Wsparcie inwestycji w odnawialne źródła energii

Rada Ministrów przyjęła informację na temat realizacji Programu wsparcia inwestycji w odnawialne źródła energii i obiekty wysoko sprawnej kogeneracji przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w latach 2009-2012, przedłożoną przez ministra środowiska.

Program ma być realizowany w latach 2009-2012, a jego budżet wyniesie ok. 1,5 mld zł. Założono w nim, że dofinansowaniem będzie objęta budowa lub modernizacja dużych inwestycji związanych z:

  • budową odnawialnych źródeł energii (OZE) o mocy łącznej ok. 300 MW,
  • budową lub modernizacją obiektów wysoko sprawnej kogeneracji o mocy ok. 50 MW.

Wśród przedsięwzięć objętych Programem wymienić należy np.: inwestycje obejmujące wytwarzanie energii cieplnej przy użyciu biomasy, elektrownie wiatrowe, pozyskiwanie energii z wód geotermalnych, elektrownie wodne o mocy poniżej 5 Mwe czy wysoko sprawną kogenerację bez użycia biomasy.
Środki na realizację ww. inwestycji i przedsięwzięć gromadzone są na specjalnym subfunduszu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pochodzą one z kar oraz opłat zastępczych wpłacanych przez przedsiębiorstwa energetyczne, które nie wywiązują się z obowiązku podaży określonej ilości elektryczności otrzymanej z OZE.
Ideą Programu jest udzielanie pożyczek inwestycyjnych z możliwością ich znacznego umorzenia. Inwestorzy będą mogli otrzymać pożyczkę długoterminową, rozłożoną na 15 lat, w wysokości do 50 mln zł, która pokryje 75 proc. kwalifikowanych kosztów przedsięwzięcia. Stała stopa oprocentowania pożyczki będzie wynosić 6 proc. Jest to korzystne, ponieważ banki komercyjne dla tego typu inwestycji stosują oprocentowanie w wysokości 9-12 proc.
Dodatkowym, bardzo korzystnym czynnikiem, jest możliwość umorzenia pożyczki do 50 proc. kwoty w zależności od rentowności przedsięwzięcia. Umorzenie będzie dotyczyć tylko tych inwestycji, dla których nie jest możliwe domknięcie montażu finansowego bez silnego czynnika dotacyjnego, np. instalacji geotermalnych. O umorzenie nie będą mogli występować inwestorzy realizujący przedsięwzięcia rentowne, np. dogodnie zlokalizowane farmy wiatrowe.
Przewidziano, że na realizację inwestycji będą ogłaszane konkursy, pierwszy z nich zostanie ogłoszony na przełomie lutego i marca br. Niezbędne informacje o warunkach konkursu zostaną podane na stronach internetowych www.nfosigw.gov.pl  

Źródło: www.kprm.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika