Więcej opakowań do powtórnego wykorzystania

Opakowania i odpady opakowaniowe to źródło cennych surowców, energii i pieniędzy. Dzięki nowym przepisom więcej opakowań może zostać ponownie wykorzystanych i przetworzonych, zgodnie z unijnymi standardami. Sejm przyjął nową ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przygotowaną przez Ministerstwo Środowiska.

Około 97% towarów wytwarzanych na świecie wymaga opakowania. Większość z nich to domowe śmieci. Opakowania wielu produktów coraz częściej składają się z różnych materiałów i stają się tym samym trudne do przetworzenia. Żeby wykorzystać energię ze zużytych opakowań, trzeba wcześniej je zebrać z rynku i przetworzyć. Jednak w Polsce szacuje się, że duża część przedsiębiorców nie przestrzega tego obowiązku.

Porady prawne

Nowe przepisy wprowadzają zmiany w systemie gospodarki odpadami opakowaniowymi, które dotyczą przede wszystkim producentów opakowań i wprowadzających je do obrotu wraz z produktami oraz sprzedawców produktów w opakowaniach. Ustawa zapewnia przejrzysty rynek i likwidację szarej strefy oraz ułatwienia dla przedsiębiorców, a także pieniądze na edukację ekologiczną.

Zmiany w ustawie to sposoby na upowszechnienie wielokrotnego używania opakowań - w ten sposób najskuteczniej można chronić środowisko przed zalewem niepotrzebnych odpadów. Ale opakowania mogą być też produkowane w mniej szkodliwy dla środowiska sposób. Liczy się każdy etap: produkcja, wprowadzanie do obrotu, dystrybucja i unieszkodliwianie. Ważne, żeby materiały i substancje zawarte w opakowaniach były bezpieczne i żeby opakowanie było zaprojektowane tak, aby można było używać go wiele razy, a potem łatwo poddać recyklingowi.

Przejrzysty rynek dla przedsiębiorców

Dzięki nowej ustawie rynek zagospodarowania odpadów opakowaniowych stanie się transparentny. Marszałek województwa będzie prowadził rejestr przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach lub zajmują się recyklingiem czy odzyskiem. Wprowadzenie do obrotu produktów w opakowaniach będzie możliwe po uzyskaniu wpisu do rejestru. Pozwoli to na realne śledzenie przepływów odpadów i możliwość reagowania tam, gdzie pojawiłyby się fałszywe dokumenty. Jak wskazują eksperci, rejestr obejmie w sumie nawet 80 tys. podmiotów i zapewni kontrolę nad rynkiem.

Kolejnym udogodnieniem jest łatwiejsze planowanie przez przedsiębiorców odzysku opakowań. Dotychczasowy obowiązek dotyczył określonej części opakowań wprowadzonych na rynek w poprzednim roku, a teraz zastąpi go monitoring postępu rok do roku. Firmy będą odzyskiwać określoną część opakowań liczoną od ilości opakowań wprowadzonych w roku poprzednim. Znacznie zwiększy to przewidywalność prowadzenia działalności i pozwoli przedsiębiorcom realnie, z rocznym wyprzedzeniem zaplanować działania.

Projekt ustawy zakłada również możliwość zawarcia z ministrem środowiska porozumienia z przedsiębiorcami wprowadzającymi produkty w opakowaniach, także tych wielorazowych, w zakresie utworzenia i utrzymania systemu zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów opakowaniowych. Pozwoli to na tworzenie systemów zbierania np. opakowań wielokrotnego użytku po napojach z zastosowaniem kaucji zwrotnej za te opakowania.

(mos.gov.pl)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika