Umorzenia w sprawie Blidy

Nie było nacisków na prokuratorów prowadzących śledztwo dotyczące śmierci Barbary Blidy - uznała łódzka Prokuratura Okręgowa.

Prokuratura umorzyła czternaście wątków śledztwa - poinformował rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania.

Nie stwierdzono m.in. nieprawidłowości w działaniach Prokuratury Okręgowej w Katowicach, która wydała postanowienie o przedstawieniu Blidzie zarzutu, nakazała jej zatrzymanie, przymusowe doprowadzenie przed wymiar sprawiedliwości oraz postanowiła o przeszukaniu jej mieszkania.

- Brak jest podstaw do stwierdzenia, że w związku z wydaniem postanowień doszło do popełnienia przestępstw, zwłaszcza polegających na przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków i działaniu w ten sposób na szkodę interesu publicznego i prywatnego - informuje Krzysztof Kopania.

Nie znaleziono również dowodów na wywieranie przez zwierzchników bezprawnego wpływu na prowadzących śledztwo prokuratorów.

- Wprawdzie w toku postępowania w sposób bezsporny ustalono, iż nadzór służbowy nad postępowaniem prokuratury katowickiej był szczególnie intensywny, a o sprawie informowany był nawet ówczesny premier, jednakże dokonane w tym zakresie ustalenia nie dały podstaw do przyjęcia, że doszło do popełnienia przestępstwa - czytamy w komunikacie łódzkiej prokuratury.

W wyniku śledztwa ustalono, że referenci sprawy samodzielnie podejmowali decyzje, które uważali za słuszne i służące realizacji celów postępowania.

Umorzono również wątek rzekomego wywierania wpływu przez funkcjonariuszy ABW na jednego ze świadków, by obciążył Barbarę Blidę. Nie doszukano się także przekroczenia uprawnień przez ministra sprawiedliwości i szefa ABW w sprawie wywierania wpływu na sędziów sądów katowickich co do zastosowania aresztu wobec Blidy.

- W dalszym ciągu trwa postępowanie w pozostałych wątkach - informuje Kopania. Prokuratorzy badają wątki związane z czynnościami realizowanymi po śmierci Barbary Blidy oraz z filmowaniem czynności ABW. W tym drugim zarzut przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego postawiono obecnemu szefowi ABW.

W odrębnym postępowaniu badana jest ponadto kwestia prawidłowości działań związanych z zabezpieczeniem w miejscu zdarzenia śladów i dowodów.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika