Ustawa o parytecie już w Sejmie
Liczba kobiet na listach wyborczych do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego czy do sejmików województw nie może być mniejsza niż liczba mężczyzn - zakłada obywatelski projekt ustawy o parytetach.
Dokument wprowadza zmiany w trzech ustawach: w ordynacji wyborczej do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, w ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego.
Zaproponowano dodanie do nich następującego przepisu: liczba kobiet na liście okręgowej nie może być mniejsza niż liczba mężczyzn.
Zasada parytetu nie będzie stosowana jedynie w przypadku wyborów uzupełniających do rady w gminie liczącej do 20 tys. mieszkańców.
Okręgowe komisje wyborcze - w przypadku ordynacji do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego - będą natomiast zobowiązane do sprawdzenia w obecności osoby zgłaszającej listę, czy liczba kobiet nie jest na niej za niska. Jeżeli tak będzie, to lista nie zostanie przyjęta.
Wprowadzenie parytetu na listy wyborcze poparto art. 33 Konstytucji RP, który ustanawia zasadę równości mężczyzn i kobiet we wszystkich dziedzinach życia, a także prawo kobiet do równego z mężczyznami zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych.
- Liczba kobiet na listach kandydatów w wyborach do Sejmu, rad gmin, miast, powiatów i sejmików województw jest zdecydowanie zbyt mała w proporcji do wielkości żeńskiego elektoratu, a także zdolności, potencjału intelektualnego i moralnego kobiet - czytamy w uzasadnieniu ustawy.
Obywatelski projekt ustawy o parytetach - wspierany przez Kongres Kobiet Polskich - czeka na pierwsze czytanie w Sejmie.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?