Taniej autostradą. Stawki ścięte o połowę

Mniej zapłacą kierowcy aut osobowych i motocykli. Zobacz, na których odcinkach.

Resort infrastruktury odświeża rozporządzenie w sprawie stawek za przejazd autostradą. Nowela jest konieczna ze względu na zmianę innych przepisów, które regulują pobieranie daniny.

Przy tej okazji postanowiono dać kierowcom prezent i obniżyć opłaty, które są pobierane w systemie manualnym na odcinkach podległych pod GDDKiA.

Teraz trzeba tam płacić 20 groszy za kilometr, jeśli jedziemy samochodem osobowym o masie całkowitej do 3,5 tony. W przypadku motocykli opłata wynosi 10 groszy za kilometr. Po zmianach stawki mają spaść o połowę, czyli odpowiednio do 10 oraz 5 groszy. Opłaty dla ciężarówek pozostaną bez zmian.

Skąd decyzja o obniżeniu opłat? – Wynika to z potrzeby przeniesienia ruchu na autostrady z pozostałych dróg publicznych – tłumaczy ministerstwo. W rozporządzeniu wyjaśniono, że chodzi o walkę z korkami i nadmiernym ruchem w miastach położonych w pobliżu autostrad. Resort wychodzi z założenia, że kierowcy wybiorą autostradę zamiast przeprawy przez miasta, gdy przejazd tymi drogami będzie tańszy.

Na jakich odcinkach zapłacimy mniej?

Projektowane rozporządzenie wspomina nie tylko o odcinkach, na których opłaty są pobierane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, lecz również o tych, na których płacimy drogowym spółkom specjalnego przeznaczenia, czyli koncesjonariuszom.

Dokument obejmie ponadto drogi, które już teraz są oddane do użytku i na których płacimy oraz odcinki, które wkrótce mają stać się płatne i trasy jeszcze nieukończone. W sumie zmiana stawek może objąć blisko 750 kilometrów. Po wejściu rozporządzenia w życie jest to pewne w przypadku 271 kilometrów.

- Nie będzie problemu z obniżeniem opłat w przypadku autostrad, na których płacimy do kasy GDDKiA. Inaczej będzie w przypadku koncesjonariuszy. Stawki, jakie pobierają zostały bowiem określone w umowach koncesyjnych. Można je zmienić tylko aneksem do takiej umowy – wyjaśnia w rozmowie z e-prawnik.pl Artur Mrugasiewicz z biura prasowego Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

NA TYCH TRASACH MOŻE BYĆ TANIEJ

Autostrada

Odcinek

Długość

Uwagi


A1


Gdańsk – Grudziądz (Nowe Marzy)


90 km

Odcinek płatny, podległy pod koncesjonariusza.

A1

Grudziądz (Nowe Marzy) – Toruń

62 km

Teraz bezpłatny. Opłaty będą od stycznia 2012 roku. Odcinek podległy pod koncesjonariusza.


A2


Łódź (Stryków) – Konin


105 km

Odcinek płatny, podległy pod GDDKiA
(tutaj nowe stawki będą pewne).

A2

Konin – Nowy Tomyśl

150 km

Odcinek płatny, podległy pod koncesjonariusza.


A2


Nowy Tomyśl – Świecko


106 km

Odcinek w grudniu będzie oddany do użytku, opłaty zostaną wprowadzone w przyszłym roku. Odcinek podległy pod koncesjonariusza.

A4

Wrocław (Bielany Wrocławskie) – Katowice (Sośnica)

166 km

Teraz bezpłatny. Opłaty będą od 1 stycznia 2012 roku. Odcinek podległy pod GDDKiA (tutaj nowe stawki będą pewne).


A4


Katowice (Sośnica) - Kraków


62 km

Odcinek płatny, podległy pod koncesjonariusza.

 .

Projekt rozporządzenia został przekazany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Zmiany mają wejść w życie po 14 dniach od publikacji w dzienniku Ustaw.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (9)

marcinek1966

23.10.2011 21:0:15

Powoływanie się na fakt, że w Niemczech

autostrady sa darmowe, może wkrótce nie być aktualny. Prawie pewne jest tam wprowadzenie opłat w ciągu kilku lat. Najprawdopodobniej w formie czasowych winietek

aazz

22.10.2011 22:41:8

Re: Taniej autostradą. Stawki ścięte o połowę

Za to rewolucyjne odkrycie, "że kierowcy wybiorą autostradę zamiast przeprawy przez miasta, gdy przejazd tymi drogami będzie tańszy ", urzędnikom od infrastruktury należą się premie ( i to co najmniej 3-miesięczna wypłata )! Ciekawi mnie tylko jak długo nad tym myśleli ?

mmr

22.10.2011 10:17:3

Re: Taniej autostradą. Stawki ścięte o połowę

U niemców autostrady są darmowe ale dla obcokrajowców bo niemcy płacą wysokie podatki za posiadanie samochodów. U nas niestety sytuacja jest gorsza bo za jedną rzecz płacimy dwurotnie. Podatki w paliwie i dodatkowa opłata za przejazd autostradą lub drogą szybkiego ruchu. W moim odczuciu uczciwą ceną za sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu byłoby max 400 zł opłaty rocznej. Niestety to możenia ;-)

5307

22.10.2011 9:37:7

Re: Taniej autostradą. Stawki ścięte o połowę

samochody osobowe przenoszą na autostrady ,a tiry na drogi krajowe, wojewódzkie i gminne.

zniesmaczony

21.10.2011 20:53:25

Re: Taniej autostradą. Stawki ścięte o połowę

W paliwie cały czas płacimy podatek na remont i budowę dróg !!! No ale...Czy autostrada to droga ???

spostrzegawczy

21.10.2011 15:56:22

Re: Taniej autostradą. Stawki ścięte o połowę

spoko, tylko że Sośnica to Gliwice a nie Katowice, a odcinek Katowie( Sośnica) Kraków to tak naprawde Mysłowice - Brzęczkowice - Kraków

kierownik kierown

21.10.2011 14:59:34

Re: Taniej autostradą. Stawki ścięte o połowę

No tak, w Niemczech autostrady są darmowe, a w Polsce docelowo wszystkie maja być płatne. Zdzierrrrrrrają aż się kurzy!!!

żałosne odkrycie

21.10.2011 14:56:8

Re: Taniej autostradą. Stawki ścięte o połowę

Eureka ! Resort odkrył AMERYKĘ !!! To jest oczywista oczywistość,ze tansze autostrady to ruch na nich będzie wiekszy ! Celem budowy autostrad jest przecież też i BEZPIECZEŃSTWO !!!! Kto tam siedzi w tych wysokich urzędach ? cytat"Wynika to z potrzeby przeniesienia ruchu na autostrady z pozostałych dróg publicznych ? tłumaczy ministerstwo. W rozporządzeniu wyjaśniono, że chodzi o walkę z korkami i nadmiernym ruchem w miastach położonych w pobliżu autostrad. Resort wychodzi z założenia, że kierowcy wybiorą autostradę zamiast przeprawy przez miasta, gdy przejazd tymi drogami będzie tańszy." Długo nad tym mysleli ? Może jeszcze dostali za to premię ?! W Niemczech autostrady są DARMOWE ! A w Austrii karnety wykupuje się na parę dni np. 10 dni to podobno w przeliczeniu 30 zł !!! I co na to urzędnicy ? Kłania się EKONOMIA i to zasady podstawowe, o ktorych już wie np. drobny sklepikarz !

mmx

21.10.2011 10:53:39

WRESZCIE

wreszcie jakaś pozytywna informacja - coś za coś widać .....po 1 stycznia ON po 5,80 to chociaż autostrada tańsza

Pokaż wszystkie komentarze (9)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY