Trybunał Konstytucyjny zbada otwarcie dostępu do zawodu adwokata

12 lutego o godzinie 13.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Naczelnej Rady Adwokackiej dotyczący zwolnienia z wymogu odbycia aplikacji adwokackiej oraz nowego modelu egzaminu adwokackiego.

NRA kwestionuje we wniosku do Trybunału dwa rozwiązania, wprowadzone ustawą z 20 lutego 2009 roku. Radzie nie podoba się, że co prawda w przepisach utrzymana została zasada, iż podstawową drogą do zawodu adwokata jest aplikacja adwokacka zakończona egzaminem adwokackim, jednak ustawa wprowadza od tej zasady dalsze - w porównaniu z istniejącymi wcześniej - wyjątki i modyfikacje.

- Zdaniem wnioskodawcy, regulując zasady wpisu niektórych osób na listę adwokatów bez obowiązku odbycia aplikacji zakończonej egzaminem adwokackim oraz określając niektóre warunki przystąpienia do egzaminu adwokackiego osób bez aplikacji, ustawodawca wykroczył poza standard konstytucyjny w zakresie poprawności legislacyjnej przyjętych rozwiązań - informuje Trybunał w komunikacie.

Porady prawne

NRA uważa też, że autorzy nowych regulacji nie uwzględnili wymogów, wynikających z konstytucyjnej zasady sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu adwokata przez samorząd zawodowy. Nowy model egzaminu adwokackiego, nie zapewnia z kolei prawidłowej weryfikacji umiejętności zdających.

To już trzeci wniosek w sprawie otwarcia dostępu do zawodów prawniczych, jaki trafił przez Trybunał Konstytucyjny.Dwa poprzednie dotyczyły dostępu do zawodów notariusza i radcy prawnego. Pierwszy wyrok zapadł 30 listopada 2011, drugi 12 marca 2012. W obu przypadkach TK orzekł, że ułatwienia w dostępie do wspomnianych zawodów nie łamią zapisów konstytucji.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • trawka1944 2015-02-11 22:56:06

    A może by tak z łapanki?!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika