Tego żądaj od pracodawcy podczas mrozów

Sprawdź, kiedy musisz dostać ciepłe posiłki i napoje oraz jaka temperatura powinna być w miejscu pracy.

Podczas mrozów na pracodawcy ciążą dodatkowe obowiązki. Jeśli nie będzie ich przestrzegać, podwładni mogą zgłosić naruszenia do Państwowej Inspekcji Pracy.

- Wówczas firma naraża się na mandat, który może sięgnąć nawet 2 tys. złotych – przyznaje w rozmowie z e-prawnik.pl Aleksandra Zagajewska, rzeczniczka Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie.

Inspektorat z Warszawy odebrał już kilkanaście telefonów od pracowników proszących o interwencję w związku z mrozami. – Skarżą się oni przede wszystkim na niskie temperatury na stanowiskach pracy – przyznaje rzeczniczka.

Porady prawne

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i warunków pracy firma nie może dopuścić, by temperatura spadła poniżej 18 stopni Celsjusza. Jest to minimum dla zamkniętych pomieszczeń, gdzie wykonujemy lekka pracę. Chodzi np. o biura, sklepy lub hurtownie.

Pracownicy fizyczni, pracujący w dużych halach produkcyjnych czy przy taśmie montażowej, muszą mieć zapewnione minimum 14 stopni Celsjusza. Niezależnie od miejsca pracy – biuro czy hala produkcyjna – firma musi zabezpieczyć też wejścia do pomieszczeń przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz.

Czasem przepisy dopuszczają, by temperatura w miejscu wykonywania pracy była niższa. Chodzi jednak o niektóre prace w warunkach szczególnie uciążliwych, np. w chłodni.

Co dla osób pracujących na dworze?

Tacy pracownicy powinni żądać od firmy, by zapewniła im ciepłą odzież ochronną. Ponadto w okresie od 1 listopada do 31 marca, gdy temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza, przysługują im także posiłki regeneracyjne i gorące napoje.

Warto wspomnieć, że szef nie może dać pracownikom pieniędzy w zamian za wydanie jedzenia. – Przepisy nie przewidują w takiej sytuacji ekwiwalentu pieniężnego. Jest to więc niemożliwe – tłumaczy Aleksandra Zagajewska.

Prawo określa natomiast, jaką wartość energetyczną powinny mieć serwowane podwładnym posiłki. Powinny one zawierać około 50-55 proc. węglowodanów, 30-35 proc. tłuszczów, 15 proc. białek oraz posiadać wartość kaloryczną około 1000 kcal.

Jeśli chodzi o napoje, to powinny być zapewnione w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników. Nie wystarczy więc, że szef zapewni jedną ciepłą kawę w ciągu dnia.

Pracujący na dworze powinni mieć również dostęp do pomieszczenia, gdzie mogą się przebrać oraz ogrzać podczas mrozów. W takim miejscu powinno być przynajmniej 16 stopni Celsjusza.

- W sytuacji, gdy pracodawca nie jest w stanie zapewnić takiego pomieszczenia, szczególnie gdy zaplanowane prace nie mają trwać długo, wystarczy, że dostarczy podwładnym wolno stojący koksownik – zaznacza rzeczniczka Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie.

SZEF MOŻE NAS ZMUSIĆ DO ODŚNIEŻANIA DACHU?
KTO JESZCZE MA PRAWO DO CIEPŁYCH POSIŁKÓW?
CZYTA

Posiłki nie tylko za pracę na zewnątrz

Do gorących dań ma również prawo osoba pracująca fizycznie w miejscu, w którym ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura poniżej 10 stopni Celsjusza (np. chłodnia).

Stanowiska, na których mogą być wydawane posiłki i napoje firma ustala z pracownikami lub związkiem zawodowym. Informacje takie powinien zawierać regulamin pracy.

Kogo nie można zmusić do odśnieżania?

Nie zawsze musimy zgadzać się na odśnieżanie dachów i usuwanie z nich lodowych sopli. Jeśli szef chce nas skierować do takiej pracy na wysokości, musimy spełniać określone wymagania i mieć odpowiednie zabezpieczenia.

Przede wszystkim chodzi o aktualne badania lekarskie, które potwierdzą brak przeciwwskazań do pracy na wysokości. Musimy też przejść szkolenie, podczas którego poznamy m.in. ryzyko związane z tą pracą.

Wchodząc na dach mamy dostać sprzęt chroniący nas przed upadkiem. Firma musi zapewnić szelki wraz z linka bezpieczeństwa i amortyzatorem lub urządzeniem samohamownym, kask oraz obuwie zabezpieczające przed poślizgnięciem.

- Osoba odpowiedzialna za odśnieżanie ma obowiązek tak zorganizować prace, by uchronić pracowników nie tylko przed upadkiem z dachu z powodu zbytniego zbliżenia się do jego krawędzi, ale również zabezpieczyć ją na wypadek, gdyby dach się załamał – przypomina Państwowa inspekcja Pracy.

Zawiadom pracodawcę, zgłoś sprawę PIP

Jeżeli uważamy, że zbyt niska temperatura w miejscu pracy stwarza bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia lub życia, to powinniśmy powiadomić o tym przełożonego. 

Według kodeksu pracy możemy w takiej sytuacji powstrzymać się od wykonywania pracy. Przepisy dopuszczają nawet oddalenie się z miejsca zagrożenia – można to zrobić wtedy, gdy pracodawca, mimo skarg, nie załagodzi szkodliwych warunków. 

Nie oznacza to jednak, że możemy opuścić zakład i pójść do domu. Za czas powstrzymania się od wykonywania pracy lub oddalenia się z miejsca zagrożenia pracownik zachowuje natomiast prawo do wynagrodzenia.

Gdy firma nie reaguje na nasze skargi, powinniśmy zgłosić sprawę do PIP. Inspektorzy mogą na takiej podstawie przeprowadzić kontrolę w zakładzie pracy. Szef narazi się wówczas na wspomniany już mandat do 2 tys. złotych.

W przypadku poważnych naruszeń kary mogą być jednak o wiele wyższe. Według kodeksu pracy kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marcin 2016-10-07 19:06:36

    witam,jestem funkcjonariuszem zakładu karnego i proszę o poradę jak długo może przebywać funkcjonariusz SW na zewnątrz podczas służby patrolowej w ciężkich warunkach atmosferycznych (deszcz, mróz, niskie temperatury). obecnie pełnimy służbę nawet do 4 godzin bez możliwości schronienia się przed tego typu warunkami atmosferycnymi. praca w takich warunkach bardzo negatywnie wpływa na stan zdrowia i psychikę ponieważ poruszamy sie tylko na odcinku ok 50-100 metrów. dziękuję za odpowiedź

  • tak tak 2015-11-25 07:44:13

    co tu zrobić z takim traktowaniem pracownika Gmina w pewnym parku w Warszawie bawi się w toalety , ogrodzenie , krzaki...... ma być ochrona w parku ale gdzie ma tego pilnować ? latem na ławce , a zimą w deszcz ochrona też tam ma siedzieć ? Brak jakiegokolwiek pomieszczenia, jedyne to toaleta miejska 1mx2m!! Ludzie gdzie na świecie w zimę ochrona siedzi na ławce ? chyba tylko w Afryce bo tu już przy +5 stopniach kilka godzin na ławce to koszmar nie praca !!!!. A może tak jakieś pomieszczenie dla ochrony jak w cywilizowanym Kraju. Ludzie to już nawet nie trzeci świat to dno jakich mało, gdzie poszanowanie godności pracownika ? Gmina sobie a prawo sobie. Ustawa mówi jasno od 1 listopada do 31 marca ma być ogrzewane pomieszczenie( brak możliwości postawienia bo to zabytek) - czy ławka w parku spełnia te ustawowe wymogi ?

  • momo 2014-02-17 22:30:04

    witam. jak jest w przypadku pracownika który jeździ skuterem rozwożąc pizze podczas niskich temperatur i jest zatrudniony na czas określony. Czy umowa na czas określony ma jakieś znaczenie w tym przypadku czy też nie??

  • Pilarz 2014-02-02 13:00:02

    Witam do ilu stopni pracownik powinien pracować na Świeżym powietrzu bez dachu nad głową.

  • Pracownik 2014-02-02 12:58:45

    Witam do ilu stopni pracownik powinien pracować na Świeżym powietrzu bez dachu nad głową. Proszę o odp a chciałbym dostać nr tel do inspekcji pracy bo chcę zgłosić lamanie regulaminu przez szefa

  • kierowca 2014-02-02 11:48:16

    witam a jak jest gdy stanowisko pracy to kierowca???????

  • Prywaciarz szmaci 2014-02-02 07:33:57

    Pewnie że mogą a co dostaną ? Na budowach 80% procent zatrudnionych na czarno ( przykrywka na wypadek kontroli Umowy Śmieciowe) Przyszła zima więc kopa w dupę nie ma roboty nie masz pracy a jak masz to nie podskakuj bo dostaniesz kopa. Masz umowę o prace na stałe? Więc wypierdalaj kto się za tobą wstawi widziałeś kiedyś kontrole na budowie? sam widzisz że jesteś murzynem. Pomyśl gdyby my prywaciarze wszystko robili uczciwie to usługi były by o wiele droższe ,transport też i produkcja materiałów budowlanych kto wiec by się zdecydował na kredyt by budować dom, banki by nie zarobiły nie miały by obrotu (zobacz ile ich się natworzyło wyrosły jak grzyby po deszczu )zobacz ilu by nie miało pracy ilu było by bezrobotnych i to wszystko dzięki wam robokopom harujących po 10-12 godz/dzień bez ZUS i wszystkiego. To my prywaciarze dzięki przyzwoleniu państwa możemy sobie kupować do domu wszystko a wliczać w koszty firmy .Wystarczy pięciu robokopów i nasze rączki i nóżki mają spokój możemy udawać biznesmenów


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika