Wspólnotowy program oznakowania ekologicznego
Posłowie przyjęli rozporządzenie w sprawie systemu ekologicznego oznakowania produktów. Program ma na celu upowszechnianie dobrowolnego system znakowania, który zachęci przedsiębiorstwa do ulepszania produktów i osiągania wyższych norm wydajności energetycznej i przyjazności dla środowiska.
Oznakowanie ekologiczne jest dobrowolne, a jego celem jest promowanie, na szczeblu europejskim, upowszechniania produktów o wysokiej wydajności, które mają niewielkie oddziaływanie na środowisko. W tym celu określono pewne normy jakości ekologicznej dla każdej grupy specjalnych kategorii produktów. Obecnie istnieje 26 kategorii produktów i ponad 3000 produktów i usług - m.in. detergenty, papier, odzież, sprzęt turystyczny - którym przyznano oznakowanie ekologiczne.
Uprościć procedury, rozszerzyć zakres towarów
Mimo że rośnie liczba przedsiębiorstw chcących uzyskać oznakowanie ekologiczne, to jednak w przeciwieństwie do innych europejskich oznaczeń to konkretne oznakowanie pozostaje dla wielu osób nieznane. W porównaniu z krajowym oznakowaniem o podobnej funkcji, europejskie oznakowanie i symbolizujący je kwiat są mniej rozpowszechnione i mniej popularne.
Ponadto producenci i organizacje pozarządowe mają krytyczny stosunek do zbyt długiego czasu poświęcanego na zatwierdzanie kryteriów (może to zabrać ponad cztery lata), a także do braku harmonizacji kryteriów przyjmowanych dla podobnych kategorii produktów.
W celu rozwiązania tych problemów Komisja przedstawiła wniosek w sprawie nowego rozporządzenia, który wprowadza liczne zmiany dotyczące zatwierdzania kryteriów i nowego systemu przyznawania oznakowania.
Stary system, zostanie zastąpiony systemem rejestracyjnym. Dodano przepisy poprawiające koordynację z krajowymi systemami certyfikacji. Wniosek Komisji wprowadza też kilka nowych kategorii produktów, w tym żywność przetworzoną i produkty rybactwa i akwakultury. Celem jest objęcie systemem do 2015 roku co najmniej 40-50 grup towarowych, aby zapewnić konsumentom możliwość szerszego wyboru towarów oznakowanych ekologicznie.
Oznakowanie ekologiczne tylko dla bezpiecznych produktów
Oznakowanie ekologiczne nie będzie przyznawane towarom zawierającym substancje lub preparaty klasyfikowane jako toksyczne, niebezpieczne dla środowiska, rakotwórcze, mutagenne lub działające toksycznie na rozrodczość. Bardzo nieliczne odstępstwa od tej zasady będą możliwe jedynie pod ściśle określonymi warunkami.
Żywność
Najpóźniej do 31 grudnia 2011 r. Komisja przeprowadzi analizę i zadecyduje o zasadności ustanowienia kryteriów dla produktów rolnych. W analizie tej szczególną uwagę Komisja ma zwrócić na wpływ kryteriów oznakowania ekologicznego na żywność i pasze oraz nieprzetworzone produkty rolne objęte zakresem rozporządzenia. W analizie powinno się rozważyć możliwość, by do przyznania oznakowania ekologicznego kwalifikowały się wyłącznie produkty posiadające certyfikat produktów ekologicznych, by uniknąć dezorientacji wśród konsumentów.
Działania promocyjne
Państwa członkowskie i Komisja podejmą działania w celu promowania stosowania wspólnotowego oznakowania ekologicznego poprzez prowadzenie działań uświadamiających oraz kampanii informacyjnych i edukacyjnych skierowanych do konsumentów, producentów, wytwórców, sprzedawców, usługodawców oraz ogółu społeczeństwa.
Propagowanie oznakowania ekologicznego może odbywać się poprzez stronę internetową, na której umieszczone zostaną podstawowe informacje i materiały promocyjne na temat oznakowania ekologicznego, a także informacje o tym gdzie można nabyć produkty opatrzone oznakowaniem ekologicznym.
Wejście w życie
Parlament zatwierdził tekst rozporządzenia uzgodniony wstępnie przez trzy instytucje, co oznacza, że zostało ono przyjęte już w pierwszym czytaniu. Rozporządzenie wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu i będzie obowiązywać państwa członkowskie bezpośrednio, bez konieczności przenoszenia jego zapisów do krajowych porządków prawnych.
Salvatore TATARELLA (UEN, IT)
Wspólnotowy program oznakowania ekologicznego
Procedura: Współdecyzja
Debata: 02.04.2009
Głosowanie: 02.04.2009
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?