Ta zmiana w prawie ułatwi życie wielu firmom
- To bardzo dobry pomysł i krok w dobrym kierunku, choć z wyjątkami np. inne terminy wejścia w życie przepisów prawa niż wyznaczone w projekcie - ocenia Katarzyna Urbańska, dyrektorka departamentu prawnego PKPP Lewiatan
Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki zakłada wprowadzenie do systemu prawnego zasady, zgodnie z którą tylko dwa razy w roku kalendarzowym - 1 stycznia i 1 czerwca - mogą wchodzić w życie przepisy mające wpływ na podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej.
Pomimo wielu orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego odnoszących się do przyzwoitej legislacji, jakość stanowionego prawa pozostaje wciąż bardzo niska - twierdzą eksperci - a najważniejszym z punktu widzenia decydentów wskaźnikiem stanu stanowienia prawa jest liczba przyjętych aktów prawnych.
Od początku lat 90 mamy do czynienia ze stałym wzrostem inflacji przepisów prawa. |
Kadencja Sejmu Liczba przyjętych ustaw |
Wśród licznych barier związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej, przedsiębiorcy, wciąż na pierwszym miejscu wymieniają brak stabilności (zmienność i brak przewidywalności) regulacji prawnych ograniczający m.in. skłonność przedsiębiorstw do inwestowania, a także obiektywny brak możliwości dostosowania się do nowych regulacji prawnych.
W tej chwili przedsiębiorcy w zasadzie każdego dnia dowiadują się o zmianach w przepisach prawa, które mają wpływ na ich działalność gospodarczą. Wielu z nich nie jest w stanie być na bieżąco, co niepotrzebnie wpływa na ryzyko prawne związane z prowadzeniem firmy. Ustalenie stałych dat wejścia przepisów związanych z działalnością gospodarczą da przedsiębiorcom na pewno większe poczucie stabilności - dodaje Katarzyna Urbańska.
Racjonalny ustawodawca musiał przewidzieć wyjątki od zasady. - Mamy tylko nadzieję, że nie będą one wykorzystywane zbyt często, a nowa zasada nie stanie się „martwą zasadą" w praktyce. Dlatego liczymy, że w każdej sytuacji zastosowania wyjątku, projektowi aktu prawnego będzie towarzyszyła rzetelna ocena skutków regulacji (OSR) uzasadniająca zastosowanie wyjątku od zasady - ocenia Katarzyna Urbańska.
Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?