Urzędnicy PIP ruszą na firmy. Będą kontrolować

Do akcji wkroczą nawet ci, którzy dotychczas siedzieli za biurkiem. Nowe przepisy już obowiązują.

Nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy rozszerzyła krąg osób, które mogą zapukać do drzwi przedsiębiorcy. Do 7 sierpnia w firmie mógł się zjawić tylko inspektor w towarzystwie podinspektora, pracownika nadzorującego przeprowadzanie kontroli oraz biegłych i specjalistów.

- Niejednokrotnie konieczne jest jednak zaangażowanie w jedną kontrolę co najmniej kilku ludzi. Z prawa wynikało, że powinni to być w zasadzie wyłącznie inspektorzy pracy – podkreśla komisja do spraw kontroli państwowej, która opracowała nowe przepisy.

W konsekwencji do dużych akcji wysyłano kilku inspektorów, którzy mogliby w tym samym czasie sprawdzać innych. – Wpływało to negatywnie na liczbę prowadzonych kontroli – twierdzą autorzy zmian.

Ruszą się zza biurek. Pójdą w miasto

Teraz ten problem ma zniknąć. Od 8 sierpnia biznesmena może odwiedzić praktycznie każdy pracownik PIP. Oczywiście nie ma on prawa przeprowadzać kontroli samodzielnie, lecz jedynie stanąć u boku inspektora.

Nie zmienia to jednak faktu, że na jedną kontrolę wystarczy już tylko jeden inspektor, który zostanie wsparty przez armię urzędników. Każdy z nich będzie musiał jednak spełnić pewne warunki. Jakie?

Przede wszystkim posiadać wiedzę z zakresu badanej tematyki. Przykładowo sprawdzając legalność zatrudnienia w firmie urzędnik będzie musiał znać przepisy, które tą sferę regulują. Najłatwiej będzie zatem pójść na kontrolę tym, którzy są zatrudniani w PIP przy udzielaniu porad prawnych.

Zanim urzędnik ruszy zza biurka na miasto będzie musiał jeszcze zdobyć imienne upoważnienie od głównego lub okręgowego inspektora pracy. Bez niego do kontroli nie pójdzie.

Dodatkowe wsparcie przyda się inspektorom zwłaszcza podczas dużych akcji, związanych np. z wykrywaniem nielegalnych pracowników na budowach. Sprawdzanie i legitymowanie osób będzie się odbywało szybciej, a z większą ilością ludzi łatwiej będzie inspektorom obstawić teren w taki sposób, by nikt z placu budowy nie uciekł.

Nie każdy biznesmen poniesie karę

Według nowych przepisów kontrolerzy mają być łagodniejsi dla tych, którzy dopiero rozkręcają biznes.

Do" ustawy o PIP dodano nowy przepis, zgodnie z którym pracodawca rozpoczynający działalność nie dostanie mandatu, jeśli wykryte zaniedbania nie zagrażają życiu lub zdrowiu pracowników bądź nie popełniono ich umyślnie.

W takich przypadkach inspektor mógłby poprzestać tylko na ustnym pouczeniu. Szef musiałby jednocześnie oświadczyć na piśmie, że zobowiązuje się do usunięcia nieprawidłowości w określonym terminie.

Pracodawcy muszą jednak pamiętać, że tylko od uznania inspektora i jego dobrej woli zależy, czy nie wypisze w takich sytuacjach mandatu. Ile może wynieść kara? Przykładowo jeśli inspektor stwierdzi brak umowy o pracę na piśmie, to wysokość mandatu może sięgnąć do 2.000 zł. Najniższa grzywna wynosi natomiast 1.000 zł.

Inspektor na budowę, nie do odbioru

Nowelizacja zlikwidowała też pewne uprawnienia pracowników PIP. Chodzi o tzw. kontrole odbiorowe. Przed zmianą prawa inspektor musiał być obecny podczas każdej z nich. Teraz tego obowiązku nie ma.

- Kontrole odbiorowe przeprowadzane są na etapie przekazywania budynku do użytkowania, a więc w czasie, gdy nie są w nich urządzone pomieszczenia i stanowiska pracy – podkreślono w uzasadnieniu noweli.

Ustawodawca wyszedł z założenia, że angażowanie w takich sytuacjach inspektorów z doświadczeniem budowlanym jest nieuzasadnione. W tym czasie mogliby oni przeprowadzać kontrole np. placów budów, gdzie występują realne zagrożenia.

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2011 nr 142 poz. 829).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (11)

tomek

28.10.2011 8:35:57

Re: Urzędnicy PIP ruszą na firmy. Będą kontrolować

o wolontariuszach bardzo dobre pokazuje nam jakie mamy wybiorcze prawo oraz urzędników z przypadku ustawy pisane nie jasno rozbierzne interpretacje od wielu lat utarło się iż inspektor jak idzie na kontrole to nie morze wrócić z pustą teczką bo co to za urzędnik który nic nie znalazł pewnie przyjął łapówkę i tak musimy przełknąć ta sytua

marek

14.8.2011 16:39:29

Re: Urzędnicy PIP ruszą na firmy. Będą kontrolować

Jakiś czas temu w Szczecinie ekipa rozbierała pod Katedrą stary krzyż. Belka z tego krzyża spadła na głowę pracującego tam człowieka, zabijając go. PIP stwierdził, że ten przypadek ich nie interesuje i nie zajmą się proboszczem (jako pracodawcą), bo ofiarę uznali za "wolontariusza", czyli nie łączy go stosunek pracy i zatem ten człowiek inspektorów z dzielnego szczecińskiego PIP nie interesuje. Prokuratura popisała się równie dużą odwagą umarzając śledztwo... Zatrudniajcie zatem "wolontariuszy" i w razie czego powołujcie się na przypadek ze Szczecina. Nie wiem tylko, czy musicie podczas tego mieć sutannę na sobie w tym naszym państwie prawa...?

JAREK

13.8.2011 11:50:18

Re: Urzędnicy PIP ruszą na firmy. Będą kontrolować

DLACZEGO W TYM PAŃSTWIE CZUJĘ SIĘ CIĄGLE JAK PRZESTĘPCA, CHOĆ PROWADZĘ DZIALALNOŚĆ GOSPODARCZA OD 20 LAT? CHOĆ RAZ CHCIALBYM PRZECZYTAC,USŁYSZEĆ ZDANIE KTÓRE ZATROSZCZYŁO BY SIĘ O PRACODAWCOW. TO W DUŻEJ MIERZE LUDZIE PO ZAWALACH,NERWICACH,NADCIŚNIENIACH, JEDNY SLOWEM WRAKI CZŁOWIEKA. NO ALE JEST BIZNESMENEM (PRYWACIARZ) I TAK NIEMILOSIERNIE GNĘBI.

_arp

12.8.2011 15:30:14

Re: Urzędnicy PIP ruszą na firmy. Będą kontrolować

Na wstępie zaznaczę, że artykuł winien mieć trochę inny tytuł."Urzędnicy PIP ruszą do FIRM" a nie na Firmy. To będzie miało inny oddźwięk i przydatność. Akcja taka w zamyśle swoim powinna zapoczątkować ciągłe przyjacielskie i korzystne dla wszystkich kontakty na lini Urzędnik_Firma. Rzeczywistość i przepisy prawne w tej materii są tak zagmatwane, że obie strony powinny uczestniczyć i rozmawiać ze sobą w dobrej wierze i bez uprzedzeń. Jeżeli takie są założenia można powiedzieć, że lepsza przyszłość wychodzi Nam na przeciw.

jarek

12.8.2011 10:2:8

Re: Urzędnicy PIP ruszą na firmy. Będą kontrolować

Działania PIP w rzeczywistości w końcowym efekcie powodują zwalnianie pracowników i zwiększenie liczby bezrobotnych. czy o to chodzi ustawodawcy?

budowlaniec

12.8.2011 9:56:7

Re: Urzędnicy PIP ruszą na firmy. Będą kontrolować

PIP jest potrzebny , jednak należy kontrolować wszystkie budowy nie tylko te które są realizowane przez firmy wykonawcze ale również i te wykonywane tzw. systemem gospodarczym. Wiadomo przychodząc do firmy idzie się na łatwiznę; tu dostanie się materiały do kontroli: umowy,szkolenia,uprawnienia,opłaty składek ZUS itp. Sprawdzajcie te realizowane systemem gospodarczym gdzie brak umów o prace a za tym idzie nieodprowadzane są podatki, brak jakichkolwiek szkoleń wykonywujących roboty,urządzenia nie posiadają protokołów skuteczności zerowania nie mówiąc już o montażu i odbiorów rusztowań. Państwo widać nie ma ochoty walczyć z szarą strefą. I co jeszcze: na takich budowach można być poszczuty psem - poco więc ryzykować !!! Lepiej gnębić tych uczciwie prowadzących działalność gospodarczą.

pracodawca

12.8.2011 3:45:44

Re: Urzędnicy PIP ruszą na firmy. Będą kontrolować

kolejne kłody pod nogi pracodawców,PIP najwiekszy hamulec rozwojowy firm,a wszystko pod plaszczykiem ochrony praw pracowniczych bo w innym przypadku rozwiązaliby tą bande darmozjadów żerujących na społeczeństwie

roblit

11.8.2011 20:53:34

Re: Urzędnicy PIP ruszą na firmy. Będą kontrolować

Pracodawca dotychczas musiał być powiadomiony z wyprzedzeniem o kontroli mając czas na zacieranie dowodów.W mojej spółce (transport kolejowy) ludzie pracują będąc na swoich urlopach w spółce córce a zdarza się zwłaszcza w okresach letnich ,że pracuje się 24h!!! Pozdrawiam panów inspektorów PIP!

Urszula

11.8.2011 19:55:46

Re: Urzędnicy PIP ruszą na firmy. Będą kontrolować

Jak to możliwe, że wszyscy praktycznie wiedzą o tym, że co najmniej 80% pracodawców,oficjalnie - zgodnie z umową -wypłaca pracownikom tylko wymaganą minimalną pensję, a resztę daje "do ręki".Niejednokrotnie mówi się o tym w mediach i nic się z tym nie robi!Pracownicy wiedzą,że tracą , przynajmniej część przyszłej emerytury, ale wiadomo- jak im się coś nie podoba, to kolejka bezrobotnych czeka za drzwiami, państwo traci na ZUS, podatkach, więc nic dziwnego, że jest kryzys.A co na to Państwowa Inspekcja Pracy?

adam 39

11.8.2011 12:54:22

Re: Urzędnicy PIP ruszą na firmy. Będą kontrolować

To jest naprawdę śmieszne!!! Państwo powinno stać na, jak to się mówi "na straży" Jednak prawda jest taka, że nawet są firmy, które radzą czytanie regulaminów itd. (szczególnie ostatnio firmy "wczasowe" to też tylko radzą, a wydaje się, że prosta sprawa chcesz prowadzić biznes to licz się z pewnymi NORMALNYMI procedurami.

jogibubu

11.8.2011 9:12:8

Re: Urzędnicy PIP ruszą na firmy. Będą kontrolować

niech najpierw skontrolują wszystkich nielegalnych bułgarów wietnamczyków armenów arabów to oni niszczą małe firmy płacące zusy i podatki.Oni nie mają kas fiskalnych,a kontrole ich ruszają

Pokaż wszystkie komentarze (11)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Delagacja - Czym są podróże służbowe i jazdy lokalne?

  W niniejszym artykule skupimy się na wyjaśnieniu pewnych podstawowych pojęć dotyczących wykorzystywania samochodów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Chodzi tu o \"podróże (...)

 • Jedna wpłata do ZUS

  Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych oraz Kodeksie pracy przewidują, że każdy płatnik będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wpłacał wszystkie opłaty (...)

 • Biegli rewidenci i firmy audytorskie pod lepszym nadzorem

  Nowelizacja przepisów zakłada wzmocnienie nadzoru publicznego nad działalnością biegłych rewidentów i firm audytorskich. Przewiduje powołanie Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, która (...)

 • ZUS przeszkoli firmy z kontroli zwolnień

  Do kontroli zwolnień uprawniony jest nie tylko ZUS, ale także płatnicy składek. Aby wspomóc ich działania, ZUS przeszkoli właścicieli małych i średnich firm z kontroli zwolnień lekarskich.

 • Rozliczenie PIT-a w centrum handlowym

  W najbliższy weekend (24 i 25 marca) w galeriach handlowych w całym kraju pracownicy urzędów skarbowych pomogą wypełnić PIT-a i wysłać go elektronicznie. Akcja odbędzie się w 93 centrach (...)

NA SKÓTY