Więźniowie sytuacji - seminarium prof. Philipa Zimbardo
7 kwietnia br. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbyło się zorganizowane przez firmę ALTKOM AKADEMIA S.A. oraz Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan seminarium z udziałem prof. Philipa Zimbardo, wybitnego psychologa społecznego, autora słynnego "eksperymentu więziennego".
Na kwietniowym seminarium, adresowanym do top managementu, była okazja zastanowić się, w jakim stopniu sytuacja, w której się znajdujemy, wydobywa z nas pokłady dobra, lub zła. W swoim legendarnym "eksperymencie więziennym" prof. Zimbardo pokazał, jak sytuacja, w której się przypadkowo znaleźliśmy, powoduje, że zachowujemy się w sposób, o jaki byśmy siebie nie podejrzewali.
Więzieniem może być każda sytuacja ograniczenia wolności. Strażnik to osoba, która ograniczając wolność innych, wykorzystuje swoją władzę. Więzień to ktoś, kto musi się podporządkować drugiej osobie, mimo, że tego nie chce. Taka sytuacja może się zdarzyć między menedżerem i podwładnym, małżonkami, rodzicami, dziećmi...
Philip G. Zimbardo to amerykański psycholog o międzynarodowej sławie , założyciel Kliniki Nieśmiałości, był Prezesem Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego. Twórca i narrator nagrodzonego 26-odcinkowego programu telewizyjnego "Odkrywając psychologię", opublikował kilkaset artykułów i 50 książek. Profesor i charyzmatyczny wykładowca Uniwersytetu Stanford spędził ponad 50 lat wykładając psychologię. Autor jednego z najbardziej znanych eksperymentów w dziejach psychologii - stanfordzkiego eksperymentu więziennego , którego celem było zbadanie wpływu sytuacji społecznej na zachowanie jednostki. Profesor Zimbardo udokumentował te wydarzenia w postaci filmu pt. "Cicha furia", a późniejsze, ponad trzydziestoletnie studia zaowocowały wydaniem przełomowej książki "Efekt Lucyfera: Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło?"
Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?