Usługa prawnicza może obniżyć podatek

Wizyta w kancelarii prawnej w razie kłopotów prawnych firmy może korzystnie wpłynąć na wysokość rozrachunków z fiskusem. O wartość poniesionych na usługi prawnicze wydatków można bowiem obniżyć wysokość należnego podatku, o ile podatnik będzie w stanie udowodnić, że wydatki są związane z działalnością.

Zgodnie z prawem podatkowym kosztami uzyskania przychodów są koszty, jakie podatnik ponosi w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, o ile nie znajdują się w negatywnym katalogu kosztów podatkowych zawartym w art. 23 ustawy o PIT.

Wydatki poniesione na nabycie usługi prawniczej nie są wymienione w ww. artykule, stąd, wydawać by się mogło, iż można je każdorazowo rozliczać w kosztach firmy, obniżając tym samym zobowiązanie wobec fiskusa.

Porady prawne

Za związek z działalnością odpowiada podatnik

Organy skarbowe podkreślają jednak, że możliwość (lub jej brak) zaliczenia kwot nabytych usług prawniczych w ciężar kosztów podatkowych zależeć będzie jeszcze od udowodnienia istnienia bezpośredniego związku pomiędzy poniesioną na te usługi kwotą a osiągniętymi przychodami - leży to w rękach przedsiębiorcy. To na nim spoczywa obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskiwanym z działalności. Warto też pamiętać, że przedsiębiorcy potrzebna będzie także dokładna dokumentacja takiego wydatku.

W koszty po wykazaniu powiązania

W interpretacji indywidualnej z dnia 10.07.2013 r., o sygn. IPPB1/415-516/13-2/AM Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, iż wydatki poniesione na zatrudnionego przez przedsiębiorcę adwokata dla wyjaśnienia zarzutów dopuszczenia się przez niego czynu nieuczciwej konkurencji będzie mógł zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu, ponieważ mają one na celu ochronę istnienia firmy, a także odbudowę jej wiarygodności biznesowej.

Innymi słowy zatem, wydatki poniesione na usługi prawnicze (np. tytułem zastępstwa procesowego związanego z działalnością) są racjonalnie i gospodarczo związane z prowadzoną działalnością i służą zachowaniu oraz zabezpieczeniu źródeł przychodów firmy, przez co mogą obniżyć podstawę do opodatkowania.

Wartość nabytej usługi prawniczej obniży kwotę podlegającą opodatkowaniu w dacie poniesienia wydatku.

Katarzyna Miazek, Dominik Mędrzycki, Tax Care


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Attorney at Law 2015-08-14 18:35:04

    Z prawnikami korporacyjnymi jest problem. W artykule wyraźnie chodzi o prawników korporacyjnych, bo to z nimi jest problem by zaliczyć usługę prawna do kosztów prowadzonej działalności. Z prawnikami niekorporacyjnymi nie ma takiego problemu, bo działają jako przedsiębiorcy/kancelarie wolnorynkowe. Na dodatek koszty poniesione na takiego pełnomocnika na etapie przedsądowym można wliczyć do kosztów procesu ( zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z deliktem prawa cywilnego - art. 415 k.c. i inne ). Wniosek korzystajcie z pomocy młodych prawników, którzy przebijają wiedzą i rozwiązaniami tych z układów PRL.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika