Przedłużone stawki VAT

Nowelizacja przepisów dostosowuje aktualny poziom stawek podatku od towarów i usÅ‚ug do stanu finansów publicznych. ZakÅ‚ada, że stawki w wysokoÅ›ci 23% i 8%, a także zryczaÅ‚towanego zwrotu podatku dla rolników w wysokoÅ›ci 7% i 4-procentowego ryczaÅ‚tu dla podatników Å›wiadczÄ…cych usÅ‚ugi w zakresie przewozu taksówkami osobowymi bÄ™dÄ… obowiÄ…zywać od 1 stycznia 2019 r. do koÅ„ca roku nastÄ™pujÄ…cego po tym, w którym speÅ‚nione zostanÄ… okreÅ›lone warunki relacji dÅ‚ugu publicznego do PKB (dÅ‚ug utrzyma siÄ™ na poziomie powyżej 43% PKB, różnica miÄ™dzy deficytem sektora finansów publicznych a celem, który Polska zobowiÄ…zaÅ‚a siÄ™ osiÄ…gnąć, bÄ™dzie wiÄ™ksza niż 6% PKB). 

Przepisy zmieniane ustawÄ… z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug 

Ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. nowelizuje ustawÄ™ z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usÅ‚ug (Dz.U. z 2018 r. poz. 2174; dalej: ustawa o VAT, ustawa nowelizowana) w celu skorelowania poziomu stawek tego podatku ze stanem finansów publicznych. 

Porady prawne

Stosownie do art. 146a ustawy nowelizowanej, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2018 r. stawki podatku VAT wynoszÄ…:

a)      23% (art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110);

b)      8% (art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytuÅ‚ zaÅ‚Ä…cznika nr 3 do tej ustawy);

c)      7% (dla zryczaÅ‚towanego zwrotu podatku rolnikom ryczaÅ‚towym – art. 115 ust. 2);

d)     4% (dla podatników Å›wiadczÄ…cych usÅ‚ugi taksówek osobowych – art. 114 ust. 1).

W art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy nowelizującej utrzymano podwyższone stawki podatku VAT, tzn. 23%, 8%, 7% i 4%, uzależniając okres ich stosowania od wskaźników:

  • relacji paÅ„stwowego dÅ‚ugu publicznego netto do produktu krajowego brutto, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2077, ze zm.; dalej: ustawa o finansach publicznych) oraz
  • sumy corocznych różnic pomiÄ™dzy wartoÅ›ciÄ… relacji wyniku nominalnego do produktu krajowego brutto oraz poziomem Å›redniookresowego celu budżetowego, o której mowa w art. 112aa ust. 5 ustawy o finansach publicznych.

W ustawie o VAT dodany art. 146aa ust. 1 stanowi wiÄ™c, że stawki w wysokoÅ›ci 23% i 8%, jak również stawka zryczaÅ‚towanego zwrotu podatku rolnikom ryczaÅ‚towym w wysokoÅ›ci 7% i oraz stawka ryczaÅ‚tu dla podatników Å›wiadczÄ…cych usÅ‚ugi taksówek osobowych w wysokoÅ›ci 4% bÄ™dÄ… obowiÄ…zywać od 1 stycznia 2019 r. do koÅ„ca roku nastÄ™pujÄ…cego po roku, w którym wskaźniki osiÄ…gnÄ… wyznaczone w tym przepisie poziomy (tzn. omówione wyżej rozumienie relacji 43% oraz sumy nie mniejszej niż -6%).

Natomiast ust. 2 w dodanym art. 146aa ustawy o VAT zobowiÄ…zuje ministra wÅ‚aÅ›ciwego do spraw finansów publicznych do ogÅ‚oszenia w drodze obwieszczenia informacji o koÅ„cu okresu obowiÄ…zywania podwyższonych stawek podatku, tj. o powrocie wysokoÅ›ci stawek podatku do poziomu 22%, 7%, 6,5% i 3%. Obwieszczenie takie bÄ™dzie opublikowane najpóźniej do 31 października roku poprzedzajÄ…cego rok, w którym zacznÄ… obowiÄ…zywać niższe stawki podatku, a wiÄ™c wtedy, gdy bÄ™dzie już znana wysokość wskaźników, wymienionych w art. 146aa ust. 1 ustawy o VAT. PrzyjÄ™te rozwiÄ…zanie umożliwi podatnikom wczeÅ›niejsze podjÄ™cie odpowiednich dziaÅ‚aÅ„ zwiÄ…zanych z przygotowaniem siÄ™ do zmiany wysokoÅ›ci stawek podatku VAT (np. dostosowanie systemów ewidencyjnych i ksiÄ™gowych).

Z uwagi na zmianÄ™ treÅ›ci upoważnienia ustawowego do wydania rozporzÄ…dzenia na podstawie art. 146d ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, umożliwiajÄ…cego obniżenie stawek podatku do wysokoÅ›ci 0%, 5% i 8% dla dostaw niektórych towarów lub Å›wiadczenia niektórych usÅ‚ug (obecnie jest to rozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usÅ‚ug, dla których obniża siÄ™ stawkÄ™ podatku od towarów i usÅ‚ug, oraz warunków stosowania stawek obniżonych - Dz.U. z 2017 r. poz. 839, ze zm.), konieczne bÄ™dzie wydanie przez ministra wÅ‚aÅ›ciwego do spraw finansów publicznych nowego rozporzÄ…dzenia. Dlatego w art. 2 ustawy nowelizujÄ…cej rozstrzygniÄ™to, że dotychczasowe przepisy wykonawcze zachowajÄ… swÄ… moc do dnia wejÅ›cia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 146d ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w brzmieniu nadanym ustawÄ… nowelizujÄ…cÄ…, jednak nie później niż do dnia 31 grudnia 2019 r.

Kiedy nowe przepisy zaczynają obowiązywać?

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug, wprowadzajÄ…ca powiÄ…zanie poziomu stawek podatku VAT ze stanem finansów publicznych oraz ogólnÄ… kondycjÄ… gospodarki, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika