Ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej, poprawa bezpieczeństwa obrotu

Ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej, poprawa bezpieczeństwa obrotu oraz usprawnienie działania sądów rejestrowych - projekt wysłany do konsultacji.

Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw w dniu 30 lipca 2014 r. został wysłany do konsultacji społecznych.

Celem proponowanych rozwiązań jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej, wzmocnienie pewności i bezpieczeństwa obrotu a także zwiększenie efektywności, usprawnienie i przyspieszenie działania sądu rejestrowego.

W pierwszej kolejności projekt wprowadza regulację dotyczącą podmiotów nieprzerejestrowanych do Krajowego Rejestru Sądowego z dotychczasowych rejestrów. Ustawa z dnia 22 listopada 2013 r. o zmianie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym przedłużyła moc obowiązującą wpisów do dotychczasowych rejestrów do dnia 31 grudnia 2015 r. W toku prac parlamentarnych Ministerstwo Sprawiedliwości zobowiązało się do opracowania rozwiązań dotyczących dalszych losów podmiotów nieprzerejestrowanych. Projekt przesądza, że co do zasady podmioty, które nie przerejestrują się do tego czasu do KRS utracą osobowość prawną, a pozostały po nich majątek nabędzie nieodpłatnie Skarb Państwa, który będzie ponosił odpowiedzialność z nabytego mienia za zobowiązania podmiotów.

Porady prawne

Projekt uwzględnia wnioski zawarte w raporcie końcowym Komitetu Stabilności Finansowej z 21.03.2013 r. dotyczącym analizy działań organów i instytucji państwowych w odniesieniu do Amber Gold sp. z o.o. Realizując te wnioski projekt wprowadza nowe rozwiązania umożliwiające wykreślenie z rejestru tzw. „martwych” podmiotów, czyli takich, które nie posiadają majątku, nie prowadzą działalności i nie wykazują żadnej aktywności w obrocie. Istnienie w rejestrze takich podmiotów prowadzi do utrzymywania stanu patologii prawnej, rzutuje negatywnie na wiarygodność rejestru, a także może stanowić pole do nadużyć. Dzięki proponowanej regulacji podmioty te - po przeprowadzeniu uproszczonej likwidacji przez sąd rejestrowy - będą wykreślane, co doprowadzi do oczyszczenia rejestru.

Projekt zawiera również rozwiązania dotyczące ewentualnego majątku pozostałego po podmiotach wykreślonych z KRS niezależnie od przyczyny i sposobu wykreślenia. Doświadczenie pokazuje, że istnieje coraz więcej przypadków nieprawidłowego przeprowadzenia likwidacji, tzn. takich, gdzie nie cały majątek został objęty procesem likwidacji. Dlatego niezbędne jest wprowadzenie rozwiązania uwzględniającego takie sytuacje.

Zwiększeniu skuteczności działania sądu rejestrowego będzie służyć wyeliminowanie nieefektywnych postępowań przymuszających, czyli takich, co, do których z góry wiadomo, że nie przyniosą efektów, a które obciążają budżet państwa i angażują czas sądów rejestrowych. W wyniku przyjętego rozwiązania sądy rejestrowe będą mogły szybciej i skuteczniej egzekwować obowiązki rejestrowe, w tym obowiązek złożenia sprawozdania finansowego, w odniesieniu do podmiotów faktycznie funkcjonujących w obrocie.

źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika