Ten system ma zatrzymać piratów drogowych

Rozpoczęto już testy. Gdy auto przekracza dozwoloną prędkość, specjalne urządzenie włącza czerwone światło sygnalizatora drogowego.

Testowanie systemu dyscyplinowania kierowców uruchomiono w Płocku. System będzie testowany przez miesiąc na peryferiach miasta przy na ul. Sierpeckiej, która łączy się z drogą krajową nr 60.

- System SDK jest niezwykle funkcjonalnym urządzeniem drogowym przeznaczonym do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wymusza poruszanie się z dozwoloną prędkością na określonym odcinku drogi, przez co podnosi bezpieczeństwo - informuje płocki zarząd dróg.

Jak to działa? Kierowca przekraczający prędkość na kontrolowanym przez radar odcinku drogi będzie zatrzymywany czerwonym światłem sygnalizatora. Zielone światło zapali się dopiero wtedy, gdy łamiący przepisy bezwzględnie zatrzyma pojazd.

- Kierowcy, którzy poruszają się z dozwoloną prędkością nie wymuszą zmiany światła na czerwone i pojadą płynnie – zaznacza płocki zarząd dróg.

System SDK mierzy prędkości od 0,5 do 255 km/h i z odległości 200 m w każdym kierunku. Jeśli się sprawdzi, to zostanie zainstalowany w 4-5 miejscach na terenie Płocka, które wytypują policja, straż miejska i mieszkańcy jako szczególnie niebezpieczne.

System dyscyplinowania kierowców – czyli SDK – płoccy urzędnicy tłumaczą również jako Szanujemy Dobrych Kierowców.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

gini

10.1.2012 10:39:30

Re: Ten system ma zatrzymać piratów drogowych

kierowca_bombowca wykazał się bardzo trafnym spostrzeżeniem. W praktyce będzie jednak trochę inaczej. Pirat drogowy włączy czerwone, oleje je i nie zwalniając pojedzie dalej. Co mu tam mandat, jak i tak nie ma ujawnionego majątku, tablice podmienione, rzeczywiste miejsce zamieszkania niezgłoszone. Kierowcy jeżdżący zgodne z przepisami będą za to stać jak frajerzy. Lepszy wynalazek widziałem koło Świnoujścia. Na głównej drodze przez wioski światła czerwone paliły domyślnie, jak się podjeżdżało to zapalały się zielone. Przy prędkości zgodnej z ograniczeniem jazda była płynna. Nadgorliwi dojeżdżając mieli czerwone i powinni odczekać na zmianę. Oczywiście sporo buraków i tak cięło na czerwonych. Ale przynajmniej innych nie blokowali.

Czesiek

9.1.2012 23:9:7

Re: Ten system ma zatrzymać piratów drogowych

Popieram przedmówcę !! Chociaż na pierwszy rzut oka wydawałoby się to sprytnym rozwiązaniem. Niestety fakt, że w naszym kraju za głupotę innych płacą wszyscy, nawet ci mądrzy - jest szerszym problemem, nie tylko w sferze ruchu drogowego... Czy tak musi być w demokratycznym kraju? Po kilkumiesięcznym pobycie np. w Holandii, uważam, że nie koniecznie.

kierowca_bombowca

7.1.2012 17:54:35

Re: Ten system ma zatrzymać piratów drogowych

Aha, jasssne... Jeden beemkoćwok - wieprzowy kark z Barbie na siedzeniu obok, będzie miał czerwone na każdym punkcie pomiarowym, a z nim będzie stałacała ulica i trzydziestu porządnych kierowców. Polski system sprawiedliwości: wszyscy będą ukarani, skoro jeden wieśniak ma ciężką racicę. Na system, który wyłuska takich wieśniaków i raz na zawsze zaprzęgnie ich do prac społecznie użytecznych, przy budowie łopatą dróg, mostów, szpitali - nas nie stać. Stać nas tylko na fotoradary. Sami tego chcieliście, wyborcy Platformy i PiS. Jaka ludożerka - taki kraj...

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 28.4.2018

  Więcej oznakowań na przejazdach

  Do końca maja 2018 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakują 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych naklejkami zawierającymi indywidualny numer przejazdu oraz telefony alarmowe.

 • 4.4.2019

  Ustawa o drogach publicznych zmieniona

  Ustawa o zmianie ustawy o drogach publicznych ma na celu kontynuowanie założeń przyjętych w ustawie z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych (...)

 • 19.11.2018

  Powstanie nowy Krajowy System Poboru Opłat

  Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęły prace nad unowocześnieniem poboru opłat na drogach krajowych. Nowy krajowy system ma zastąpić rozwiązanie funkcjonujące od 2011 (...)

 • 31.10.2017

  Szybciej CEPiK 2.0

  Zmiany w Prawie o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustawach przyspieszają wejście w życie przepisów dotyczących systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK (...)

 • 19.4.2017

  Koniec wolności w pośrednictwie przy przewozie osób?

  Wprowadzenie definicji pośrednictwa przy przewozie osób oraz ustanowienie licencji na pośrednictwo przy przewozie osób zakłada propozycja nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Co (...)