Trzy wykroczenia pozbawią prawa jazdy
Wystarczą trzy wykroczenia i prawo jazdy zostanie cofnięte. Dwukrotne złamanie przepisów skutkowało będzie wysłaniem kierowcy na kurs reedukacyjny - zakłada projekt ustawy o kierujących pojazdami, którym dziś zajmie się rząd.
Świeży kierowca, którzy po raz pierwszy otrzyma prawo jazdy na samochody osobowe (kategorii B)poddany zostanie szczególnemu nadzorowi, który potrwa 2 lata. Przez pierwszy rok „młody kierowca" będzie mógł kierować jedynie pojazdami oznakowanymi z tyłu i z przodu okrągłą naklejką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego. W tym czasie nie będzie mógł również pracować w charakterze kierowcy w zakresie przewozu osób.
Ponadto każde wykroczenie, jakie popełni w ciągu 2 lat - licząc od dnia, w którym wydano dokument - może skutkować dodatkowymi restrykcjami. Już po dwóch wykroczeniach kierowca zostanie odesłany na kurs reedukacyjny, a 2-letni okres próbny zostanie dodatkowo wydłużony o kolejne dwa lata. Za trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym prawo jazdy podlega cofnięciu - czytamy w projekcie ustawy.
Nowością - jaką przewiduje projekt - ma być również wprowadzenie odpowiedzialności karnej za podanie fałszywych informacji lekarzowi na temat stanu zdrowia. Przepis dotyczyłby kierowców oraz kandydatów na kierowcę. Ma to zapobiec wydawaniu prawa jazdy osobom, których stan zdrowia stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego - uzasadnia zmiany ustawodawca.
Niewielkie zmiany pojawiły się także w systemie punktów karnych. Obecnie osoba z 24 punktami kierowana jest na egzamin sprawdzający jej kwalifikację. Po wejściu ustawy w życie kierowca taki trafiałby na kurs reedukacyjny. Jeżeli w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny ponownie uzbiera 24 punkty, straci prawo jazdy.
„Ponadto, jeżeli kierowca kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub po użyciu środka działającego podobnie jak alkohol, kierowany jest on dodatkowo na kurs reedukacyjny w zakresie profilaktyki przeciwalkoholowej" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. Prowadzeniem kursów zajmowałby się wojewódzki ośrodek ruchu drogowego.
Proponowane zmiany są o wiele bardziej surowe niż obecne odbieranie prawa jazdy za przekroczenie 20 punktów karnych w pierwszym roku. Za koniecznością przyjęcia takich rozwiązań - według ustawodawcy - przemawiają statystyki, według których najliczniejszą grupą kierowców uczestniczących w wypadkach są osoby w wieku 18 - 24 lat, posiadające prawo jazdy krócej niż dwa lata.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?