W szpitalu pacjent musi mieć wyżywienie
Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił z prośbą o wyjaśnienia do Ministra Zdrowia, czy pacjenci w szpitalach muszą mieć wyżywienie. Resort odpowiedział: Szpital jedzenie i napoje musi zapewnić.
W związku z doniesieniami medialnymi oraz sygnałami od pacjentów dotyczącymi braku zapewnienia wyżywienia pacjentom w czasie wielogodzinnego pobytu w szpitalnym oddziale ratunkowym Z uzyskanej odpowiedzi wynika, że świadczeniodawca udzielający świadczeń w szpitalnym oddziale ratunkowym zobowiązany jest w ramach udzielanego świadczenia zapewnić pacjentom wyżywienie oraz napoje.
W konsekwencji Rzecznika Praw Pacjenta, Minister Zdrowia wystąpił do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o wyjaśnienie wyżej opisanego problemu.
W myśl ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych świadczenie opieki zdrowotnej obejmuje świadczenia: zdrowotne, rzeczowe i towarzyszące. Natomiast w skład świadczeń towarzyszących wchodzą zakwaterowanie i wyżywienie w zakładzie opieki zdrowotnej całodobowej i całodziennej, a także usługa transportu sanitarnego.
Wyżywienie wchodzi w zakres świadczenia opieki zdrowotnej udzielanego w podmiotach leczniczych realizujących świadczenia w trybie stacjonarnym i całodobowym. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, świadczenia udzielane w szpitalach należą właśnie do ww. świadczeń stacjonarnych i całodobowych.
(MC)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?