Pozostałe

www.regiopedia.pl czeka na Was

Z udziałem minister edukacji narodowej Katarzyny Hall w szkole podstawowej w Otmicach rozpoczęła w czwartek (26 listopada) działalność internetowa encyklopedia polskich regionów - Regiopedia.

Znajdą się w niej informacje przybliżające kulturę, przyrodę, atrakcje turystyczne, historię i sylwetki ciekawych ludzi mieszkających w szesnastu polskich regionach.

Minister Katarzyna Hall podkreśliła znaczenie projektu dla wspierania lokalnej tożsamości, przywiązania do wartości i budowania poczucia patriotyzmu, nie tylko wobec tej najbliższej społeczności. - Życzę, by zasobów przybywało, by projekt rozwijał się z pożytkiem dla regionalnych społeczności i dla upowszechniania wiedzy, jak z perspektywy lokalnej uczynić wizję wychowawczą szkoły - powiedziała minister Hall. Wcześniej do wszystkich szkół w Polsce wysłała list, zachęcając do poznawania małych ojczyzn i do współtworzenia Regiopedii.

- Nie można kochać ojczyzny - tej z hymnem i orłem w koronie - bez kochania swojej małej ojczyzny, o której powinniśmy wiedzieć wszystko - mówiła podczas wczorajszej uroczystości profesor Dorota Simonides, folklorystka i była senator RP. - Kto nie wie, skąd pochodzi, jest biedny. Dzięki pomysłowi na Regiopedię daliśmy początek czemuś, co jest niezbędne dla całej Polski i Europy. W globalnej wiosce potrzebujemy domu, oswojonej przestrzeni. Myślę, że Regiopedia stanie się taką właśnie przestrzenią.

Nowy portal może obejrzeć każdy, kto wpisze do internetu adres: http://www.regiopedia.pl/. Po zalogowaniu się można nie tylko oglądać regionalną encyklopedię, ale także ją współtworzyć, wpisując teksty, poszerzając hasła już istniejące, dołączając zdjęcia oraz filmy wideo. Obecnie cała Regiopedia liczy blisko 8 tysięcy haseł, a jej opolska część - prawie 250. - Jesteśmy przekonani, że ta liczba będzie szybko rosła. Pragniemy docenić lokalnych patriotów, pasjonatów małych ojczyzn - mówił, prezentując Regiopedię, Krzysztof Zyzik, redaktor naczelny Nowej Trybuny Opolskiej i kierownik projektu Regiopedii, utworzonego przez wydawnictwo prasowe Media Regionalne.

Nieprzypadkowo regionalną encyklopedię otwierano w szkole w Otmicach. Uczy się tu zaledwie pięćdziesięcioro dzieci, ale właśnie w tej placówce, kierowanej przez polonistkę i regionalistkę Jolantę Lamm, kładzie się wielki nacisk na kształtowanie w uczniach śląskiej tożsamości. Wiązankę tańców śląskich zaprezentowali - ubrani w ludowe stroje śląskie - członkowie zespołu "Koziorajki", działającego w ramach szkolnego koła regionalnego. Publiczność burzliwą owacją nagrodziła scenkę rodzajową o sporze i pojednaniu "hanysów" i "chadziajów", zagraną piękną gwarą śląską przez uczniów.

Minister edukacji narodowej odwiedziła także szkolną izbę regionalną oraz pracownię komputerową, w której gimnazjaliści z Izbicka, absolwenci szkoły w Otmicach, poznawali tajniki nowego regionalnego portalu. - Bez nowych wpisów Regiopedia nie będzie się rozwijać - przypomniała uczniom minister Hall - więc musicie jak najszybciej wziąć się do roboty. 

Źródło: www.men.gov.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: