UOKiK ściga akwizytorów. Mają wiele podejrzeń

Spółka sprzedająca energię elektryczną bezpośrednio podczas wizyt w domach. Według UOKiK mogła w tym czasie stosować niedozwolone praktyki. Jeśli informacje się potwierdzą - firmę czeka sroga kara.

[na zdjęciu Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK]

Postępowanie przeciwko Energetycznemu Centrum z Radomia zostało wszczęte w kwietniu. Spółka zajmuje się sprzedażą energii elektrycznej poprzez akwizytorów bezpośrednio w domu konsumenta.

Wątpliwości UOKiK wzbudziły m.in. niektóre postanowienia znajdujące się w umowach. Na praktyki Centrum skarżyli się konsumenci, rzecznicy, przedsiębiorcy oraz Urząd Regulacji Energetyki.

Z sygnałów napływających do UOKiK wynika m.in., że w przypadku zawarcia kontraktu ze spółką, konsument nie otrzymywał formularza oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Zgodnie z prawem konsumenci, którzy zawierają umowę dotyczącą dostarczania energii elektrycznej, poza lokalem przedsiębiorcy mają prawo do odstąpienia od niej w ciągu 10 dni. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest poinformowanie o tym konsumenta i wręczenie mu formularza ułatwiającego złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Wątpliwości Urzędu wzbudziły również praktyki polegające na zastrzeganiu, w stosowanym przez Energetyczne Centrum wzorcu umownym, że w razie przekroczenia terminu uregulowania należności za usługi, spółka może obciążyć konsumenta szeregiem opłat np. 30 zł za wysłanie wezwania do zapłaty.

Urząd zbada czy stosowana przez spółkę klauzula jest tożsama z niedozwolonymi postanowieniami uprawniającymi przedsiębiorców do pobierania od konsumentów dodatkowych opłat w razie opóźnień w regulowaniu należności.

W przypadku stwierdzenia stosowania niezgodnych z prawem praktyk, na przedsiębiorcę może zostać nałożona kara finansowa w wysokości do 10 proc. przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (5)

kartonik51

28.9.2012 14:34:55

Re: UOKiK ściga akwizytorów. Mają wiele podejrzeń

takich złodziei powinni zamykać!Mnie też oszukali i nie wiem w jaki sposób rozwiązać umowę.

jjustyna frąckowi

11.9.2012 20:27:13

Re: UOKiK ściga akwizytorów. Mają wiele podejrzeń

chce właśne rozwiązac umowe z centrum energetycznym z radomia ale upłyneło już 10 dni w trakcie których mogłam to zrobic czy mogli by państwo mi podpowiedziec jak skonsruować takie wypowiedzenie obawiam sie jego konsekwecji nie musze chyba mówic ze obietnice akwizytora to gruszki na wierzbie a rachunki zamiast niższych są o wiele wyższe

BS

19.6.2012 9:16:56

Re: UOKiK ściga akwizytorów. Mają wiele podejrzeń

Mnie. przede wszystkim, taki akwizytor usiłował oszukać, twierdząc, ze nie bede płaciła stałej opłaty i oszczedze w ten sposób ok. 90 zł. na rachunku. Zgodziłam się i kiedy wypisywał umowę zaczęłam czytać jego materiały. Okazało sie, że moje rachunki byłyby wieksze o ok. 65 zł, bo opłate tę dalej bym płaciła staremu dostawcy, a dodatkowo miałam płacić za niepotrzebne mi ubezpieczenie. Oczywiscie, umowe podarłam.

Małgorzata

18.6.2012 21:31:35

Re: UOKiK ściga akwizytorów. Mają wiele podejrzeń

gdzie jest wersja dla słabiej widzących?

Trzeźwy

18.6.2012 19:9:29

Re: UOKiK ściga akwizytorów. Mają wiele podejrzeń

BRAWOOOOOOOO!!!!!!!! NARESZCIE!!!!!!!

Pokaż wszystkie komentarze (5)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 15.5.2019

  Kara za niechciane telefony z zaproszeniami

  Spółka Smak i Zdrowie (dawniej Philipiak Polska) dzwoniła do konsumentów, mimo że się na to nie zgodzili. Urząd nałożył za to karę finansową. Przedsiębiorco - zgodę (...)

 • 1.10.2019

  Podejrzane praktyki Biedronki...

  Czy właściciel sieci Biedronka stosuje nieuczciwe praktyki wobec dostawców produktów spożywczych? UOKiK wszczął postępowanie w tej sprawie. Przedsiębiorcy grozi kara w wysokości (...)

 • 20.6.2017

  Meble ogrodowe - kupuj z głową

  Kupujesz meble ogrodowe? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę. Odpowiednio dobrane meble ogrodowe potrafią ozdobić każdy taras, altankę i ogród, a dzięki funkcjonalności niektórych (...)

 • 16.7.2017

  Przyłącza kanalizacyjne i wodociągowe też poza działką

  Przyłącza kanalizacyjne i wodociągowe biegną także poza granicą nieruchomości. - Tak wynika z uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.

 • 22.11.2017

  Informowanie o cenach

  Musisz wiedzieć, za ile kupujesz. Cena musi być czytelna, widoczna i jednoznaczna. Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK skontrolowała, jak sprzedawcy informują o cenach. Inspektorzy sprawdzili (...)