Straż Graniczna ukarze za szybką jazdę
Od 18 września wypisze też mandat za niewłączone światła, ignorowanie znaków drogowych czy picie piwa w parku.
Wynika tak z rozporządzenia, które przygotował resort spraw wewnętrznych i administracji. Ministerstwo wychodzi z założenia, że praca w tej formacji to już nie tylko pilnowanie granic, lecz coraz częstsze interwencje wewnątrz kraju.
Teraz strażnicy, którzy zauważą np. samochód z niesprawnymi światłami, mogą go zatrzymać, lecz nie mają prawa wypisać mandatu. Pozostają im wówczas dwa wyjścia. Pierwszym jest skierowanie wniosku o ukaranie kierowcy do sądu. – Zazwyczaj brak jest głębszego uzasadnienia przemawiającego za przedłużaniem postępowania w taki sposób – zaznacza ministerstwo.
Dlatego strażnik wybiera częściej drugą opcję – wzywa na miejsce zdarzenia policjanta, który wypisze zatrzymanemu mandat. Czas oczekiwania jest często dość długi. Przyłapany na wykroczeniu kierowca jest sfrustrowany czekaniem, a strażnik nie może kontynuować wykonywania innych zadań służbowych.
Nowe przepisy mają zmienić sytuację. Strażnik nie będzie już musiał czekać na policjanta, lecz sam wyciągnie bloczek mandatowy i wypisze karę.
Na co muszą uważać kierowcy?
Wspomniane karanie za niesprawne światła to pierwsze z wielu nowych wykroczeń, za jakie będą kary od Straży Granicznej.
Mandat będzie się należał również za przekroczenie prędkości. Jeśli podczas kontroli zatrzymanego okaże się dodatkowo, że kierowca zapomniał prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy polisy OC, to również dostanie mandat.
To jednak nie koniec listy. Ukarani przez Straż Graniczną zostaną też kierowcy, którzy nie stosują się do znaków drogowych (np. nie zatrzymają się przy znaku STOP) lub sygnalizacji (np. przejadą na czerwonym świetle).
Tak samo będzie, gdy kierowca nie wykona polecenia osoby kierującej ruchem (np. ze Straży Pożarnej) czy nie zatrzyma auta na wezwanie służby, która ma prawo do przeprowadzania kontroli na drodze. Grzywna bez czekania na policjantów zostanie nałożona też na każdego, kto będzie niszczył, przestawiał czy zasłaniał znaki drogowe.
ZA CO JESZCZE STRAŻNIK WLEPI KARĘ? ILE MOŻE WYNIEŚĆ MANDAT?
CZYTAJ NA DRUGIEJ STRONIE
Strażnik zadba o porządek publiczny
Mundurowi tej formacji dostaną więcej władzy nie tylko na drogach. Po zmianach będą mogli ukarać każdą osobę, która spróbuje wprowadzić ich w błąd podczas zatrzymania. Mandat wypiszą zatem temu, kto poda nieprawdziwe informacje dotyczące adresu zamieszkania, tożsamości, obywatelstwa, zawodu czy zatrudnienia.
Resort spraw wewnętrznych postanowił ponadto upoważnić strażników do karania osób, które zostaną przyłapane na piciu alkoholu w miejscach publicznych, np. na ulicy, w parku lub w autobusie.
Dodatkowo przygotowany projekt umożliwi mundurowym nałożenie kary za tzw. publiczny nieobyczajny wybryk. Za taki może być potraktowane upicie do nieprzytomności w miejscu publicznym oraz spanie na placach i chodnikach aż do wytrzeźwienia. Funkcjonariusze będą mogli ponadto wypisywać mandaty za wyrzucanie do lasu śmieci lub złomu.
Listę najważniejszych wykroczeń, za które strażnik będzie mógł karać mandatem, zamyka trzymanie zwierzęcia bez zachowania środków ostrożności. Chodzi np. o prowadzenie agresywnego psa bez smyczy i kagańca.
Jaką kwotą może ukarać Straż Graniczna?
Najwyższy mandat od funkcjonariusza tej służby może wynieść 500 złotych. Osoby, które popełniły co najmniej dwa wykroczenia jednocześnie, narażą się natomiast na karę do 1000 zł. Za niektóre wykroczenia strażnicy mogą nakładać jedynie grzywny w wysokości określonej w tzw. taryfikatorze – np. za przekroczenie prędkości.
Od kiedy nowe prawo zacznie obowiązywać?
Zmiany ma wprowadzić nowelizacja rozporządzenia w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze Straży Granicznej są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Do 7 września dokument znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych. Zapisano w nim, że wejdzie w życie 18 września tego roku.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?