Szykują zmiany w zwolnieniach lekarskich dla mundurowych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce ograniczenia absencji chorobowej wśród funkcjonariuszy.

Do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych trafiły dziś dwa projekty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dotyczyć mają one zmian w zwolnieniach lekarskich i systemie rentowym służb mundurowych.

Celem reformy jest ograniczenie absencji chorobowej wśród funkcjonariuszy. Obecnie podczas choroby przysługuje im 100 procent uposażenia, co - zdaniem ministerstwa - może zachęcać do nadużywania zwolnień i traktowania ich jako alternatywnej formy urlopu.

Tylko w ubiegłym roku mundurowi przebywali na zwolnieniu przez 2,2 miliona dni, przy czym 90 procent z tych zwolnień nie było spowodowanych chorobą czy wypadkiem, pozostającym w związku ze służbą. To oznacza, że każdego dnia na zwolnieniu przebywało nawet 6 tysięcy funkcjonariuszy. Na same tylko uposażenia chorobowe dla policjantów wydano w zeszłym roku 250 milionów złotych.

Zgodnie z nowelizacją funkcjonariusz, który trafi na zwolnienie lekarskie w wyniku choroby nie mającej związku ze służbą, z tytułu opieki nad dzieckiem lub opieki nad innym członkiem rodziny, otrzyma 80 procent uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym.

Porady prawne

Każdy dzień zwolnienia spowoduje także zmniejszenie nagrody rocznej. Nie wpłynie natomiast na wymiar podstawy emerytur i rent. Analogicznie jak w systemie powszechnym, mundurowi będą zwalniani od zajęć służbowych na podstawie zwolnień lekarskich, wystawianych zgodnie z przepisami ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Podobnie jak w przypadku pracowników cywilnych, zaświadczenia te będą podlegały kontroli lekarzy orzeczników ZUS.

Ci natomiast, którzy trafią na zwolnienie z powodu chorób zawodowych bądź wypadku podczas służby, nadal będą otrzymywali 100 procent uposażenia. Podobnie będzie z funkcjonariuszami, którzy stali się niezdolni do służby z powodu udziału w misjach lub działaniach ratowniczych poza granicami kraju.

Tym samym reforma dąży do zbliżenia przepisów dotyczących służb mundurowych do regulacji obowiązujących w systemie powszechnym. Zachowane zostaną natomiast różnice, wynikające ze specyfiki służby funkcjonariuszy i żołnierzy. Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, środki, jakie uda się dzięki niej zaoszczędzić, mają zostać przeznaczone na nagrody dla pełniących służbę.

Nowelizacja wprowadza też możliwość zwolnienia funkcjonariusza, po 6, a nie - jak do tej pory - po 12 miesiącach przebywania na zwolnieniu. Co więcej, jeśli w czasie zwolnienia podejmie on inną pracę, straci prawo do uposażenia za cały okres zwolnienia.

Jak zapewnia ministerstwo, wprowadzane zmiany mają na celu m.in. zmniejszenie liczby nadgodzin wypracowywanych przez funkcjonariuszy, pełniejsze wykorzystanie urlopu i w konsekwencji zmniejszenie wypłacanych ekwiwalentów za niewykorzystany urlop w momencie odejścia ze służby, utworzenie funduszu nagród za dodatkową służbę oraz rekompensowanie dodatkowej pracy funkcjonariuszom, zastępującym chorych kolegów.

Przedstawiane zmiany znajdują się w projekcie założeń ustawy o zmianie ustaw o Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw.

(JPA)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Stanisław Amanows 2015-01-19 18:37:06

    Jeśli Związkowcy Służb Mundurowych się buntują na zarzuty jako nie prawdziwe że Policjanci np. podczas zwolnień lekarskich jeżdżą za granicę lub wykonują inne czynności ZAROBKOWE to proszę się skontaktować ze mną a przedstawię W JAKI SPOSÓB REAGUJE Wydział Spraw Wewnętrznych przy ul. Wiśniowej w Warszawie { Policja w Policji }. Może przyjrzyjcie się Świętym Krowom z Siedleckiej Drogówki z Komendantem tamtejszej jednostki w tle. Cokolwiek dociera w formie skargi do tamtejszej jednostki ma UKRĘCANY ŁEB NA PNIU. A może się zainteresujecie jak dorabia sobie Pan Komendant Siedleckiej Policji z "zaufanymi" na rogatkach Miasta na trasie do Granicy Państwa. Jak byście mieli problem z odnalezieniem mojej osoby to zapytajcie sie funkcjonariusza Drogówki Mariusza Wróblewskiego z Łosic, on zapewne JAKO ZAINTERESOWANY BY NIE WYSZŁO SZYDŁO Z WORKA da Wam namiary mojej osoby albo będzie Kręcił. Niedawno został za SPOLEGLIWOŚĆ AWANSOWANY. POWODZENIA W WALCE Z PATOLOGIAMI - powinno być ze strą nomęklaturą

  • ab 2014-08-12 00:16:42

    A nie ciekawi jak to prawnie "ugryzą", bo do tej pory to raczej mieli z tym trudności...

  • Jack 2014-07-28 07:49:46

    Chory w zwiazku ze służbą a jak się przeziębi na patrolu ?

  • Ralf 2014-07-22 23:17:45

    Jestem za, ale i wtedy kiedy i Posłom coś ubędzie, ale oni sami sobie nie zabiorą, to my "osiołki" społeczeństwo musimy to zrobić!

  • eLPe 2014-07-22 12:20:40

    To mały krok... ale w dobrym kierunku. PRECZ Z PRZYWILEJAMI dla MUNDUROWYCH !!!

  • woytek 2014-07-21 08:39:26

    i słusznie !!!, trzeba ograniczać przywileje z czasów PRL gdzie trepy i psiarnia były podporą reżimu!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika