Ustawa o zdrowiu publicznym. Ma zapewnić stabilne mechanizmy finansowania

Sejm rozpoczął prace nad propozycjami zawartymi w rządowym projekcie ustawy o zdrowiu publicznym. Projektowane przepisy mają m.in. zmniejszyć skalę występowania głównych czynników ryzyka powstawania chorób.

Wśród najważniejszych zagrożeń rząd wymienia choroby cywilizacyjne: schorzenia układu sercowo-naczyniowego, nowotwory, uzależnienia, choroby układu oddechowego, cukrzycę czy choroby psychiczne.

Ustawa ma pomóc m.in. w stworzeniu struktur odpowiedzialnych za koordynację i monitorowanie działalności władz publicznych, usystematyzować zadania z zakresu zdrowia publicznego realizowane obecnie, zapewnić ciągłość ich realizacji, a także adekwatne do potrzeb i kompleksowe podejście.

Porady prawne

Ma też zapewnić stabilne mechanizmy finansowania. Podstawą działań będzie przyjęty przez rząd, w rozporządzeniu, Narodowy Program Zdrowia (NPZ) skoncentrowany na promocji zdrowia i zapobieganiu chorobom i oparty na ścisłej współpracy administracji rządowej i samorządowej. NPZ będzie ustanawiany na co najmniej 5 lat. Na jego realizację w 2016 r. z budżetu państwa zostanie przeznaczone 140,7 mln zł.

Do zadań z zakresu zdrowia publicznego, które będą realizowane zgodnie z projektem należą m.in.: promowanie zdrowia i profilaktyka chorób, prowadzenie edukacji zdrowotnej, rozpoznawanie, eliminowanie lub ograniczenie zagrożeń dla zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego w środowisku zamieszkania, nauki, pracy i rekreacji oraz inicjowanie i prowadzenie badań naukowych w zakresie zdrowia publicznego. Programy realizowane do tej pory obejmujące m.in. onkologię i kardiologię staną się częścią NPZ.

Nowym zadaniem, ujętym w NPZ, będzie program profilaktyki otyłości, nieobjęty obecnie finansowaniem. Kompleksową opiekę psychiatryczną na obszarach, na których mieszka od 50 tys. do 200 tys. osób będą sprawowały centra zdrowia psychicznego. Docelowo powstaną one w każdym powiecie, dużej gminie lub dzielnicy dużego miasta.

Powstanie Rada do Spraw Zdrowia Publicznego, która będzie pełnić funkcję opiniodawczo-doradczą ministra zdrowia. W jej skład wejdą m.in. przedstawiciele: prezydenta, administracji publicznej, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, pracodawców i organizacji pozarządowych, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Rady Lekarskiej oraz konsultanci krajowi.

Rada zastąpi funkcjonujący obecnie Międzyresortowy Zespół Koordynacyjny Narodowego Programu Zdrowia. Przewodniczącego rady będzie wyznaczał minister zdrowia. Dodatkowo Rada Ministrów będzie mogła powołać pełnomocnika rządu ds. zdrowia publicznego. Uzasadnienie projektu przedstawiła sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Beata Małecka-Libera. Prace nad projektem będą kontynuowane w Komisji Zdrowia.

Źródło: sejm.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika