Stawki za wodę i ścieki ustalają przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie poinformowało, że stawki za wodę i ścieki ustalają przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. To one decydują o cenie, jaką mieszkańcy zapłacą za wodę.  

Jakie są uprawnienia Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w zakresie stawek za wodę i ścieki?

Wody Polskie pełnią jedynie rolę regulatora tych cen. Sprawdzają, czy przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne uwzględniło rzeczywiste koszty zaopatrzania mieszkańców w wodę i odprowadzania ścieków. Dostarczenie wody mieszkańcom to nadal zadanie własne gmin.

Wody Polskie mogą interweniować tylko tam, gdzie z wniosków taryfowych wynika, że do stawek doliczane są dodatkowe koszty niezwiązane z wodą. O tego rodzaju nieprawidłowościach informowała m.in. Najwyższa Izba Kontroli w raporcie z 2016 r. NIK stwierdził, że niektóre spółki wodno-kanalizacyjne tworzyły sztuczne koszty. Ukrywały w nich np. dofinansowania dla wydarzeń kulturalnych i sportowych, np. koncertów i festynów. Zadaniem Wód Polskich jest przeciwdziałanie takim sytuacjom.

Porady prawne

Jak przebiega zatwierdzanie wniosków taryfowych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych?

Do 27 kwietnia br.:

  1. złożono 2547 wniosków taryfowych – liczba ta została ponownie zweryfikowana w stosunku do poprzednio publikowanych danych o wnioski, które wpłynęły w kwietniu, a także wnioski złożone podwójnie (przesłane przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne oraz wójtów);
  2. wydano łącznie 1240 decyzji, w tym 836 zatwierdzających i 404 negatywnych;
  3. 501 decyzji oczekuje na podpisanie (już po złożeniu wyjaśnień przez wnioskodawców i dokonaniu kolejnej weryfikacji przez organ regulacyjny);
  4. 800 wniosków nadal jest procedowanych – w trakcie składania wyjaśnień ze strony przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych (wg wysłanych wezwań);
  5. w stosunku do 6 wniosków odmówiono wszczęcia postępowania.

Proces weryfikacji wniosków taryfowych jest utrudniony ze względu na znaczną liczbę błędów formalnych w składanych dokumentach. Duży odsetek złożonych materiałów charakteryzował się znaczną niestarannością. Ponad połowa przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych nie dokonała korelacji danych umieszczonych w tabelach z tymi prezentowanymi w uzasadnieniu. Wynikiem tego jest liczba wezwań do składania dodatkowych wyjaśnień lub uzupełnień informacji zawartych we wnioskach. Podkreślić należy również nieznajomość procedury przygotowywania wniosków taryfowych przez poszczególnych wnioskodawców, a często powtarzającą się argumentacją był tutaj brak stosowania takiej formy przy uprzednio zatwierdzanych taryfach.

Na podstawie przesłanych danych można już stwierdzić, że w odniesieniu do co najmniej kilkunastu gmin nikt nie wystąpił z wnioskami taryfowymi.

Ze względu na trwającą ocenę i weryfikację wniosków taryfowych Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie poinformowało, że prezentacja danych statystycznych dotyczących szczegółowej klasyfikacji decyzji wydawanych przez organy regulacyjne oraz poziomu proponowanych taryf będzie mogła odbyć się po zakończeniu całego procesu taryfikacji.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika