Wracają godziny dla seniora

Bądźmy solidarni, odpowiedzialni i troszczmy się o naszych seniorów

Godziny dla seniora w sklepach, aptekach i drogeriach, zaostrzone zasady epidemiczne w placówkach opieki i domach pomocy społecznej, a także samoizolacja osób powyżej 70. roku życia – to wprowadzone przez rząd nowe zasady wsparcia osób starszych, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki.

Ta grupa społeczna jest najbardziej narażona na ryzyko zakażenia koronawirusem. Dlatego też apelujemy o szczególną ostrożność, stosowanie zasady „dezynfekcja – dystans – maseczka” i solidarność z seniorami!

  Przed zakażeniem koronawirusem powinniśmy szczególnie chronić osoby starsze. Dlatego też rząd wprowadza zasady, które ograniczają ryzyko zakażenia – m.in. dobrze znane godziny dla seniora w sklepach. 

Porady prawne

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się również do możliwości powrotu uczniów do nauki zdalnej. - "Ta strategia, którą zaproponowało w sierpniu MEN zdaje egzamin i dlatego, na dzisiaj, nie widzimy takiej konieczności, żeby wprowadzać obowiązek nauki w trybie zdalnym" – powiedział szef rządu. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że rząd przygotowuje się na różne scenariusze. - Razem z MSWiA i wojewodami prowadzimy intensywne prace nad powiększeniem bazy łóżkowej. Obecnie mamy ich ponad 11 tysięcy. Pracujemy nad tym, by powiększyć tę liczbę o kolejne 2 tysiące – podkreślił szef resortu zdrowia. 

Minister Adam Niedzielski poinformował również o podpisaniu rozporządzenia dotyczącego norm obsługi łóżek intensywnej terapii.

Cele na najbliższy czas w walce z pandemią

- "Strategiczne cele na najbliższy czas to możliwe ograniczenie liczby zgonów i ochrona seniorów - to oni są najbardziej narażeni. Po drugie to zapewnienie wydolności służby zdrowia. Trzeci cel to duży reżim sanitarny gospodarki - na normalnych obrotach" – powiedział premier Mateusz Morawiecki w sobotę podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Prezes Rady Ministrów wraz z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawił kolejne działania rządu w związku z koronawirusem.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że od dzisiaj strefa żółta została rozszerzona na cały kraj. Nadal obowiązują również strefy czerwone. 

- „Dążymy do ustabilizowania sytuacji związanej z koronawirusem, aby dynamika wzrostu zakażeń była jak najmniejsza.” – powiedział szef rządu.

Godziny dla seniora od 15 października

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego podjął decyzję o ponownym wprowadzeniu godziny dla seniorów. Od 15 października 2020 r. rząd wprowadza godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Pozwoli to na ograniczenie ryzyka potencjalnego zakażenia. Seniorzy od godz. 10:00 do godz. 12:00 będą więc mogli bezpiecznie zrobić zakupy w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach. Zasada zacznie obowiązywać od najbliższego czwartku (15 października br.) i będzie dotyczyła osób powyżej 60. roku życia.

To jednak nie jedyne rozwiązanie, które pomoże chronić osoby starsze. Oprócz tego:

  • zaostrzone zostaną zasady epidemiczne w domach pomocy społecznej i placówkach opieki,
  • rzad zaleca maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia.

Zaostrzone zostaną zatem też przepisy obowiązujące w Domach Pomocy Społecznej (DPS) i innych placówkach społecznych. Dodatkowo, by wesprzeć ochronę seniorów, do Domów Pomocy Społecznej trafi wsparcie finansowe w wysokości 38 mln zł.

Przede wszystkim – solidarność między pokoleniami

Ochrona seniorów nie uda się bez międzypokoleniowej solidarności społecznej! Dlatego też apelujemy o niesienie pomocy i wsparcia osobom starszym i samotnym. Każdy może włączyć się w takie działanie poprzez zwykłe zrobienie zakupów, wykupienie leków w aptece czy odebranie przesyłki na poczcie.

- „Musimy mieć świadomość, że reguły, które wyznaczamy są wskazówkami i zaleceniami, które powinny być przestrzegane przez seniorów - to może ocalić życie.” – mówił premier. Podkreślił też, że w ramach solidarności międzypokoleniowej, przestrzegając zasad, chronimy zdrowie i życie seniorów.

System wsparcia dla seniorów opiera się na działaniach wolontariuszy, organizacji społecznych oraz samorządów i państwa. W pomoc osobom starszym włączają się m. in. harcerze i organizacje pozarządowe. Rząd przeznaczy 38 mln złotych dla domów pomocy społecznej z przeznaczeniem na zabezpieczenie sanitarne oraz wsparcie pracowników tych placówek. Działamy wspólnie na rzecz bezpieczeństwa naszych seniorów.  

4 zasady bezpieczeństwa – DDMA

Skuteczna walka z koronawirusem polega na przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania, tzw. DDMA:

  • dystans,
  • dezynfekcja,
  • maseczka,
  • aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. 

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Akcja #WspierajSeniora

Rząd przypomniał o akcji #WspierajSeniora. Warto pomagać osobom ze swojego najbliższego otoczenia. W czasie trwającej epidemii można to zrobić z ograniczeniem bezpośredniego kontaktu z innymi osobami.

Jak pomagać? – Cztery proste kroki:

  • pobierz plakat #WspierajSeniora (dostępny do ściągnięcia poniżej)
  • podaj namiary na siebie – imię i numer telefonu
  • wydrukuj go i…
  • powieś na swoich drzwiach, na klatce lub na najbliższym słupie ogłoszeniowym.

Czekaj na telefon!

Od nas wszystkich zależy jak poradzimy sobie z epidemią koronawirusa. Dlatego bądźmy solidarni i odpowiedzialni za drugiego człowieka. Czasem wystarczy:

  •  zrobienie zakupów,
  • wyprowadzenie psa,
  • odbiór przesyłki z poczty,
  • wykupienie recepty.

Ten niewielki gest może uratować wiele osób.

Włączmy się w system wsparcia

Zinstytucjonalizowany system wsparcia działa w oparciu o działania samorządów, m. in. poprzez ośrodki pomocy społecznej. Jednak, każdy kto pragnie się zaangażować, może zostać wolontariuszem. Aby pomagać, możemy też zgłosić się do takiego ośrodka pomocy społecznej w swojej okolicy. Ich lista znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wolontariat.

Do pobrania: Plakat do pobrania - Wspieraj seniora. 

Minister Maląg apeluje: uważajmy na osoby starsze, dbajmy o swoich bliskich

Osoby starsze, nierzadko zmagające się z różnego rodzaju schorzeniami, są grupą najbardziej narażoną na ciężki przebieg choroby wywołanej koronawirusem. – Drodzy seniorzy, uważajcie na siebie. Gorąco apeluję, uważajmy na osoby starsze, dbajmy o naszych bliskich – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Pandemia koronawirusa nie tylko nie odpuszcza, ale w ostatnim czasie się nasila. Każdego dnia przybywa osób zakażonych, dlatego tak ważne jest ścisłe przestrzeganie zasad i wytycznych sanitarnych. Dotyczy to nas wszystkich.

– "Pamiętajmy, że grupą szczególnie zagrożoną są osoby starsze, które nierzadko zmagają się z różnymi schorzeniami. To one najciężej znoszą zachorowanie. Sytuacja jest trudna, dlatego tym bardziej konieczna jest pełna mobilizacja i stosowanie się do zasad i wytycznych sanitarnych. To przede wszystkim dystans społeczny, noszenie maseczek i częste mycie rąk" – wyliczyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Seniorze, zostań w domu

Szefowa resortu rodziny zwróciła się do osób starszych z apelem o pozostawanie w domu, jeśli to możliwe.

– "Drodzy seniorzy, ograniczcie wychodzenie z domu, szczególnie w miejsca zatłoczone, do absolutnego minimum. Korzystajcie z pomocy bliskich, sąsiadów. Jeżeli musicie wyjść z domu, pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie pandemii. Dbajcie o siebie" – podkreśliła minister Maląg.

Zachęca też wszystkich do zwracania szczególnej uwagi na seniorów i ich potrzeby – nie tylko naszych rodziców czy dziadków, ale też np. sąsiadów, zwłaszcza osoby samotne.

– "Zaproponujmy zrobienie zakupów czy wyprowadzenie psa, każda taka pomoc zmniejsza ryzyko zakażenia osoby starszej. To bardzo ważne, byśmy byli wrażliwi na siebie nawzajem. Taka solidarność społeczna jest dzisiaj niezwykle potrzebna" – wskazała minister Marlena Maląg.

Wytyczne dla placówek dla seniorów

Regularna i częsta dezynfekcja pomieszczeń, urządzeń i powierzchni, z którymi mają styczność pracownicy i uczestnicy, wietrzenie pomieszczeń, zmniejszenie liczebności grup – to tylko niektóre z wytycznych, jakie przygotowane zostały dla prowadzących dzienne placówki dla seniorów takie jak m.in. domy i kluby „Senior+”. Do tego dochodzi oczywiście obowiązkowe korzystanie ze środków ochrony osobistej i dystans społeczny.

– "Szczególnie uczulamy na monitorowanie stanu zdrowia zarówno pracowników, jak i podopiecznych. Do pracy i pobytu w placówkach przychodzić mogą jedynie osoby zdrowe, bez objawów wskazujących na możliwość wystąpienia choroby zakaźnej. Wszystkie te zasady mają na celu ochronę zdrowia i życia nas wszystkich. W czasie pandemii jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem. Nie może być mowy o narracji „ja się wirusa nie boję” – właśnie taki lekceważący stosunek prowadzi do wzrostu liczby zakażeń. Uważajmy na siebie i osoby w naszym otoczeniu" – zapelowała minister Marlena Maląg.



A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marecki 2022-10-15 08:33:42

    Czy jest jakaś podstawa prawna Godzin dla Seniora? Gdzie mogę ja znaleźć?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika