względu, że dotyczy sektorów o strategicznym znaczeniu dla Polski i Ukrainy, a mianowicie sektora energetycznego (np. rurociąg Odessa-Brody) oraz transportowego. W tej drugiej dziedzinie, w perspektywie zbliżających się mistrzostw Euro 2012, niezbędna jest pilna modernizacja już istniejącej infrastruktury (wskazano m.

Porady prawne
in. na potrzebę dostosowania rozstawności kół pociągów na kolei ukraińskiej do rozstawności na kolei polskiej). Dyrektor Poniekiewski wskazał także na potrzebę poprawy systemu kontroli granicznej między Polską a Ukrainą.

Podczas spotkania rozmawiano również o konsekwencjach konfliktu kaukaskiego dla polskiej polityki wschodniej oraz wschodniej polityki Unii Europejskiej w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa (EPS). Bardzo mocno podkreślono priorytetowe znaczenie polityki wschodniej dla polskiego rządu oraz wagę, jaką zyskała polsko-szwedzka inicjatywa nadania nowego wymiaru Partnerstwu Wschodniemu: "Ukraina jest najmocniejszym elementem opartego na EPS Partnerstwa Wschodniego", zapewnili ukraińskich dziennikarzy przedstawiciele MSZ. Zauważono również, że "eśli programy realizowane w ramach EPS mają być skuteczne, powinny przede wszystkim koncentrować się na wzmocnieniu struktur państwa" (wicedyrektor departamentu polityki wschodniej MSZ Mariusz Maszkiewicz).

Anna Kostrzewa z UKIE poinformowała dziennikarzy o realizowanym przez Urząd projekcie pomocy Ukrainie w aspekcie jej przyszłej integracji z UE. Przypomniała, że w marcu b.r. podpisano „List intencyjny Premiera Rzeczypospolitej Polskiej oraz Premiera Ukrainy w sprawie współdziałania na rzecz budowania administracyjnych struktur integracji europejskiej na Ukrainie"; na liście tym oparty jest realizowany przez UKIE projekt pomocy Ukrainie. Działania w ramach tego projektu obejmują wsparcie w obszarach:

  1. administracji publicznej - m.in. przygotowanie kadr przyszłego centralnego biura koordynującego ukraińską politykę europejską oraz kadr komórek ds. UE w poszczególnych ministerstwach;

  2. rolnictwa - m.in. współpraca między instytucjami zajmującymi się weterynarią;

  3. samorządu - m.in. szkolenia.

Dyskusja i odpowiedzi na pytania w znacznej mierze skupiły się na następujących wątkach: stanowiska Polski w kwestii ropociągu Odessa - Brody; przyczyn chłodnego przyjęcia Partnerstwa wschodniego na Ukrainie; współpracy w przygotowaniach do mistrzostw Euro 1012; polsko - ukraińskiej współpracy gospodarczej.

Źródło: www.ukie.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika