Więcej władzy dla straży miejskiej
Dostaniesz mandat za niszczenie polskiej flagi, fałszywy alarm bombowy czy zostawienie dziecka w samochodzie podczas mrozów lub upałów.
MSWiA daje strażnikom miejskim nowe uprawnienia. Ma to ułatwić im walkę z osobami zakłócającymi porządek publiczny.
Straż będzie mogła nałożyć mandat za znieważanie Polski, narodu polskiego lub jej konstytucyjnych organów, czyli premiera, prezydenta lub parlament. Funkcjonariusze zareagują na niszczenie flagi państwowej czy profanację hymnu.
Będą także karać mandatem osoby, które zwołują zgromadzenie lub przewodniczą mu bez wymaganego zawiadomienia. Wypiszą go również tym, którzy swoim zachowaniem będą przeszkadzać w przebiegu zgromadzenia, które jest legalne. Ponadto strażnik ukaże grzywną za organizację publicznej zbiórki pieniędzy, którą przeprowadzimy bez wymaganych pozwoleń.
Straż miejska posiada już ustawowe uprawnienia do legitymowania osób. Jednak gdy zatrzymany odmówi podania swoich danych lub nie będzie chciał pokazać funkcjonariuszom np. dowodu osobistego, to mandat nie wchodzi w grę. Nowe przepisy pozwolą natomiast karać grzywną za odmowę pokazania dokumentu tożsamości.
Tak samo będzie, gdy sprawca złośliwie lub swawolnie wprowadzi instytucję użyteczności publicznej w błąd fałszywymi alarmami lub informacjami. Chodzi np. o telefony do szpitali czy banków z informacją, że w budynku podłożono ładunek wybuchowy.
Funkcjonariusze straży nie będą także musieli wzywać policji w sytuacji, gdy zatrzymają osobę rozkopującą wały przeciwpowodziowe lub uszkodzą takie umocnienia. Mandat wystawią również za złamanie zakazu wstępu na wały przeciwpowodziowe i utrudnianie akcji ratunkowej.
Bez kary nie pozostawią też rodziców czy opiekunów, którzy mając obowiązek opieki lub nadzoru nad dzieckiem do lat 7 narażą je na niebezpieczeństwo. W praktyce oznacza to, że strażnik miejski wypisze mandat np. za pozostawienie dziecka w mroźne lub upalne dni w samochodzie.
Funkcjonariusze będą mogli również nakładać grzywnę na osoby, które wyrzucają odpady komunalne na teren, który do nich nie należy. Wlepią także mandat za posiadanie bez zezwolenia agresywnego psa lub oprowadzanie wycieczki bez odpowiednich uprawnień.
Według MSWiA nadanie strażnikom nowych kompetencji wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa obywateli i odciąży sądy. Teraz funkcjonariusze mogą przy wspomnianych wykroczeniach np. skierować sprawę na wokandę. Po zmianach będzie to niepotrzebne, ponieważ sami wymierzą sprawiedliwość na miejscu wypisując mandat.
Nowe uprawnienia zapewni mundurowym projekt rozporządzenia w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Dokument znajduje się obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?