Wolne za święto przypadające w weekend. Czy i kiedy przysługuje?

W ostatnich miesiącach minionego roku głośno było o wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodny z Konstytucją przepis odbierający zatrudnionym prawo do dnia wolnego za święto przypadające w dniu wolnym od pracy. Informacje o kolejnych zmianach wywołały wiele wątpliwości wśród pracowników. W jakich sytuacjach dzień wolny rzeczywiście przysługuje? Czy w zamian za przypadający w niedzielę 6 stycznia możemy odebrać dodatkowy dzień wolny?

Niejasności z tym związane wyjaśnia Bożena Ryszka, prawnik w TGC Corporate Lawyers.
Zapewne większość pracowników pamięta, że do końca roku 2010 roku mieliśmy prawo do dodatkowego dnia wolnego w przypadku gdy święto wypadało w dzień wolny inny niż niedziela.

W starym stanie prawnym każde święto, o ile nie wypadało w niedzielę, obniżało wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeśli więc święto przypadało w sobotę, a ta nie jest dniem pracującym w danej organizacji, pracodawca zobligowany był do udzielenia podwładnym dodatkowego dnia wolnego. Podobnie działo się w sytuacji, gdy dniem wolnym w zakładzie pracy jest na przykład poniedziałek (jak często ma to miejsce w placówkach kulturalnych) lub inny dzień tygodnia, poza niedzielą. Ówczesne przepisy nie przewidywały dodatkowego dnia wolnego w przypadku, gdy święto wypadało w niedzielę.

Uchylony art. 130 §21 Kodeksu Pracy w pełnym brzmieniu:
Jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy.
Z dniem 1 stycznia 2011 roku do Kodeksu pracy dodany został przepis, który zmienił powyższe zasady, pozbawiając znaczną część pracowników dodatkowego dnia wolnego. W ten sposób pracownicy stracili nawet kilka dodatkowych dni wypoczynku w ciągu roku.

Zmiana w obowiązujących przepisach zbiegła się w czasie z ustanowieniem Święta Trzech Króli (6 stycznia) dniem ustawowo wolnym od pracy, co zapewne nieco złagodziło niezadowolenie pracowników.

Na wprowadzenie niekorzystnych dla pracowników zmian zareagował Związek Zawodowy „Solidarność", który wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego wnioskiem o zbadanie czy dodany do Kodeksu pracy sporny art. 130 § 21 jest zgodny z Konstytucją.

2 października 2012 r. Trybunał uznał, że kwestionowany przepis narusza konstytucyjną zasadę równości oraz prawo pracowników do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i uznał go za niezgodny z ustawą zasadniczą. Na skutek takiego rozstrzygnięcia, art. 130 § 21 Kodeksu pracy utracił moc obowiązującą 8 października 2012 roku tj. w dniu publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw. Zmiany, które nastąpiły po wyroku przywracają więc stan prawny, który obowiązywał przed 1 stycznia 2011 roku.

Odpowiadając na wątpliwości wielu zainteresowanych tą sprawą pracowników - za zbliżające się Święto Trzech Króli, przypadające w tym roku w niedzielę, nie przysługuje więc dodatkowy dzień wolny. W całym 2013 roku żaden dzień ustawowo wolny od pracy nie wypada w sobotę. Jak wynika z kalendarza, w ciągu bieżącego roku pracownicy nie będą mieli jednak powodów do niezadowolenia - przed nami bowiem aż 7 długich weekendów, które dodatkowo można wydłużyć, biorąc pojedyncze dni urlopu.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Adam

9.1.2013 13:22:52

Re: Wolne za święto przypadające w weekend. Czy i kiedy przysługuje?

I tak powinno być. Czy Święto Trzech Króli jest Świętem czy dodatkowym dniem migania się od pracy przez pracowników ze stałą miesięczną pensją? Bo jeżeli mamy traktować ten dzień jako Święto to czy będzie ono w niedzielę czy w dzień powszedni lub w sobotę to bedzie dla nas Świętem. A jeżeli ma być tylko pretekstem do niepracowania, to po co była ta cała batalia, że rząd nie chce uznać Święta Trzech Króli jako Świeto.

zula

8.1.2013 3:30:22

Re: Wolne za święto przypadające w weekend. Czy i kiedy przysługuje?

Jeżeli pracownik wynagradzany jest pensją miesięczną jest mu bardzo wygodnie mieć nieskończenie wiele dni wolnych od pracy w miesiącu, natomiast wszystkie osoby wynagradzane wg stawki godz. otrzymują zapłatę wyłącznie za przepracowane godziny, dlatego każdy dzień wolny stanowi obniżenie zarobku. Dodać należy, że z chwilą wprowadzenia 40 godz. tygodnia pracy - o wynagrodzenie za dotychczasowo jedną "sobotę pracującą" w miesiącu należało podwyższyć dotychczasową stawkę godz.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 22.3.2010

    Dodatkowe dni wolne od pracy

    Czy za święto przypadające w niedzielę 15 sierpnia, Święto Wniebowzięcia NMP, przysługuje dodatkowy dzień wolny? Czy wiesz już wszystko o dniach wolnych od pracy? Masz wątpliwości, czy pracodawca (...)

  • 25.6.2012

    Praca zmianowa

    Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany u danego pracodawcy system czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w podstawowym czasie pracy, jak i przedłużonym czas pracy, w ruchu ciągłym, (...)

  • 29.8.2018

    Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

    Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

  • 1.6.2017

    Jak rozliczyć czas pracy pracowników?

    Jeśli w okresie rozliczeniowym pracownik pracował dodatkowo, poza normalnym czasem pracy, to konieczne jest rozliczenie czasu pracy pracownika w celu ustalenia rekompensaty dodatkowo przepracowanych (...)

  • 27.8.2009

    Diety krajowe - Sposób rozliczania delegacji służbowych na obszarze kraju - delegacje krajowe

    Podróżą służbową jest wykonywanie polecenia określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika. Polecenie (...)