Składki

Emerytura

Pozostałe

Środki z OFE trafią na indywidualne konta emerytalne

Rząd proponuje, by uczestnicy OFE mieli wolny wybór pomiędzy prywatnymi Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi, a przekazaniem do ZUS. Środki z OFE będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.

Premier Mateusz Morawiecki: 100% środków z OFE trafi na indywidualne konta emerytalne Polaków

Na konferencji prasowej w dniu 15 kwietnia Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w imieniu rządu propozycję przekazania całości środków z OFE na prywatne Indywidualne Konta Emerytalne IKE. Pieniądze zebrane w OFE mogą więc trafić na Indywidualne Konta Emerytalne.

Już w maju ustawa o przekształceniu OFE w prywatne indywidualne konta emerytalne trafi do konsultacji. Reforma systemu emerytalnego to kolejny z etapów realizacji strategii rządu, zapowiedzianej przez premiera Mateusza Morawieckiego przed trzema laty.

Chcemy uporządkować system emerytalny, który jest kluczową częścią w obszarze bezpieczeństwa finansowego Polaków – powiedział premier, prezentując główne złożenia w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE).

Każdy uczestnik OFE ma mieć wybór, czy przenieść swoje środki na Indywidulane Konto Emerytalne, czy też do ZUS na konto emerytalne w I filarze. Uczestnicy OFE sami dokonają zatem wyboru:

 • Opcja 1: przekazanie wszystkich środków z OFE na prywatne IKE – opcja domyślna; 
 • Opcja 2: przeniesienie wszystkich środków z OFE do ZUS na konto emerytalne w I filarze – na podstawie złożonej deklaracji.

Jak zapowiedział szef rządu, 100% środków z OFE trafi na indywidualne konta emerytalne Polaków. Jak dodał, środki te będą w całości prywatne i dziedziczone.

W sumie chodzi o ok. 162 mld zł zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych przez 16 mln Polaków. Środki te będą w stu procentach prywatne i dziedziczone. Będzie można je wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku, po osiągnięciu wieku emerytalnego. 

W konferencji udział wzięła m.in. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, a także Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński oraz Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- "Zakładamy, że planowane zmiany wejdą w życie od stycznia 2020 roku" – ogłosił minister Jerzy Kwieciński i podkreślił, że ma nadzieję, że środki, które trafią na IKE upowszechnią ten system oszczędzania na emeryturę.

System emerytalny będzie oparty na trzech filarach

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że podstawową bolączką w Polsce jest brak zdolności do tworzenia oszczędności na późne lata życia. Według szefa rządu propozycja zmian w systemie emerytalnym ma być odpowiedzią na tę bolączkę. Zmiany w OFE oznaczają wzrost bezpieczeństwa finansowego Polaków oraz wzmocnienie systemu emerytalnego.

Jak zaznaczył premier, system emerytalny byłby w ten sposób oparty na trzech filarach: Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz Indywidulanych Kontach Emerytalnych (IKE). Dzięki dywersyfikacji źródeł pieniędzy emerytury byłyby w ten sposób wyższe.

 

 

 

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.5.2019

  Wysoki wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne

  Podpisałam obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wskaźnika waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2018 r. Wynosi on 109,2 i jest to jeden z najwyższych (...)

 • 3.4.2009

  Nierozliczone składki kobiet zostaną uzupełnione w I połowie 2008 roku

  Do końca czerwca 2008 r. składki na ubezpieczenia społeczne kobiet, które przebywały na urlopach wychowawczych i pobierały zasiłki macierzyńskie za okres od stycznia 1999 r. do maja 2001 (...)

 • 14.8.2009

  Ubezpieczenia emerytalne i rentowe

  Ubezpieczenie emerytalne jest to ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy z powodu starości. Osoby, które opłacają składkę, zapewniają sobie w ten sposób dochód w momencie (...)

 • 24.3.2014

  Czym jest OFE i jak funkcjonował dotychczas

  OFE czyli Otwarte Fundusze Emerytalne tworzą tzw. II filar emerytalny w Polsce. Wraz z wejściem w życie reformy systemu emerytalnego powołującego OFE (od początku 1999 roku) każda osoba, która (...)

 • 7.4.2014

  ZUS czy OFE? – jak dokonać wyboru

  Od 1 kwietnia 2014 roku każdy ubezpieczony posiadający środki w OFE zostaje postawiony przed wyborem czy część jego składki nadal będzie obracana przez fundusze emerytalne czy też wróci (...)