Uczniowie będą bardziej anonimowi

Dane na temat osób odwiedzających poradnie psychologiczno-pedagogiczne, będą tajne. Rząd szykuje pilne zmiany w zasadach działania Systemie Informacji Oświatowej.

Sejmowe komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przyjęły wczoraj rozwiązania proponowane przez rząd.

Do bazy SIO, jak również do baz prowadzonych przez szkoły i placówki oświatowe, nie będą trafiać numery PESEL czy imiona i nazwiska uczniów, którzy otrzymali pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Będą identyfikowani po przypisanym im numerze, dacie i przyczynie wydania orzeczenia przez poradnie. Jedynie one będą teraz dysponować pełnymi danymi personalnymi.
Porady prawne


Systemem nie będą objęte szkoły działające przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, wojskowych i konsulatach. Dla zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich oraz dla szkół tam prowadzonych powstanie oddzielna, lokalna baza SIO. Nowelizacja ustawy przewiduje, że SIO będzie zawierać również dane statystyczne o szkołach i placówkach oświatowych oraz o nauczycielach.

Dane umieszczone zostaną w Systemie za zgodą rodziców ucznia, któremu poradnia wydała opinię albo jeśli będą oni chcieli objąć swoje dziecko wczesnym wspomaganiem rozwoju, kształceniem specjalnym lub zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi - szkolnymi korepetycjami dla uczniów z problemami w nauce, gdzie mają oni też np. logopedię czy arteterapię. Dyrektor szkoły, po weryfikacji dokumentów ucznia z SIO, przekaże do bazy informację o objęciu ucznia określonym rodzajem kształcenia.

Zapisy powstałej nowelizacji ustawy wzbudzają kontrowersje. Sprzeciw zgłosiły: Związek Nauczycielstwa Polskiego i Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a PIS zaskarżył projekt do Trybunału Konstytucyjnego.

Sprawozdanie komisji o projekcie nowelizacji ustawy zostanie przedstawione na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu. Wejdzie ona w życie 31 sierpnia 2012 roku. Wtedy też zaczną już funkcjonować niektóre elementy Systemu Informacji Oświatowej. W nowym kształcie i pełnym wymiarze zacznie działać w kwietniu 2013 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tadeusz 2014-07-26 08:32:56

    Panie pedagog i panie psycholog szkolne i tak wszystko co negatywne (lub mogłoby być za takie uznane i wykorzystane) o uczniu i jego rodzinie spisują sobie w zeszycikach bez żadnego nadzoru, odpowiedzialności czy zgodności z przepisami o ochronie danych wrażliwych (nie tylko rejestracja) - pod pretekstem troski o dziecko próbuje się równolegle w cieniu, po plasterku dewaluować i szkodzić rozmaicie rodzinie - zamiast po prostu pomagać od podstaw na wiele sposobów. Wiadomo, lewackie względy ideologiczne są ważniejsze od dobra dzieci i rodzin - co słychać na prawie wszystkich szkoleniach dla tych pań (i dla pań sędzin as well).

  • magnet 2014-07-25 15:52:06

    Rząd się obudził. To jasne, że dane te powinny byc objęte klauzulą tajności. Mam jednak spore wątpliwości, czy faktycznie będą tajne.

  • Mastah 2014-07-24 16:14:03

    Tak, ukrywanie mlodocianych przestepcow i degeneratow to zdecydowanie dobry pomysl.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika