Na wyborach możesz zarobić. Zobacz ile

Dostaniesz 160 złotych dniówki oraz zwrot pieniędzy za bilety. Wystarczy spełnić dwa warunki.

Jeśli chcesz zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej, to poinformuj o tym komitet wyborczy dowolnej partii, która ma zarejestrowaną listę kandydatów na posłów i senatorów w danym okręgu. Masz na to czas do tego piątku, czyli do 16 września.

- Do tego dnia pełnomocnicy komitetów muszą bowiem przekazać listy z kandydatami na członków komisji wójtom, którzy ostatecznie zatwierdzają wszystkie nazwiska – tłumaczy w rozmowie z e-prawnik.pl Lech Gajzler, ekspert Krajowego Biura Wyborczego, obsługującego Państwową Komisję Wyborczą.

Wobec członków komisji nie ma szczególnych wymagań jeśli chodzi o wykształcenie czy zawód. – Ważne jest natomiast, by taka osoba posiadała prawo do głosowania, czyli była pełnoletnia. Konieczne jest ponadto, by była zameldowana na terenie danej gminy – wyjaśnia Lech Gajzler.

Ile osób może liczyć na pieniądze?

W skład każdej obwodowej komisji wyborczej wchodzi od 6 do 8 osób. Jeśli na liście przekazanej wójtowi przez pełnomocnika będzie za mało nazwisk, to dobierze on odpowiednią liczbę spośród wyborców.

Natomiast w przypadku, gdy do danej komisji zgłoszono za dużo chętnych, wójt przeprowadzi publiczne losowanie, podczas którego zostanie wyłoniony jej skład. – Podczas losowania mogą być obecni pełnomocnicy komitetów lub osoby przez nich wyznaczone – zaznacza ekspert Krajowego Biura Wyborczego. Nie mogą go obserwować natomiast sami kandydaci.

W skład obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów
i aresztów powołuje się od 4 do 6 osób spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych oraz jedną osobę wskazaną przez wójta spośród pracowników jednostki, w której utworzony jest obwód.

CO MUSI ROBIĆ CZŁONEK KOMISJI I CO ZA TO DOSTANIE?
CZYTAJ NA DRUGIEJ STRONIE

Jakie obowiązki ma członek komisji?

Zadaniem członków komisji będzie, po pierwsze, przeprowadzenie głosowania w obwodzie. Ponadto ich obowiązkiem jest czuwanie nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania. Po zakończeniu wyborów komisja ustala też wynik głosowania w obwodzie, a następnie podaje go do publicznej wiadomości i przesyła do właściwej komisji wyborczej.

.

.

Co dostaniesz za liczenie głosów?

Szeregowemu członkowi obwodowej komisji wyborczej przysługuje 160 złotych dniówki. Na większą stawkę może liczyć przewodniczący oraz jego zastępca. Ten pierwszy dostanie 200 złotych, drugi – 180 złotych dziennie.

Ale to nie wszystko. Członkowie komisji mogą otrzymać zwrot kosztów za bilety, jeśli musieli dojechać do lokalu wyborczego. Zazwyczaj pieniądze są oddawane za podróż publicznymi środkami transportu. Możliwe jest jednak, by odzyskać pieniądze za benzynę, gdy korzystaliśmy z prywatnego auta. Musi się na to zgodzić jednak przewodniczący komisji. Nie będzie z tym problemu np. wtedy, gdy do lokalu wyborczego nie mogliśmy dojechać komunikacją publiczną, ponieważ żaden autobus tam nie kursuje.

Dla pracowników będą zaświadczenia

Członkowie obwodowych komisji wyborczych mogą skorzystać też ze zwolnienia od pracy. Jeśli zostaniesz wybrany na członka komisji, to musisz co najmniej na 3 dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy uprzedzić o tym szefa.

Takie powiadomienie powinno mieć formę pisemną. Tłumaczymy w nim, że zostaliśmy wybrani na członka obwodowej komisji wyborczej i podajemy przewidywany termin nieobecności.

Po powrocie do pracy będziemy musieli dostarczyć pracodawcy zaświadczenie, które dostaniemy od przewodniczącego danej komisji wyborczej. Usprawiedliwienie dla przewodniczącego komisji podpisuje natomiast jego zastępca.

PODSTAWA PRAWNA:
Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 14 marca 2011 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych i osobom powołanym w skład inspekcji w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Parlamentu Europejskiego oraz sposobu dokumentowania dni zwolnienia od pracy (Monitor Polski Nr 23, poz. 252)

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112). Tekst ujednolicony przez Krajowe Biuro Wyborcze.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (7)

Moroń

29.9.2011 12:20:17

Re: Na wyborach możesz zarobić. Zobacz ile

Od paru miesięcy w Katowicach (i pewnie nie tylko) stała banda chuliganów już na tym zarabia: "PRACA W KOMISJACH WYBORCZYCH! Możesz zarobić nawet 300 zł!" wieszczą obskurne plakaty, którymi zalepiono pół miasta, niszcząc wiaty przystankowe, latarnie, witryny zamkniętych sklepów, itp. Tradycyjnie robi to jakiś Ruch obrony Bezrobotnych/Emerytów/Palantów, kasując na dzień wpisowe, na wzór lichwiarskich kredytów-chwilówek. A ludzie ciągle się na to nabierają...

Az

20.9.2011 19:11:5

Re: Na wyborach możesz zarobić. Zobacz ile

A za chwilę nowe stawki w złotówkach !!! Zaraz po wyborach ! Oczywiście też w imię bezpieczeństwa

fgdgxvx

16.9.2011 21:24:48

Re: Na wyborach możesz zarobić. Zobacz ile

kiedyś nie można było się dostać do takiej komisji. 10 lat temu 160 zł to było coś. Obecnie , niech se wsadza w du... . Taka komisja to odpowiedzialność i ciężka praca.

bydgoszcz

14.9.2011 13:17:25

Re: Na wyborach możesz zarobić. Zobacz ile

a gdzie mozna zgladac takie checi

Hania

13.9.2011 21:18:35

Re: Na wyborach możesz zarobić. Zobacz ile

Na tych wyborach powinni zarobic bezrobotni bez prawa do zasilku a takich jest wielu.Znajac nasze realia zarobia ci co maja niezle pensje

Karus

13.9.2011 19:42:13

Re: Na wyborach możesz zarobić. Zobacz ile

Podwyżka. Z tego co pamiętam było 135 zł ;).

qwerty

13.9.2011 13:9:20

Re: Na wyborach możesz zarobić. Zobacz ile

dobre i te 160 zł :)

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

NA SKÓTY