Straż Graniczna też da mandat za szybką jazdę

Ukarze również za picie piwa w parku, niszczenie znaków drogowych czy jazdę autem bez dowodu rejestracyjnego.

Po co dawać nowe uprawnienia mandatowe Straży Granicznej? Ponieważ służby te działają już nie tylko na terenach przygranicznych, lecz coraz bardziej angażują się w realizację zadań wewnątrz kraju – tłumaczy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wychodząc z takiego założenia resort przygotował projekt dokumentu, który rozszerzy katalog wykroczeń, za które wspomniana służba wypisze mandat.

Piraci drogowi szybciej będą karani

Straż Graniczna będzie mogła ukarać m.in. za zbyt szybką jazdę. Już teraz służba ta ma uprawnienia do posługiwania się urządzeniami rejestrująco-pomiarowymi, które pozwalają zmierzyć prędkość pojazdów. Po zatrzymaniu samochodu strażnicy muszą jednak wzywać policjantów, ponieważ sami nie mogą wypisać mandatu.

Ministerstwo tłumaczy, że czas oczekiwania na przybycie takiego funkcjonariusza jest często dość długi, co wywołuje frustrację kierowców. Ponadto sami strażnicy nie mogą w tym czasie kontynuować wykonywania innych swoich zadań.

Jaka kara za przekroczenie prędkości?
- do 10 km/h: 50 zł
- o 11-20 km/h: od 50 do 100 zł
- o 21-30 km/h: od 100 do 200 zł
- o 31-40 km/h: od 200 do 300 zł
- o 41-50 km/h: od 300 do 400 zł
- o 51 km/h i więcej: od 400 do 500 zł

Straż Graniczna zastrzega jednak, że ściganie piratów drogowych nie jest i nie będzie priorytetowym zadaniem tej służby. – Nie zajmujemy się kontrolą prędkości. Jest to uprawnienie, które możemy wykorzystać realizując zadania z zakresu zwalczania nielegalnej migracji i przestępczości transgranicznej oraz w czasie współdziałania z innymi służbami działającymi na rzecz ochrony porządku publicznego – tłumaczy dla e-prawnik.pl mjr Justyna Szmidt-Grzech, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Rzeczniczka dodaje, że aktualnie strażnicy nie posiadają np. przenośnych fotoradarów. – Ale w niektórych przypadkach można dokonać ustaleń prędkości w inny sposób, np. na podstawie zapisów tachografu – mówi mjr Justyna Szmidt-Grzech.

Próba ucieczki skończy się karą

To jednak nie koniec nowych uprawnień Straży Granicznej na drogach. Mundurowi tej służby będą mogli ukarać kierowcę, który spróbuje uniknąć kontroli i nie zatrzyma się na sygnał funkcjonariusza. Ponadto mandat zostanie wypisany za jazdę bez prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy wtedy, gdy samochód będzie miał np. niesprawne światła. Grzywna bez czekania na policjantów zostanie nałożona też na każdego, kto będzie niszczył, przestawiał czy zasłaniał znaki drogowe.

Picie w parku też skończy się mandatem

Ministerstwo pozwoli strażnikom karać również osoby, które będą piły alkohol na ulicy, w parku czy w autobusie lub pociągu. Dodatkowo przygotowany projekt umożliwi mundurowym nałożenie kary za tzw. publiczny nieobyczajny wybryk. Za taki może być potraktowane upicie do nieprzytomności w miejscu publicznym oraz spanie na placach i chodnikach aż do wytrzeźwienia. Funkcjonariusze będą mogli ponadto wypisywać mandaty za wyrzucanie do lasu śmieci lub złomu.

Jaką kwotą może ukarać Straż Graniczna?

Przypominamy, że funkcjonariusze tej służby mogą ukarać mandatem do 500 złotych. Osoby, które popełniły co najmniej dwa wykroczenia jednocześnie narażą się natomiast na karę do 1000 zł. Za niektóre wykroczenia strażnicy mogą nakładać jedynie grzywny w wysokości określonej w tzw. taryfikatorze – np. za przekroczenie prędkości.

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze Straży Granicznej są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego znajduje się obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych. Nowe przepisy maja wejść w życie po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (10)

jabara

1.6.2011 13:5:45

Re: Straż Graniczna też da mandat za szybką jazdę

Polska staje się typowym państwem policyjnym, w którym tworzy się dziesiątki bytów mogących obywatela ścigać, karać, podejrzewać, inwigilować (w tym podsłuchiwać). Z tego wynika, że obywatela to taka grupa potencjalnych przestępców z założenia. Zaczynam naprawdę tęsknić do PRL, gdzie zakres wolności obywatelskich był nieporównywalnie większy. Mogłem palić na ulicy, pić piwo na skwerku, kąpać się nago z własnymi dziećmi,a Państwo wkraczało tylko wtedy, gdy naruszyłem prawo. teraz prawo tych rzeczy mi zabrania, bo chce regulować wszystko. I stąd tyle służb o policyjnych uprawnieniach.

Ania

1.6.2011 11:16:8

Re: Straż Graniczna też da mandat za szybką jazdę

Jeszcze trochę to każdy cieć bedzie miał prawo karać mandatami. Co się w tym kraju porobiło? Czy to już państwp policyjne? Czy obywatel to skaronka na którą polują wszyscy? Rozumiem, że Straż garniczna zamiast pilnować naszych granic dostanie radary, alkomaty i ruszy w Polskę ratować dziurę budżetową. Proponuję wprowadzić opłatę klimatyczną na terenie całego kraju, korkowe, bykowe, podatek od posiadania kwiatów doniczkowych, od posiadania wiecej niż jednej pary butów, od farbowanych włosów, od łysiny, od......... ogólnie należy zabrać kasę obywatelowi za to że żyje w tak cudownym kraju. I po to była nam potrzebna demokracja.

Stary

1.6.2011 8:54:11

Re: Straż Graniczna też da mandat za szybką jazdę

No.. teraz to tylko czekać kiedy dostaną uprawnienia do strzelania na miejscu. Straż: Miejska, Gminna, Pożarna, Leśna, Graniczna , Marszałkowska i cholera jeszcze wie kto. Jak ktoś nie wierzy że wróciło średniowiecze to już teraz chyba wie. Obywatel jest tylko i wyłącznie NIEWOLNIKIEM. Bo nic mu NIE-WOLNO. Reszta to już sprawa pomiędzy PANEM, WÓJTEM a PLEBANEM.

Donatello

31.5.2011 22:56:29

Re: Straż Graniczna też da mandat za szybką jazdę

POLSKA to teraz staje się państwem absurdalnie POLICYJNYM !! Dziękuję wyborcom "PełO"

zniesmaczony

31.5.2011 19:0:36

Re: Straż Graniczna też da mandat za szybką jazdę

To już trzecia formacja do karania, a ile ich jeszcze powstanie za donalda i jego ludzi to nikt nie wie... Czy nie lepiej od razu wprowadzić huntę wojskową??? Zbliżyliśmy się do "zachodu", a tak bardzo od niego odstajemy. W Europie to chyba tylko Polak daję się tak bardzo bić po dupie!?

pogranicznik

31.5.2011 16:51:25

Re: Straż Graniczna też da mandat za szybką jazdę

Biedna ta Straż Graniczna. Ta formacja nie ma szczęścia do dowódców z osobowością i potrafiących jej bronić. Tzn. bronić się przed nakładaniem obowiązków nie mających nic wspólnego z ochrona granic. Wojska Ochrony Pogranicza gnębiły opozycje, zamiast chronić granicy i zapłaciły za to srogo. Formacje rozwiązano, a żołnierzy lustruje się. Teraz SG wlepia mandaty za szybka jazdę...., a przemyt idzie, jak górski potok na wiosnę.

Zniesmaczony.

31.5.2011 16:4:5

Re: Straż Graniczna też da mandat za szybką jazdę

Nasz sejm stracił już zaufanie obywateli tego zacnago kraju. Może najpierw zniesiecie sobie immunitety a potem będziecie myśleć jakie do czego prowadzi "takie" ustawodawstwo... Najlepiej niech każdy otrzyma pistolet, kajdanki i prawo karania mandatami. Mamy przecież demokrację więc wszyscy mamy takie same prawa...Państwo zaoszczędzi na pnesjach dla Policji i zlikwiduje wszystkie służby mundurowe... Pozdrawiam i życzę więcej zdrowego rozsądku.

PPHUEDMAR

31.5.2011 15:42:29

Re: Straż Graniczna też da mandat za szybką jazdę

Po Straży Miejskiej przyszła kolej na Straż Graniczną. Kto następny. Czy to początek likwidacji Policji na rzecz reaktywacji znanej skądinąd ORMO ?

mpgjfatj

31.5.2011 7:16:34

Re: Straż Graniczna też da mandat za szybką jazdę

"UKAŻE" ?? ona ukazuje czy karze (od karać) masakra gdzie was uczyli ortografii?

Mieczysław Wołosz

31.5.2011 6:49:9

Re: Straż Graniczna też da mandat za szybką jazdę

To już przegięcie. Praktycznie Polska jest o krok od państwa policyjnego. Niedługo cieć w kamienicy będzie mógł wystawić mandat - witaj "Alternatywy 4"

Pokaż wszystkie komentarze (10)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.9.2018

  Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)

 • 24.1.2019

  Kogo skontroluje Urząd Ochrony Danych Osobowych w 2019 roku?

  Zgodnie z zatwierdzonym przez Prezesa UODO rocznym planem kontroli sektorowych, w 2019 roku UODO zweryfikuje przetwarzanie danych osobowych w takich m.in. obszarach, jak: telemarketing, (...)

 • 28.2.2018

  Czynny żal pozwala uniknąć konsekwencji karnych skarbowych

  Przewidziany w Kodeksie karnym skarbowym skuteczny czynny żal po popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego (np. w razie niezłożenia deklaracji w terminie czy niezapłacenia należnego podatku) daje (...)

 • 29.8.2017

  Kto zapłaci świadkowi wykroczenia?

  Rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza jasne zasady pokrywania kosztów postępowań prowadzonych przez straż gminną lub miejską. Zmiany zagwarantują, że świadkowie w takich (...)

 • 3.10.2017

  Współdziałanie z krajami UE w ściganiu kryminalistów

  Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw ma umożliwić polskim sądom, prokuraturze czy policji wydawanie europejskiego nakazu (...)