Wiceminister Strzelec-Łobodzińska o innowacyjności gospodarki
- Musimy poszukiwać nowych źródeł przewagi konkurencyjnej. Bez wątpienia badania i innowacje są tymi czynnikami, które zapewnią Polsce długotrwały i stabilny rozwój gospodarczy - powiedziała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska podczas konferencji „Finansowanie badań, rozwoju i innowacji kluczem do przyszłości" zorganizowanej przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Spotkanie odbyło się 6 listopada br. w Warszawie.
Wiceminister Joanna Strzelec-Łobodzińska przypomniała, żepolitykę na rzecz innowacji w Polsce określa dokument pt. „Kierunki zwiększania innowacyjności gospodarki na lata 2007-2013". - Jego głównym celem jest wzrost innowacyjności przedsiębiorstw, który pozwoli utrzymać gospodarkę na ścieżce szybkiego wzrostu - dodała. Zwróciła także uwagę, że większość ujętych w dokumencie działań realizowanych jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz w oparciu o ustawę o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.
Zdaniem wiceminister Strzelec-Łobodzińskiej krajowe działania w obszarze innowacyjności uzupełniają inicjatywy Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. - Jedną z nich jest zaproponowany przez EBI nowy mechanizm tzw. Finansowy Instrument Podziału Ryzyka (RSFF). Jego głównym celem jest wspieranie badań naukowych i innowacyjności w Europie. Pozwoli on również na realizację projektów o zwiększonym ryzyku - powiedziała.
Obecna podczas spotkania minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka powiedziała, że w sytuacji kryzysu finansowego na świecie Polska powinna jak najwięcej inwestować w badania i rozwój. - Możliwości jakie daje EBI poprzez swoje instrumenty finansowe, w szczególności przez RSFF pozwolą polskim organizacjom, szkołom wyższym oraz prywatnym przedsiębiorstwom na realizację własnych projektów badawczo-rozwojowych - podkreśliła.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) powstał w 1958 r. na mocy Traktatu Rzymskiego jako bank Unii Europejskiej udzielający długoterminowych pożyczek. Jest instytucją o charakterze niezarobkowym. W odróżnieniu od banków komercyjnych EBI nie zajmuje się prowadzeniem kont osobistych, transakcji bezpośrednich.
Źródło: www.mg.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?