Spotkanie z dziennikarzami ukraińskimi, UKIE, 15 września 2008
W dniu 15 września odbyło się spotkanie z dziennikarzami ukraińskimi, którzy przyjechali do Polski w ramach wizyty studyjnej na zaproszenie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wizyta ta jest wynikiem wspólnej inicjatywy ambasad Polski, Francji i Niemiec w Kijowie. Pobyt sześciorga przedstawicieli ukraińskich gazet („Gazeta 24", „Deń", „Glavred", „Dżerkało Tyżnia", „Gazeta po Ukrainsky", krymskie gazety regionalne) zorganizowany został przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele MSZ oraz Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.
"Polsko-ukraińskie stosunki gospodarcze są bardzo dobre, jednak niewystarczające jeśli chodzi o potencjały obu państw", stwierdził rozpoczynając spotkanie dyrektor departamentu zagranicznej polityki ekonomicznej MSZ Wojciech Poniekiewski. W I poł. 2008 r. obroty handlowe Polski z Ukrainą wzrosły o 40 proc. w przeliczeniu na dolary, jednak tylko o 20 proc. w przeliczeniu na euro i wyniosły niecałe 4,5 mld $. Ukraina zajmuje 8 miejsce jeśli chodzi o eksport Polski na świecie, ale dopiero 22 w imporcie.
Jeszcze bardziej rozczarowuje sytuacja w dziedzinie inwestycji zagranicznych: do 1 lipca 2008 r., Polska zainwestowała na Ukrainie jedynie 730 mln $, co plasuje ją na 12 miejscu wśród zagranicznych inwestorów na Ukrainie. Ukraińskie firmy inwestowały w w dziedzinach bardzo dla Polski istotnych i o znaczeniu symbolicznym, m.in. w Stoczni Gdańskiej i w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu w Warszawie. Podczas dyskusji zauważono, że inwestycji w Polsce dokonują duże, prywatne firmy o sporym potencjale ekonomicznym (także filie firm, nie rejestrowane na Ukrainie), zaś na Ukrainie inwestują polskie firmy średniej wielkości, co może częściowo tłumaczyć niewystarczającą wysokość polskich inwestycji w tym kraju.
Dwustronna współpraca gospodarcza obu państw ma szczególne znaczenie również z tego względu, że dotyczy sektorów o strategicznym znaczeniu dla Polski i Ukrainy, a mianowicie sektora energetycznego (np. rurociąg Odessa-Brody) oraz transportowego. W tej drugiej dziedzinie, w perspektywie zbliżających się mistrzostw Euro 2012, niezbędna jest pilna modernizacja już istniejącej infrastruktury (wskazano m.
Podczas spotkania rozmawiano również o konsekwencjach konfliktu kaukaskiego dla polskiej polityki wschodniej oraz wschodniej polityki Unii Europejskiej w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa (EPS). Bardzo mocno podkreślono priorytetowe znaczenie polityki wschodniej dla polskiego rządu oraz wagę, jaką zyskała polsko-szwedzka inicjatywa nadania nowego wymiaru Partnerstwu Wschodniemu: "Ukraina jest najmocniejszym elementem opartego na EPS Partnerstwa Wschodniego", zapewnili ukraińskich dziennikarzy przedstawiciele MSZ. Zauważono również, że "eśli programy realizowane w ramach EPS mają być skuteczne, powinny przede wszystkim koncentrować się na wzmocnieniu struktur państwa" (wicedyrektor departamentu polityki wschodniej MSZ Mariusz Maszkiewicz).
Anna Kostrzewa z UKIE poinformowała dziennikarzy o realizowanym przez Urząd projekcie pomocy Ukrainie w aspekcie jej przyszłej integracji z UE. Przypomniała, że w marcu b.r. podpisano „List intencyjny Premiera Rzeczypospolitej Polskiej oraz Premiera Ukrainy w sprawie współdziałania na rzecz budowania administracyjnych struktur integracji europejskiej na Ukrainie"; na liście tym oparty jest realizowany przez UKIE projekt pomocy Ukrainie. Działania w ramach tego projektu obejmują wsparcie w obszarach:
administracji publicznej - m.in. przygotowanie kadr przyszłego centralnego biura koordynującego ukraińską politykę europejską oraz kadr komórek ds. UE w poszczególnych ministerstwach;
rolnictwa - m.in. współpraca między instytucjami zajmującymi się weterynarią;
samorządu - m.in. szkolenia.
Dyskusja i odpowiedzi na pytania w znacznej mierze skupiły się na następujących wątkach: stanowiska Polski w kwestii ropociągu Odessa - Brody; przyczyn chłodnego przyjęcia Partnerstwa wschodniego na Ukrainie; współpracy w przygotowaniach do mistrzostw Euro 1012; polsko - ukraińskiej współpracy gospodarczej.
Źródło: www.ukie.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?