Wpływ transgranicznych inwestycji na środowisko naturalne
Parlament Europejski przyjął sprawozdanie posła Bogusława Sonika (EPP-ED, PL) w sprawie wniosku zatwierdzającego Protokół w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko do Konwencji EKG ONZ o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym.
Konwencja EKG ONZ o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym (tzw. Konwencja z Espoo) ustanowiła procedury konsultacji stron, które mogą być narażone na transgraniczne skutki środowiskowe wynikające z projektów inwestycyjnych. Piąta konferencja ministerialna „Środowisko dla Europy", przyjęła Protokół w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko do Konwencji z Espoo.
Celami protokołu jest zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony środowiska oraz zagwarantowanie, że zagadnienia te zostaną uwzględnione w działaniach i instrumentach mających na celu dalszy zrównoważony rozwój. Główne zobowiązania wynikające z protokołu dzielą się na trzy kategorie.
Po pierwsze, protokół zawiera ogólne postanowienia dotyczące pomocy i wskazówek dla społeczeństwa, odpowiedniego uznania i wsparcia stowarzyszeń, promowania celów protokołu na arenie międzynarodowej oraz praw osób korzystających z nich.
Po drugie, protokół zawiera postanowienia dotyczące oceny niektórych planów i programów pod względem ich oddziaływania na środowisko.
Po trzecie, protokół w swoich postanowieniach odwołuje się do postanowień konwencji z Espoo dotyczących polityki, określając wymogi odnoszące się do polityki i aktów prawnych. Strony będą starały się zapewnić, że zostaną rozważone i w odpowiednim zakresie uwzględnione zagadnienia ochrony środowiska, w tym zdrowia, podczas przygotowywania projektów polityki i ustawodawstwa, które potencjalnie mogą mieć znaczący wpływ na środowisko, w tym na zdrowie.
Po ratyfikacji protokołu Wspólnota będzie zobowiązana do przestrzegania jego wymogów w zakresie, w jakim jej działania podlegają stosowaniu protokołu. Wymaganych jest 16 ratyfikacji, aby protokół mógł wejść w życie.
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polskaSerwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska / Bogusław SONIK (EPP-ED, PL)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?