Wiedzą, jak walczyć z dyskryminacją

Rada do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji przyjęła Ramowy Program Działań, w którym określa cztery obszary swojej aktywności:

1) monitorowanie, czyli regularna obserwacja i analiza zjawisk, których przyczyny mogą wynikać z nietolerancji wobec mniejszości w Polsce;

2) reagowanie, czyli podejmowanie działań przez instytucje państwowe oraz przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w celu usunięcia skutków działań związanych z rasizmem i ksenofobią;

3) świadczenie, czyli dawanie dobrego przykładu, wspieranie działań innych instytucji;

4) edukowanie, czyli kształcenie, wychowywanie, promowanie postaw poprzez organizowanie konferencji, szkoleń, warsztatów.

Porady prawne

Dokument zawiera też opis dotychczasowej działalności Rady i wskazuje formy, w jakich może je prowadzić. Pod koniec roku zostanie stworzony program działań na rok 2014, gdzie poszczególni członkowie Rady umieszczą informację o planowanych działaniach.

Podczas posiedzenia 6 listopada omówiona została także Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z 25 października 2012 r. ustanawiająca normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar, w szczególności w kontekście ofiar przestępstw motywowanych nienawiścią. Termin wdrożenia dyrektywy przez Polskę upływa w 2015 roku. Dokument kładzie duży nacisk m.in. na stworzenie mechanizmu umożliwiającego indywidualne podejście do każdej ofiary przestępstwa. Przewiduje także większe niż dotychczas zaangażowanie innych podmiotów w proces ustanawiania praw, wsparcia i ochrony dla ofiar przestępstw. Instytucją odpowiedzialną za wdrażanie dokumentu jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Rada podjęła decyzję o powołaniu grupy roboczej, która będzie monitorowała postępy we wdrażaniu dyrektywy i informowała o tym osoby uczestniczące w posiedzeniach.

Dyskutowano także nad sposobami wsparcia społeczności romskiej ze środków europejskich, bo jest to grupa szczególnie narażona na wykluczenie społeczne. Pomoc dla Romów z unijnych programach operacyjnych na lata 2014 - 2020 będzie przekazywania głównie na poziomie centralnym. W regionach wydawane będą jedynie fundusze związane z edukacją.

Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka Krzysztof Łaszkiewicz opowiedział, co robi Policja walcząc z przestępstwami motywowanymi nienawiścią i uprzedzeniami. Mówił, jak ważne w codziennej pracy policjantów jest zwracanie uwagi na problemy dyskryminacji i edukacja funkcjonariuszy w tym zakresie. We współpracy z organizacjami pozarządowymi Policja przygotowała broszurę „Po pierwsze człowiek”. Zawiera ona praktyczne wskazówki dla funkcjonariuszy, jak postępować w przypadku interwencji z udziałem przedstawiciela mniejszości.

Podczas rozpoczynającej się dziś wizyty w Belgradzie minister Michał Boni na konferencji „Wolność Słowa i Demokracja w Erze Cyfrowej: Szanse, Prawa, Obowiązki” przedstawi sprawozdanie z warszawskiej konferencji na temat mowy nienawiści w języku publicznym i w języku polityki. Konferencja odbyła się w Warszawie 18-19 września, a jej organizatorami było Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Rada Europy.

Tu można znaleźć cały dokument

Źródło: mac.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • pirek 2015-11-08 20:49:10

    Znana mniejszość narodowa w Polsce, szykanująca Polaków, którzy probują upomnieć się swoje prawa w swoim kraju dostaje nowy oręż do ręki. O dyskryminacji większości, oczywiście nie mówi się.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika